W podstrefie będzie kolejna firma

ssseJak informuje Ewa Sokólska, rzecznik prasowy Suwalskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej: Pierwsze półrocze 2014 r. okazało się wyjątkowo owocne dla Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w tym czasie wydała 16 zezwoleń na prowadzenie działalności (w analogicznym okresie 2013 r. – 2). M.in. w gołdapskiej podstrefie zamierza się zainstalować spółka COMAXEL.

W pierwszym półroczu 2014 r. przedsiębiorcy w strefie ekonomicznej zadeklarowali nowe inwestycje na kwotę rzędu 602 mln zł, a także zatrudnienie 220 nowych pracowników i utrzymanie dotychczasowej blisko dwutysięcznej załogi (sumie w firmach strefowych zatrudnionych jest prawie siedem tysięcy osób). Większość inwestycji dotyczy produkcji, rzadziej usług.

– To prawidłowy kierunek. W momencie, gdy koszty pracy są tak korzystne dla Polski, ważne jest aby przyciągać inwestycje właśnie te o charakterze produkcyjnym. To właśnie one tworzą stabilne miejsca pracy – mówi Robert Żyliński, prezes SSSE i dodaje, że nie tyle koszty pracy przyciągają inwestorów co atrakcyjne tereny inwestycyjne i świetnie wykształcona kadra pracownicza. Nie bez znaczenia jest także zmiana mapy pomocy publicznej, od 1 lipca wyjątkowo korzystna dla woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Ale jak się okazuje nie tylko przemysłowe regiony mogą mówić o rozwoju, lecz także turystyczny Ełk czy uzdrowiskowy Gołdap. W pierwszej połowie roku na inwestycje w funkcjonujących tam podstrefach zdecydowało się sześciu przedsiębiorców (I pół. 2013 r.-2).

I tak, za sprawą nowych zezwoleń, na ogromne przedsięwzięcie gospodarcze ma szansę Ełk. To tam planuje zainwestować prawie 190 mln zł znany producent papierów dekoracyjnych. Ełcka drukarnia na razie nie zdradza jednak szczegółów tej inwestycji. Z kolei w Gołdapi rozwijać się chce spółka COMAXEL. Firma postanowiła produkować w Gołdapi elementy z tworzyw sztucznych na bazie innowacyjnego tworzywa prepreg (zbrojenie zaimpregnowane żywicą). Wydatki związane z tą inwestycją pochłoną 1,7 mln zł.

Suwalska strefa to jedna z 14 stref ekonomicznych funkcjonujących w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje 375,6 ha w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim. Ich inwestycje pochłonęły 2 mld zł.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

20 komentarzy do “W podstrefie będzie kolejna firma

 1. Gołdapianin

  Czyli jednak te toksyczne odpady trafią do Gołdapi . Co za syf !!
  Dziękujemy panie Burmistrzu !

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. przed

  Żadne toksyczne odpady nie trafią do Gołdapi. Inwestycja została sprawdzona wszerz i wzdłuż. Zainteresowani (np. „Gołdapianin”) mogą sobie podejść do gabinetu wiceburmistrza Jacka Morzego i zobaczyć co to za odpady, co z nich będzie produkowane i gdzie produkt końcowy będzie wykorzystywany. Ale… naturalnie, malkontenci i dyletanci muszą wykorzystać okazję żeby Burmistrzowi przys…rać. A może by tak najpierw sprawdzić co jest grane?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. odpady?

  To firma nie zajmuje się produkcją wyrobów sztucznych?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Talarnik

  Ci sami malkontenci i dyletanci byli również przeciw budowie elektrowni wiatrowych, które wg was zawodowych urzędasów miały pozwolić nam na niezależność energetyczną, a które najprawdopodobniej będzie trzeba rozbierać. Świnki, wiatraki, skażona woda,ogólny syf i dobra atmosfera dla kolejnych inwestycji typu biogazownia i fermy norek. Czas uciekać z Gołdapi , niech promenada nadal łączy gołdapskich biznesmenów.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. COMAXEL.

