Naszą historię tworzyły różne narody i różne wyznania

ewangelicy_otwarcie_12Od odegrania na skrzypcach sławnej „Arii na strunie G” Jana Sebastiana Bacha rozpoczęło się w Muzeum Ziemi Gołdapskiej otwarcie wystawy „Ewangelicy gołdapscy”. Oprócz środowiska gołdapskich ewangelików zaprezentowano też historię protestantyzmu na naszych terenach.

Wszak urodzony w podgołdapskich Kowalkach (i chrzczony w Grabowie) Marcin Giersz też był ewangelikiem i jemu we wprowadzeniu do wystawy poświęcono sporo miejsca. Wspomniano Michała Kajkę i Immanuela Kanta.

Po kolejnym, akordeonowym, przerywniku muzycznym głos zabrał ksiądz Dawid Banach z Suwałk, który jest duszpasterzem dwóch parafii ewangelickich – suwalskiej i gołdapskiej. Mówił o historii luteranizmu, wspominając o pomyłkach z tym związanych, choćby kojarzenie tego wyznania z jednym narodem. A przecież ewangelikami byli (przecież w dużej mierze polskojęzyczni) Mazurzy, są nimi w sporej części Skandynawowie. Nieprzypadkowo swoją wypowiedź pastor zakończył odczytaniem wiersza znanego pisarza Erwina Kruka

Wystawa składa się z dwóch elementów – prezentacji związanej z wyznaniem oraz przedmiotów codziennego użytku ilustrujących życie codzienne przedwojennych mieszkańców Gołdapi. Są fotografie i dokumenty, m.in. konfirmacyjne.

Obecni na otwarciu chętnie spróbowali smakołyków przygotowanych przez parafian ewangelickich, w tym pysznego marcepana, wykonanego głównie z… ziemniaków.

Wystawę zrealizowała Biblioteka Publiczna w Gołdapi w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” przy współpracy z Parafią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Celem takich przedsięwzięć jest między innymi uświadamianie, że historię dawnych Prus Wschodnich albo Mazur tworzyły (i tworzą) różne narody i różne wyznania. Biblioteka Publiczna zaplanowała na koniec roku również prezentację środowiska Litwinów z Suwalszczyzny.

Organizatorzy dziękują Julii i Gabrielowi za świetnie wykonaną muzyczną ilustrację wtorkowego spotkania.

BIBLIOTEKA_MIEJSCEM_-logo1

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Naszą historię tworzyły różne narody i różne wyznania

 1. TYM

  „Od odegrania na skrzypcach przez sławnej „Arii na strunie G” Jana Sebastiana Bacha ”

  Chyba miało być przesławnej „Arii na strunie G”, a nie” przez sławnej” !!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Przez niepotrzebne:-) W pierwszej wersji było imię (przez kogo).

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. rewelacja

  Brawo biblioteka.To było bardzo ciekawe spotkanie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...