Wypoczywaliśmy na skraju Puszczy Augustowskiej

kolonia Posejnele 2014  (84)W dniach 14-24 lipca grupa 29 dzieci z gminy Gołdap uczestniczyła w kolonii w Posejnelach. W „Krainie Jaćwingów”, ukrytej w sosnowym lesie, każdy dzień zaczynał się od słów piosenki „Słońce wstaje, dzień się budzi…”.

I jak mówią słowa piosenki, pogoda dopisała. Po gimnastyce porannej i śniadaniu odbywały się zajęcia, min.: podchody, gry terenowe, budowa szałasów, poszukiwanie skrzyni skarbów, warsztaty profilaktyczne, ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, malowanie, gry sportowe na leśnych boiskach, łowienie ryb, nauka gotowania potraw na ognisku. Po południu dzieci kąpały się w jeziorze Pomorze oraz brały udział w konkursach, min. z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zawodach pływackich, rozgrywkach w siatkówkę, badmintona, pokonywaniu toru przeszkód, konkursie plastycznym, konkursie wiedzy o regionie „Rejs statkiem”.

Wieczorem, po apelu, najczęściej przy ognisku, zastępy: „Siekacze”, „Wojowniczki”, „Łowcy burz”, „Telegrzanki” prezentowały swoje prace, śpiewały, bawiły się i pląsały, uczestniczyły w Festiwalu Piosenki Obozowej. Ważnym momentem w kolonijnym życiu było nadanie dzieciom jaćwieskich imion i uroczyste przyjęcie ich do „Krainy Jaćwingów”. W trakcie kolonii dzieci odbyły rejs statkiem na trasie Augustów – Studzieniczna – Augustów, jechały kolejką wąskotorową po Puszczy Augustowskiej i Wigierskim Parku Narodowym, zwiedziły z przewodnikiem klasztor kamedułów na Wigrach oraz Muzeum Wigier w Starym Folwarku.

11 dni wypoczynku minęło szybko. Dzięki poobiednim, codziennym śpiewankom prowadzonym przez druha Kamila, dzieci wróciły z kolonii rozśpiewane, ale również pełne wrażeń, bogatsze o wiedzę, doświadczenie, znajomości.

Dziećmi opiekowali się: Małgorzata Wojciechowska-Gutowska, phm. Andrzej Gutowski, pwd. Paulina Karwel, pwd. Aleksandra Augustynowicz, pwd. Maciej Zawistowski, Kamil Gutowski, Piotr Piela oraz ratownik medyczny i wodny Jacek Klimko.

 

Dziękuję wychowawcom, instruktorom harcerskim, ratownikowi, wolontariuszom za sumienną całodobową pracę podczas kolonii.

Organizatorem kolonii w Posejnelach było Stowarzyszenie „Szkoła pod lasem” z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi.

Na kolonię uzyskaliśmy dofinansowanie z Gminy Gołdap oraz z Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gołdapi. Wsparli nas również: Nadleśnictwo Gołdap, IRYD Sp. z o.o., pani Karina Szałkowska-Siejwa.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

 


Aktualności

Powiązane artykuły