Gołdapscy strażacy w doskonałej formie

strazacy_117 czerwca 2014 r. gośćmi starosty gołdapskiego Andrzeja Ciołka była drużyna strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gołdapi, którzy z doskonałym wynikiem zakończyli XV Mistrzostwa Województwa Warmińsko–Mazurskiego w Sporcie Pożarniczym.

Odbyły się one w dniach 3-4 czerwca w Olsztynie i 6 czerwca 2014 roku w Ostródzie. Gołdapscy strażacy w klasyfikacji drużynowej (generalnej) zajęli czwarte miejsce. Dodatkowo Piotr Słapiński z gołdapskiej drużyny wygrał bieg o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie – „wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni”. Drugie miejsce zajął również gołdapianin Daniel Żamojtuk.

Podczas spotkania ze starostą strażacy opowiedzieli o przebiegu mistrzostw oraz o wysiłku fizycznym i presji psychicznej jakie towarzyszą zawodom. Mimo takiego obciążenia nasi zawodnicy pokazali klasę i po raz kolejny osiągnęli bardzo dobre wyniki zarówno drużynowo jak i indywidulanie. Jak podkreślił trener drużyny mł. asp. Daniel Żamojtuk, gołdapscy strażacy od kilku już lat są w ścisłej czołówce województwa, co oczywiście jest wynikiem trzymania formy przez cały rok, nie tylko treningów przed zbliżającymi się mistrzostwami. Strażacy otrzymali od starosty gratulacje i upominki. Również komendant powiatowy PSP w Gołdapi Krzysztof Giedrojć docenił osiągnięcia strażaków i wręczył im nagrody. Z kolei starosta otrzymał od gości pamiątkowy obraz ze zdjęciami i relacją z tegorocznych mistrzostw.

Komendant powiatowy Krzysztof Giedrojć oraz Daniel Żamojtuk byli tego samego dnia gośćmi sesji rady powiatu, podczas której opowiedzieli o starcie gołdapskiej drużyny na mistrzostwach.

kierownik drużyny – st. kpt. Lech Olszewski

Informacja o XV Mistrzostwach Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Sporcie Pożarniczym (źródło: KW PSP Olsztyn):

Na starcie stanęło 19 Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, razem 181 zawodników. Indywidualnie mistrzem województwa w dwuboju pożarniczym po raz kolejny został Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach, natomiast drużynowo zwyciężyła Komenda Powiatowa PSP z Ostródy.

Pierwszy dzień Mistrzostw rozpoczęły  zmagania na stadionie Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego przy ul. Oczapowskiego, gdzie rozegrano konkurencję „pożarniczy tor przeszkód”. Konkurencja ta polega na pokonaniu dwumetrowej ściany oraz równoważni, a wszystko to zawodnik pokonuje z wężami w dłoniach, które musi spiąć i podpiąć do rozdzielacza. Indywidualnie zwyciężył Krystian Masalski z KP PS w Bartoszycach, z czasem 16,93s (wynik z roku ubiegłego to 17,17s). Drużynowo w tym dniu prowadzili strażacy z KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim, z czasem 109,66s.

Walka na dobre rozpoczęła się drugiego dnia, na wspinalni Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie, gdzie zawodnicy rywalizowali w konkurencji „wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni”. Tę widowiskową konkurencję, z czasem 14,76s, wygrał Wojciech Melnik z KP PSP w Węgorzewie.

Trzeciego dnia Mistrzostw zmagania przeniosły się na Stadion w Ostródzie. Tu zawodnicy musieli wykazać się współdziałaniem. „Sztafeta pożarnicza 4x100m” i „ćwiczenie bojowe” to typowo drużynowe konkurencje. W trakcie aktualnych zmagań powtórzył się schemat z roku ubiegłego, na pierwszych miejscach uplasowały się te same drużyny. W sztafecie pożarniczej, najlepsi okazali się zawodnicy z KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim (61,54s), natomiast ćwiczenie bojowe wygrała drużyna z KP PSP w Iławie (29,68s).

Kolejność czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco: