Akcja miała na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na ten problem

stop_2

stop_2W sobotę, 26 kwietnia Forum Młodych Ludowców Ziemi Gołdapskiej zorganizowało akcję społeczną – STOP PIJANYM KIEROWCOM. W wydarzeniu wziął udział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem kierowania pod wpływem alkoholu oraz ukształtowanie właściwych postaw dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

Kierowanie po spożyciu alkoholu, mimo bardzo dotkliwych sankcji, jest wciąż zjawiskiem powszechnym, zagrażającym zdrowiu i życiu każdego z nas. Istotnym aspektem w dążeniu do rozwiązania tego problemu są inicjatywy oddolne, które podnoszą świadomość społeczeństwa. Takie wydarzenie jest z pewnością jednym z wielu kroków, które pomogą złagodzić negatywne skutki działań pijanych uczestników ruchu drogowego.

Podczas imprezy w Parku Miejskim można było obejrzeć pokaz Sekcji Antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Na odwiedzających czekał robot pirotechniczny, który na co dzień służy do zadań specjalnych. Sterowany przez wyszkolonego funkcjonariusza może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego bagażu, pakunku oraz innych przedmiotów. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne w pełni sprawdzają się w praktycznych działaniach pirotechnicznych eliminując konieczność wykonywania przez człowieka najbardziej niebezpiecznych czynności. Robot stanowił duża atrakcję, w szczególności wśród dzieci. Jednak nie tylko najmłodsi byli zainteresowani pokazem. Niektórzy byli zachwyceni możliwością samego zobaczenia takiego sprzętu.

Po pokazie wolontariusze wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi zamierzali rozstawić się na drogach wylotowych z miasta, aby wspólnie kontrolować trzeźwość kierowców. W ramach akcji młodzi wolontariusze mieli rozdawać naklejki z hasłem STOP PIJANYM KIEROWCOM oraz jednorazowe alkomaty. Podczas przemieszczania się na miejsce akcji, byśmy byli prawie świadkami niebezpiecznego zdarzenia. Kierowca samochodu osobowego przez nadmierną prędkość oraz jazdę pod wpływem alkoholu stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu i dachował. Autem podróżowało 5 osób. Wolontariusze jako pierwsi byli na miejscu zdarzenia. Z racji tego udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym. W tym miejscu należy zaznaczyć jak istotna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. To często jedyna szansa dla osób poszkodowanych w wypadku, zanim dotrze profesjonalna pomoc.

Szczególne podziękowania należą się funkcjonariuszom Sekcji Antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi za wsparcie oraz duże zaangażowanie podczas akcji, a także Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gołdapi, która m.in. ufundowała profesjonalny alkomat Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi oraz materiały propagujące akcje.


Aktualności

Powiązane artykuły