Z książką na ferie!!!

gimnazjon_1W styczniu w Gimnazjum Samorządowym im. Noblistów Polskich rozpoczęła się akcja „Akcja Cukiernia”. Miała ona na celu poprawić w naszej szkole wyniki w czytaniu i wypożyczaniu książek ze szkolnej biblioteki, gdyż niektóre książki „zastały się” na półkach.

My z klasy 1c zorganizowaliśmy ową słodką akcję – nasi rówieśnicy mieli za zadanie przynieść cytat związany z książką i w zamian otrzymywali ciastko. Smakowało, oj smakowało. Mieliśmy też listy zapisu i sporo uczniów zapisało się do nieprzymusowego czytania książek przez ferie. Gimnazjaliści chętnie uczestniczyli w zabawie i przy okazji się uczyli. Mamy nadzieję, że zachęceni, zachęcali do czytania innych uczniów.

Bardzo podoba mi się ten pomysł z zachęceniem do czytania, jak i cała gra GWO. Wydaje mi się, że uczniowie zaczną więcej czytać i się uczyć (już zaczęli), a zrozumieją że książki to nie tylko fizyczny przedmiot, ale też rzecz rozwijająca umysł i można się w nią „wciągnąć”. Uważam, że w innych szkołach też powinny być organizowane takie akcje w celu poprawienia wyników czytelniczych.

Już ferie i… nasi koledzy jeszcze nie wiedzą, ale my wiemy, kto z deklarujących się wypożyczył książkę na ferie ze szkolnej biblioteki – stworzyliśmy bowiem dwie listy: Słownych Łasuchów (którzy wypożyczyli książki i dotrzymali danego słowa) i Niesłownych Łasuchów (którzy się nie pojawili w szkolnej bibliotece). Pierwsza lista jest „słodka” jak cała akcja, druga już nieco kwaśna…ale my powiem, jak ją osłodzić – to nie koniec naszej zachęty do czytania książek!

A już po tej akcji wypożyczanie książek wzrosło o niemal 100% – drzwi od biblioteki się już się nawet nie zamykały, bo ktoś ciągle wchodził i wychodził. Panią bibliotekarkę bolała ręka od zapisywania wypożyczanych książek.

Nikt w szkole się nie spodziewał takiego wyniku. Nad całą akcją pilnie czuwała pani Ewa Jurkiewicz, która dobrze nami kierowała i nadal kieruje w konkursie.

Dodam, że po tym zadaniu odbyła się akcja „Nocka w szkole”, także związana z poprawą wyników wypożyczania (to klasa sportowa tak zorganizowała drugie zdanie Gry Czytelniczej).

Tomek Tylenda, Eryk Buraczewski, ucz. kl. 1 c

Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi

 


Aktualności

Powiązane artykuły