Zadbajmy o bezpieczne święta!

brudny kominOkres świąteczny to czas spotkania z rodziną, radości i poczucia bezpieczeństwa przy domowym ognisku. Pamiętajmy jednak, że to również czas podczas którego dochodzi do różnego nieprzyjemnych zdarzeń do których zaliczymy pożar bądź zatrucie tlenkiem węgla popularnie nazywanym czadem.

Niestety najwięcej pożarów powstaje podczas zaniedbań właścicieli mieszkań, domów jednorodzinnych w stosunku do przewodów dymowych oraz kotłów centralnego ogrzewania.

„Nie dla czadu” oraz „NIE dla dymu” – pod tymi hasłami po raz kolejny ruszyły kampanie prewencyjno – informacyjne Państwowej Straży Pożarnej. Kampanie mają na celu uświadomienie społeczeństwu jak bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka jest tlenek węgla, jakie obowiązki ciążą na właścicielu i zarządcy obiektu, jakie błędy popełniamy podczas eksploatacji urządzeń grzewczych. Obie kampanie są elementem programu „Zgaś ryzyko” na lata 2013-2023, który zakłada propagowanie bezpiecznych zachowań wśród właścicieli i zarządców budynków.

Ponadto akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pożarowe w domach mieszkalnych. W Polsce co roku, w pożarach domów jednorodzinnych ginie dziesiątki osób. 60-70% przypadków to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu bądź tlenku węgla.

Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty.

Wiele ludzi decyduje się jednak na zakup tylko jednej czujki pomimo tego, że w domu jest więcej niż jedna kondygnacja. W takiej sytuacji dla bezpieczeństwa należałoby ją umieścić na wyższej kondygnacji. Między innymi z tego powodu, że będzie ona miała możliwość wykrycia pożaru zarówno na parterze jak i na wyższej kondygnacji. Z testów wynika, że bardziej prawdopodobne jest usłyszenie czujki znajdującej się na górnej kondygnacji niż na parterze.

 

Sposób instalowania w jednopoziomowym domu

• Jeżeli dom ma 1 kondygnację należy zainstalować pierwszą (podstawową) czujkę pożarową w korytarzu lub holu pomiędzy sypialnią a pokojem wypoczynkowym. Czujkę należy umieścić jak najbliżej pokoju wypoczynkowego. Należy upewnić się, czy będzie ona słyszalna w każdej części domu, nawet przy zamkniętych drzwiach .

• Jeżeli dom jest bardzo duży, a korytarze lub hol jest szeroki, jedna czujka będzie niewystarczająca. W domu, w którym znajduje się więcej niż 1 sypialnia, czujka powinna być ulokowana pomiędzy sypialniami i pokojem wypoczynkowym.

• Jeżeli dom na więcej niż 1 kondygnację najlepszym miejscem dla umieszczenia czujek dymu jest hol na parterze, w pobliżu klatki schodowej, ponieważ właśnie tam istnieje największe prawdopodobieństwo wykrycia pożaru. Druga czujka powinna być zainstalowana na schodami w wyższej kondygnacji ponieważ pierwsza czujka mogłaby nie wykryć pożaru na 1 piętrze.

 

Prosta instalacja i łatwa konserwacja to dodatkowe atuty przemawiające za zainstalowaniem czujki w każdym domu. W Polsce nie ma obowiązku instalowania tego typu urządzeń w domach, tak jak ma to miejsce w niektórych krajach na świecie. Należy się jednak zastanowić „czy nie lepiej zapobiegać niż później leczyć”?.

W obecnym czasie pojawiły się doskonałe czujki dymu lub tlenku węgla polskiej produkcji produkowane w wersji zasilanej z baterii oraz umożliwiającej podłączenie do instalacji np. antywłamaniowej. Można je zakupić w dobrych sklepach instalacyjnych w naszym powiecie, a ceny wahają się od 40 do 100 zł.

Może warto pomyśleć o właśnie takim prezencie na święta??

/tekst i zdjęcia: kpt. Kamil Pawlukanis, wykorzystano materiały zawarte w tekście z opracowań wydanych przez KG PSP/

ulotka2

Rauchmelder


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Zadbajmy o bezpieczne święta!

  1. Krzysztof

    Matreriał bardzo ciekawy i pouczający.

    Czy ta rura nie za mało wystaje z tego komina?

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...