Nawet zrekonstruowali część okopów

wrzesien 2014 r 028W sobotę 13 września 2014 r w miejscowości Zabrost Wielki w gminie Budry powiatu węgorzewskiego tuż przy granicy z powiatem gołdapskim odbyła się uroczystość związana z obchodami 100-lecia wybuchu I Wojny Światowej. Organizatorami uroczystości byli: Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zabrost Wielki, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Urząd Gminy w Budrach.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy powiatu węgorzewskiego, gołdapskiego, przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, historycy, członkowie Klubu Motocyklowego Ukrainian Bikers – Warmia i Mazury, wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich, władze gminy Budry i duchowieństwo.

Podczas uroczystości przedstawiciele stowarzyszenia, władz wojewódzkich, gminnych i duchowieństwa posadzili czwarty brakujący dąb na odrestaurowanym cmentarzu z I Wojny Światowej. Dokonano też odsłonięcia pamiątkowej tablicy na tym cmentarzu wojennym.

Cmentarz został odrestaurowany przy udziale studentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego oraz lokalnej społeczności. Grupa studentów z tego uniwersytetu pod kierownictwem mgr Janusza Janowskiego dokonała również w Zabroście Wielkim rekonstrukcji części okopów z II Wojny Światowej należących do tzw. linii Kocha.

Jan Werchowicz

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Nawet zrekonstruowali część okopów

 1. romeczek

  haha klechy elegancko pod baldachimem reszta holoty niech sie prazy na sloncu

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Franek

  romeczek nie masz racji.Jesienne słońce ma pozytywny wpływ na organizm i samopoczucie.Zapobiega jesiennej depresji.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Mazur

  Czy pod baldachimem czy nie , przynajmniej w Zabroście Wielkim daje się zauważyć prawdziwą wielokulturowość, ekumenizm w praktyce o co w Polsce bardzo trudno, szacunek dla zmarłych, bo w innych miejscach często takie wartości nie istnieją. I co najważniejsze zauważono dwie ostatnie wojny bo w większości politycy już dawno zapomnieli i chcą doprowadzić do trzeciej.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...