O różnych sposobach obcowania z książką

biblioteka_17

biblioteka_17Za sprawą pracowników Biblioteki Publicznej w ostatnich dniach znów odbyło się kilka wydarzeń kulturalnych. W sobotę 24 biblioteka po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy bibliotekarz”. We wtorek w czytelni dla dzieci odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w czwartek w czytelni dla dorosłych o swojej książce mówił Wojciech Anuszkiewicz.

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Maluchy z przedszkola „Bajka” wysłuchały czytane przez Beatę Otto opowiadanie pt. „Słowik” H. Ch. Andersena o historii, która wydarzyła się bardzo dawno w dalekich Chinach.

Natomiast na start rajdu „odjazdowych bibliotekarzy” wyznaczono bibliotekę, jako metę – Las Kumiecie. Uczestnikom rajdu rozdano odjazdowe kamizelki i chorągiewki z logo akcji, dzięki czemu przejazd był świetnie widoczny na drodze. Po omówieniu reguł oraz trasy przejazdu przybyła grupa rowerzystów ruszyła w drogę. Pomarańczowy dziewięcioosobowy zespół dojechał najpierw na pijalnię wód, gdzie zatrzymano się na krótki odpoczynek. Potem w lesie czekały – ognisko i książki.

Bawiliśmy się świetnie przy tworzeniu „lepiejów” dotyczących książek, bibliotek i rowerów. Oto kilka z nich: „Lepsze są przejażdżki rowerowe niż gry komputerowe.”, Lepiej przyjść do biblioteki niż do dyskoteki.”, „Lepiej usiąść z książką w ręce niż z kumplami przy butelce.”, „Lepiej iść do biblioteki niż w aptece kupić leki.”, „Lepszy tydzień z książką w ręku niż płacenie abonamentu.”, „Lepiej wypożyczać książki niż przeżywać znój gorączki.”, „Lepiej biegać w bibliotece niż się szwędać gdzieś po świecie.”.

„Odjazdowy Bibliotekarz” nie mógłby się odbyć bez pomocy Nadleśnictwa Gołdap, które udostępniło miejsce i przygotowało ognisko.

***

Wojciech Anuszkiewicz, z którym miłośnicy literatury spotkali się w czwartek, jest nie tylko pisarzem, ale i animatorem literatury, którego wkład w ożywienie życia literackiego dawnego województwa suwalskiego trudno jest przecenić. Podczas spotkania mówił o swojej książce „Pośrodku” wydanej przez gołdapską Bibliotekę Publiczną. Godnym podkreślenia jest fakt, iż w Gołdapi jest stałe grono miłośników literatury, co w ostatnich latach nie jest częstym zjawiskiem nawet w większych ośrodkach.

W najbliższych dniach biblioteka wraz LO szykuje wystawę fotograficzną „Gołdap w XX wieku” oraz, wraz mieszkańcami, imprezę w Grabowie na Dzień Dziecka.

Powiązane artykuły