Zabójcza „pielęgnacja” drzew

oglawianie_8

oglawianie_8Niestety, jeśli w Gołdapi nadal będzie prowadziło się taką „zabójczą pielęgnację drzew” jak to ma miejsce tej wiosny, to nie będziemy cieszyli się żadnymi ptakami, ani wiosną, ani latem.

Na razie załączam kilka zdjęć ogłowionych drzew na placu Zwycięstwa (tragicznie ogłowiony rząd drzew wzdłuż starego przystanku autobusowego), tam jedno drzewo zostało już wycięte, właśnie dlatego, że nie odrodziło się po nielegalnym ogłowieniu (grozi za to kara do 300 tysięcy pln).

Zachęcamy do spaceru wokół placu.

Załączam też zdjęcia z ulicy Paderewskiego 18. Tam „zaszalała” spółdzielnia.

Przecież chcemy mieć kojący cień i chłód w upały. Nie mówiąc już o ptakach, których śpiew przecież cieszy nas tak bardzo wiosną.

Sama chciałabym wiedzieć, czy rzeczywiście ludzie zgadzają się na to i chcą widzieć za oknem takie „kikuty”?

 

Okazuje się, że wzbudza to nie tylko moje oburzenie. (Red. A.P.)

 

Załączamy przykład z Białegostoku: http://miasta.gazeta.pl/miasto/1,96987,10936655,Nader_kosztowne_oglawianie_drzew__Przystanek_Bialystok..html

Oraz podstawę prawną:

Ustawa o ochronie przyrody:

Art. 82 ust 1a. Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą

obejmować wyłącznie:

1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;

2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;

3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.


Aktualności

Powiązane artykuły

12 komentarzy do “Zabójcza „pielęgnacja” drzew

 1. obserwator

  Park rodziny Adamsow.

   
 2. – Co tak z tą pustą taczką latacie?
  – Panie kierowniku, tyle roboty, że nie ma kiedy załadować.

   
 3. Trolololo

  Kiedyś na całej długości Paderewskiego były drzewa a teraz mamy 5 metrowe chodniki 🙂

   
 4. rewelacja

  proszę zobaczyc koło bloku na Armii kraJOWEJ 36 GDZIE OGOŁOCONO PIĘKNE KASZTANY

   
 5. apap

  Droga Redakcjo! Czy możecie poprosić ograny czy służby odpowiedzialne za taki stan drzew o komentarz – dlaczego tak się dzieje, dlaczego drzewa są ogławiane skoro nie jest to zgodne z prawem. Bo może jest jakieś logiczne i merytoryczne uzasadnienie. Dzięki!

   
 6. profesor

  A może to będą pomniki przyrody? albo pomniki glupoty?

   
 7. spartakus

  Świat bez zieleni i bez ptasiego śpiewu to świat ludzi bezdusznych i pozbawionych wrażliwości,którzy dają przyzwolenie na takie barbarzyństwo,a którzy jako urzędnicy i jednocześnie obywatele powinni chronić przyrodę, jak stanowi ustawa.Miejsca gdzie odcięto gałęzie nie są w żaden sposób zabezpieczone przed infekcją.Ponadto na zdjęciu nr 2,3 i 4 widać dwa zmasakrowane drzewa.Obecnie jedno z nich jest ścięte.Jakie było uzasadnienie w pozwoleniu na wycięcie tego drzewa?

   
  1. http://www.modr.pl/sub.php?mb=8&t=580

    
 8. Piotr

  Proszę zawiadomić odpowiednie organy, które się tą sprawą powinny zając.

   
 9. spartakus

  Idąc rano do pracy zauważyłem,że przed budynkiem nr 18 na Paderewskiego,tego z zamieszczonego zdjęcia,stoi już tylko jeden zmasakrowany pień tego co wcześniej było drzewem.Drugi został ścięty.
  Jakie było uzasadnienie wycinki?

   
 10. werty

  panie prezesie dość świętowania. jak była robiona górna to zrobił pan mieszkańcom parking. więc i my chcemy natychmiast parking. proszę zacząć od np Paderewskiego 18, drzewa już pan ściął więc miejsce jest. No chyba że ta strona spółdzielni jest gorsza. bo takie mam wrażenie.
  PS. w grudniu były wymieniane rury. Firma która to robiła wyrwała piękny świerk przy tym właśnie bloku, który już widać że usycha. Kto poniesie koszty zasadzenia nowych drzewek ???????? czy znowu mieszkańcy spółdzielni czy wykonawca.
  W ubiegłym roku ;przy blokach wysypane zostały kamienie przy blokach, proszę więc pana prezesa by dopilnował aby odpowiednie osoby po zimie posprzątały kamienie na swoje miejsce. Za to płacimy.

   
 11. łoś

  do czego to idzie jedni wycinają drzewa drudzy świętują wybijanie zwierzyny w lesie.
  ….i wszyscy kochają przyrodę.