Tym razem motywem przewodnim był wieszcz ukraiński

wielokulturowosc_18Występem (i bisami) ukraińskich zespołów „Zorepad” i „Nadija” zakończył się w Bibliotece Publicznej drugi dzień spotkań międzykulturowych z udziałem przedstawicielek partnerskich bibliotek z Norwegii. W przeddzień goście wizytowali placówki partnerskie gołdapskiej biblioteki – w Baniach Mazurskich, Budrach, Pozezdrzu i Węgorzewie.

Chociaż zanim zaczęły się wizyty w tych bibliotekach odwiedzono cerkiew greckokatolicką w Baniach Mazurskich. Każda z partnerskich placówek ma się czym pochwalić, zwłaszcza jeśli idzie o podejście do wielokulturowości. Budry przywitały gości kilkoma rodzajami pierogów i prezentacją o kulinariach polsko-ukraińskich. Pozezdrze zaproponowało ścieżkę – śladami legend Jadwigi Tressenberg. W Węgorzewie Norwegowie mieli okazję zwiedzić m.in. Muzeum Kultury Ludowej i obejrzeć wystawę o ukraińskim poecie Tarasie Szewczenko.

Również od obejrzenia wystawy poświęconej Szewczence rozpoczęto czwartkowy program pobytu w Gołdapi. Postać poety w sposób bardzo osobisty przybliżyła dziennikarka Radia Olsztyn Jarosława Chrunik, która przeczytała jeden z jego wierszy w języku oryginalnym. Wiersze ukraińskiego wieszcza przeczytali również: Barbara Woźniak, Marek Miros, Mirosław Słapik i Jan Steć.

W trakcie spotkań wymieniano się doświadczeniami – na przykład biblioteki norweskie coraz mocniej skupiają się a działalność kulturalno-oświatowej. W Norwegii placówki te zwierają w swoich zbiorach sporo wydawnictw polskojęzycznych, bowiem Polacy są w tym kraju najliczniejszą mniejszością.

W ten sposób zakończył się pierwszy etap polsko-norweskiego projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”, którego koordynatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Biblioteka Publiczna w Gołdapi uczestniczy w przedsięwzięciu jako jedna z pięciu wiodących w naszym regionie.

Organizatorzy gołdapskich spotkań serdecznie dziękują za współpracę: Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap, Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi, PSS „Społem”, bibliotekom partnerskim, Domowi Kultury w Gołdapi i Robertowi Magielnickiemu, zespołom „Zorepad” i „Nadija”, Jarosławowi Dzienisowi (Zakładowi Przyrodoleczniczemu), Parafii Greckokatolickiej w Baniach Mazurskich oraz wszystkim, którzy wypożyczyli eksponaty na wystawę o Tarasie Szewczence.

 


Aktualności

Powiązane artykuły