  COMAXEL.sp zoo JABRAMOWO 1,7 mln ….super inwestycja

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. przed

  Gdzie jest ta biogazownia? Gdzie te fermy norek? Ale co do wiatraków – tak, to był błąd. I dlatego kolejne u nas nie powstają, Co do świnek – tak, ale kilkanaście lat temu zamknięto pomysł budowy kilkunastu świniarni wokół Gołdapi, a niedawno doprowadzono do zamknięcia świniarni w Botkunach. Ale co tam, nieważne, jest przecież okazja żeby napisać „syf”.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. apap

  A tak o inwestycji pisze portal branżowy: http://www.chemiaibiznes.com.pl/newsy/news/3137.html

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. bardzo dobrze że będzie kolejna firma!!!!

  A z czym problem? Powstaną kolejne miejsca pracy. Chyba że wolcie stać w kolejce do zatrudniaka i do mopsu. Najlepiej narzekać i pisać że pracy nie ma, pensje słabe itp. Zajmijcie się zbieraniem ziół i zanoście do skupu skoro wszystko inne jak ekologiczne jest nie dobre. W Gołdapi działa kilka firm na stefie które albo produkują plastik, albo cynkują albo mieszają jakieś cudeńka, i co żle? A gdzie byście do roboty poszli ??? aaaa?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Amdrzej

  Nie wiem czy to dobre dla urzędującej władzy ,ale „puszka Pandory” została otwarta.
  Natchnęło mnie żeby zapytać Burmistrza o większość pozwoleń (tzw. warunków zabudowy”)w strefie i choćby sklepu Tesco w kontekście ustawy z 28 2005 r.Kilka inwestycji powstało z naruszeniem prawa ale to „płotki”. Poczekam na grubsze ryby żeby mieć podstawy zawiadomienia prokuratury.
  Gwoli informacji. 2 pażdziernika 2005 r weszła w życie ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym i obszarach ochrony uzdrowiskowej,która to jest niezwykle restrykcyjna dla wszelkich inwestycji.Sam się o tym przekonałem i mam sporo dokumentów. Andrzej Tobolski

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. o............

  Panie Tobolski, weź Pan przestań bajki opowiadać , czego to Pan nie masz…jakbyś Pan miał to byś Pan zaniósł te dokumenty gdzie trzeba, zawiadomił kogo trzeba a nie tylko na forach się chwalisz.
  Już kiedyś jeden w Polsce z taką teczką był, co się chwalił jakie to on dokumenty ma na każdego…
  Sam Pan nie jesteś w porządku a inny wszystko wytykasz. Zacznij Pan od siebie porządek robić…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Znowu Tobolski

  Jak Pan taki ekolog i znawca to Pan sanatorium otwiera, możne Pan tu wszem i wobec wyjaśni czym się Pan dla miasta zasłużył|? i co się Panu podoba co? Bo tylko żale swoje wylewa. Poza tym jak taki światowy z Pana człowiek i oblatany tu i tam to stronkę firmową Pan w necie założy, bo tylko dane adresowe są, wielkość długów i niezadowoleni pracownicy

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 12. ktoś

  Szanowni Gołdapianie! W Gołdapskiej strefie PRACOWNICY pracują za mierne pieniądze, często jest wymiana załogi co widać po kolejnych ogłoszeniach do pracy.Jest to Eldorado dla „biznesmenów”.Zjeżdzają kolejni bossowie aby zarobić na biednych ludziach!Dlaczego nie dba się o Rodzime firmy?dlaczego UZDROWISKO GOŁDAP jest „poligonem” dla obcych z : wiatrakami, świniami, norkami i tp.Dotychczasowe WŁADZE nie zadbały o mieszkania dla Gołdapian.Czas na zmiany.Nowy Gołdapski Burmistrz zmieni ten fakt.A promenada ZOSTANIE do spłaty przez wiele wiele lat!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. o............

   Nie tylko w strefie, rodzime firmy są takie same pokaże mi Pan rodzimą firmę w Gołdapi, gdzie przeciętny pracownik może zarobić więcej niż najniższa krajowa… Rodzime firmy tez są swoistym eldorado i jak o nie dbać dać im pieniądze w garść? Umorzyć podatki? Co z tego jak te pieniądze nie zostaną zainwestowane tylko przejedzone. Po prostu więcej kasy w kieszeni pracodawcy = więcej kasy w kieszeni pracodawcy na nowy samochód osobowy, wczasy, własne wydatki, a nie inwestycje w firmę. O mieszkania władze faktycznie nie zadbały powinno być u nas TBS, dzięki temu mieliby ludzie mieszkania komunalne, na które dziś nie ma szans, a przy poborach 1280 netto – 1000 wydane na stancję nie ma szansy na samodzielność. Odnośnie nowego burmistrza powinien się znaleźć człowiek konkretny i rzeczowy, mający konkretny plan, ale nie taki co coś wie, coś widział, może ma dokumenty a może nie ….
   Promenada jak nie będzie pasowała nowej władzy można rozebrać i sprzedać ;), może ktoś sobie porządny płot wokół rodzimej firmy zbuduje i wjazd z kostki brukowej do firmy zrobi….

