75 lat polskiego podziemia

75_9Gołdapskie LO od kilku lat przekazuje historię Polski w różnych formach, czasem z humorem, czasem poważnie, ale za każdym razem oryginalnie. Podobnie było w piątek za sprawą licealistów pod kierunkiem Marka Milewskiego.

Spotkanie na sali widowiskowej Domu Kultury poświęcone było 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Poezja wraz z informacją historyczną przeplatana była pieśniami, poświęconymi głównie bohaterom polskiego podziemia.

Śpiewające dziewczyny zaskoczyły między innymi sprawnym wykonaniem piosenki „Biały krzyż”.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “75 lat polskiego podziemia

 1. Kalina

  W celu oszczędności budżetu starostwa już dawno LO razem z ZSZ powinny być połączone w jeden Zespół Szkół. W zawodówce jest tyle budynków, że tylko 9 klas na pewno się zmieści. W budynek LO starosta powinien przejąć i zrobić w nim siedzibę starostwa i innych jednostek jemu podległych, bo budynek przy ulicy Krótkiej jest w opłakanym stanie i wstyd żeby Starostwo mieściło się w takich warunkach .

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Zainteresowana

  Do Kalina:
  A Pani mieszka w tym starostwie, że tak się troszczy? Budynek na ulicy krótkiej nie jest w opłakanym stanie, wymaga odrestaurowania. Może warto zastanowić się jak bardzo „wygodne” byłoby położenie starostwa na drugim końcu miasta? O wiele dalej od urzędu miasta niż teraz…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. upsa

  do kaliny Masz rację Kalina TRZEBA OSZCZĘDZAĆ – w ramach oszczędności budżetu całego miasta należy zlikwidować starostwo w zamian za to postawić na edukację. Rozwój liceum oraz rozwój ZSZ. Kalino likwidować jest bardzo prosto gorzej potem odbudować.
  PS. a kalina to gdzie pracuje ???? Może trzeba zlikwidować albo z czymś połączyć „w celu oszczędności budżetu starostwa”

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. czy ktoś wie

  A może ktoś wie ile kosztuje rocznie utrzymywanie starostwa w Gołdapi?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. W Uchwała Nr 239/2014 Zarządu Powiatu w Gołdapi z dnia 31 marca 2014 r.
  w sprawie przedstawienia rocznego sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Gołdapskiego za 2013 r.napisano:

  „”Rozdział 75020: „Starostwo Powiatowe”
  Plan – 3 117 282,00 zł.
  Wykonanie – 2 951 929,45 zł.
  Realizacja – 94,70 %
  W 2013 r. zrealizowano wydatki bieżące na kwotę 2 951 929,45 zł. Wydatki majątkowe zrealizowano
  na kwotę 90 881,45 zł. Na wynagrodzenia i pochodne (41 etatów) wydatkowano 2 196 384,12 zł.
  (72,20 % wykonanych wydatków ogółem).
  Poszczególne wydatki kształtowały się następująco:
  − wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń – 1 122,51 zł.
  − wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń – 2 138 960,12 zł.
  − wynagrodzenia z tytułu umów – zleceń – 57 424,00 zł.
  − zakupy paliwa, materiałów biurowych, środków czystości, materiałów elektrycznych i oświetleniowych, części samochodowych, pieczątek, druków i czasopism oraz mebli na wyposażenie pokoi – 243 568,80 zł.
  − zakup energii elektrycznej, cieplnej i wody – 38 818,78 zł.
  − zakup usług zdrowotnych – 920,00 zł.
  − zakup tablic rejestracyjnych, druków komunikacyjnych, przesyłki pocztowe, naprawy sprzętu biurowego i samochodu, prowizje bankowe – 335 397,26 zł.
  − usługi internetowe i telefoniczne – 22 207,46 zł.
  − usługi obejmujące tłumaczenia, ekspertyzy i opinie, podatek od nieruchomości, podatek VAT koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego – 7 353,27 zł.
  − podróże służbowe krajowe i zagraniczne – 6 542,57 zł.
  − szkolenia pracowników – 9 074,53 zł.
  − różne opłaty i składki – 40 913,00 zł.
  − Odpis na ZFŚS – 48 863,15 zł.
  − Wpłaty na PFRON – 764,00 zł.”

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Janek

  Jakaś niewydarzona Kalina, miast odnieść się do tematu artykułu, pisze androny o organizacji tej czy innej instytucji. Tymczasem uczniowie liceum przypomnieli o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego. Tu trzeba podziękować uczniom i władzom gminy i powiatu za przypomnienie tej praktycznie nieznanej rocznicy. Nawet Miszkiel, którego wypowiedzi znamionowały przywiązanie do historii i wartości dał się ponieść owczemu pędowi. Ale tak to jest, jak zaangażowanie polityczne nie idzie w parze z dojrzałością… A co do Kaliny czy jak tam się ona nazywa. Po relacji ze Święta Zmarłych pewnie zabierze głos w sprawie bezdomnych psów, albo energii odnawialnej. To nie jest do końca zdrowe.
  Dziękuje uczniom, panu Milewskiemu i wszystkim, którzy przypomnieli tę ważna rocznicę.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Odpowiedziałem na pytanie które tu padło. Off topy to nic nowego w internecie, a uznałem że skoro mogę pomóc w uzyskaniu informacji to pomogę . Apeluję o zmianę podpisu na inny niż „Piecia”. A Polskie Państwo Podziemne niestety zostało potraktowane przez sowiecki but skąpany we krwi. Oby nigdy więcej wojny. Pozdrawiam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...