Treść przedstawienia nie pozostawia złudzeń

lo_2

lo_2Od kilku już lat praktykujemy w Liceum Ogólnokształcącym spotkania profilaktyczne w formie spektaklu. W miniony wtorek, kolejny raz gościliśmy aktorów z Teatru „KURTYNA” z Krakowa.

Tym razem nasi uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Dlaczego milczeliście?”. Pokazany w nim został społeczny problem przyzwolenia i tolerancji dla zjawiska patologii alkoholowej.

„Grupa uczniów trenujących w małym klubie sportowym, otrzymuje propozycję startu na krajowych zawodach. Dla mieszkańców miasteczka to ważne wydarzenie, które stanowi mobilizującą, atrakcyjną odmianę w monotonii życia niewielkiej, zamkniętej społeczności. Akcja spektaklu koncentruje się na kilku ostatnich dniach, które kończą okres przygotowań do wyjazdu młodych ludzi. Wyjazdu, który kończy się w najtragiczniejszy z możliwych sposobów. W wypadku, spowodowanym przez pijanego kierowcę, który jest jednym z rodziców ofiar, giną wszyscy nastoletni sportowcy.

Wydawać by się mogło, że finałowa tragedia jest niespodziewanym szokiem, czymś na kształt nieuniknionego fatum, czymś, co tę sceniczną społeczność dotyka w sposób nagły i niezawiniony. Jednak scenariusz przedstawienia nie pozostawia złudzeń. Piętnuje precyzyjnie obłudę, hipokryzję, tchórzliwy brak sprzeciwu, bezkarną presję i psychiczną przemoc, przerzucanie się odpowiedzialnością i społeczną zmowę w ukrywaniu prawdziwych skutków patologii alkoholowej. Pokazuje fiasko zabiegów edukacyjno – profilaktycznych w sytuacji braku współpracy i zrozumienia wagi problemu ze strony osób fundamentalnie związanych z losem młodego pokolenia – ich rodziców.”

Spektakl „Dlaczego milczeliście” jest jednocześnie deklaracją siły, poświęcenia i determinacji tych wszystkich, którzy nie ustają w codziennej walce z największym mordercą polskich rodzin – alkoholem.

Obejrzenie spektaklu jak zwykle możliwe było dzięki Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękujemy za sfinansowanie.

Grażyna Górko

Powiązane artykuły