W roku 2000

Jakiś czas temu na naszym portalu zamieściliśmy wpis Tak miało to wyglądać, będący opisem zamieszczonej na karcie pocztowej wizji naszego miasta w roku 2000. Wydawało się, że jest to dość oryginalna wizja opracowana tylko i wyłącznie dla naszego miasta. Jednak niedawno w internecie natrafiliśmy na inne pocztówki o podobnej tematyce.

Jak zauważymy np. na pocztówce przedstawiającej miasto Soldau (dzisiejsze Działdowo) w przyszłości, powtórzono wiele elementów: dżentelmen w samochodzie, dama i wąsaty jegomość na bicyklach, kominiarz, nawet akrobata ćwiczący nietypowe kroki w centralnej części zdjęcia. Wygląda na to że pocztówki takie były popularne w tamtej epoce – czyli pierwszym dziesięcioleciu ubiegłego wieku.


W naszej galerii garść pocztówek z pruskich miast: Heilsberg – dzisiejszy Lidzbark Warmiński, Słupsk (dawny Stolp). Podobne motywy pojawiały się również na pocztówkach w całych Niemczech np. Bad Saulgau z Badenii Wirtembergii.Z pomocą tych samych motywów, według tego samego schematu przedstawiano różne miejsca. Autorzy nie musieli obawiać się zarzutów, mieli wyjaśnienie – przecież to tylko wizja przyszłości.
Aktualności

Powiązane artykuły