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 13. Tatarnik

  Uważam że koszt budowy promenady i tężni powinni ponieść trzej gołdapscy biznesmeni ,bo to pod kątem rozwoju ich działalności turystycznej inwestycja ta została zrealizowana. Co do warunków pracy na terenie strefy, to uważam że są one na poziomie przedwojennych manufaktur. Brak filtrów, brak wentylacji, ale co tam najważniejsze żeby na wyposażenie do jachtu wystarczyło. Nie mam ochoty patrzeć na syna kiedy przychodzi z pracy i przez 20 min. pluje i smarka czarną sadzą, kiedy boli go głowa przez cały weekend ,bo tyle nawdychał się najróżniejszych rozcieńczalników, kiedy próbuje domyć swoją twarz pokrytą czerwoną farbą. Nie chcę żeby Gołdap była zapleczem taniej siły roboczej dla inwestorów z Danii i Holandii !
  Tak mi dopomóż Bóg.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 14. Kazik

  Tatarnik.
  Jaśniej proszę. O które trzy firmy chodzi. Wymień je z nazwy. Wtedy będzie powód do oddania sprawy do organów ścigania. I albo okaże się , że masz rację, albo, że kłamiesz. I ujawni się twoje personalia, zapłacisz odszkodowanie. Jeśli coś wiesz, to szybciutko doniesienie do prokuratury. W końcu jesteś porządnym obywatelem. A porządny obywatel, jeśli wie coś o przestępstwach, ma obowiązek donieść o nich organom ścigania. Chyba, ze jest wrednym plotkarzem. Ja tego oczywiście nie twierdzę, bo wierzę, że znasz fakty. Uczciwość i lokalny patriotyzm to, mam nadzieję, twoja dewiza i cecha .Bo religijność na pewno. Aczkolwiek na twoim miejscu przypomniałbym sobie drugie przykazanie z dekalogu. Nazwiska, nazwy firm, fakty. Jeśli masz odwagę. A jeśli nie toś tchórz i kłamca. A tak w ogóle to przejedź , albo przejdź się na tężnie i promenadę i posłuchaj co ludzie o tych inwestycjach mówią. I czy im się podobają. Mnie n.p. tak

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 15. Gołdapianin

  Marku, Kaziku,Taterniku coraz bardziej się pogrążasz. No ,ale te trzy miesiące z twoją propagandą sukcesu jeszcze wytrzymamy 🙂 .Przestań wreszcie straszyć wszystkich którzy mają inne zdanie niż ty, bo to już staje się śmieszne.
  Co do promenady i tężni, ich piękno dostrzegają najczęściej kuracjusze i turyści bo nam prawdziwym mieszkańcom Gołdapi pozostaną po tobie tylko wielomilionowe długi do spłacenia i najwyższe w kraju bezrobocie .

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 16. XWX

  a jest tyle ogłoszeń do pracy – koperty , nort-ost …. powtarzają i powtarzają, chyba chętnych nie mają … Bo prawdziwy Gołdapiak za byle jakie pieniądze do pracy nie pójdzie….. Cwaniaki

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. o............

   no to grzej pracować w trudnych warunkach za najniższą, każdy chce zarobić tyle żeby na życie wystarczyło i pożyczać nie musiał

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 17. michalina

  Gołdapianinie drogi, Zapewne w weekendy zasuwasz na Promenadę tylko siwy dym by w przyjemnej bryzie odpocząć, zdzierasz swoje klapki aż iskry idą, a tu bezimiennie szkalujesz. Na fb na pewno znajomym foty rozsyłasz jaka ta Gołdap pikna się robi, a na fotach wszystko co krytykujesz. Żenada. Proponuje wejść w kontakt z Panem Andrzejem T. w KUPIE …siła.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. ee

   czytałem to na konkurecyjnym portalu ale to historia bo znikło…….?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...