Uwagi do mapy geologicznej Prus – Banie Mazurskie

Czasem, szukając w internecie informacji o ziemi gołdapskiej, trafiamy na unikatowe książki, wydawnictwa czy okazy kolekcjonerskie. Chciałoby się, żeby ich zakupem zainteresowane były czy to lokalne samorządy, czy samorządowe instytucje ku temu powołane. Jest to niepowtarzalna okazja, by zgromadzić kolekcję pamiątek i informacji związanych z ziemią gołdapską. Tym razem trafiliśmy na wydany w 1910 roku w Berlinie 50-stronicowy zeszyt „Uwagi do mapy geologicznej Prus i krain sąsiednich” – Arkusz Banie Mazurskie.
Wydawnictwo w języku niemieckim zawiera część opisową, mapy oraz 6 fotografii obrazujących materiał i jest do kupienia za równowartość 218 zł.
Gdyby któryś ze wspomnianych wyżej podmiotów zainteresował się zakupem – służymy namiarami.

 

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Uwagi do mapy geologicznej Prus – Banie Mazurskie

  1. Mirosław Białosowski

    Gdyby „ któryś ze wspomnianych …” był rzeczywiście zainteresowany, polecam przegląd zasobów Instytutu Herdera w Marburgu, który jest jedną z centralnych instytucji badań historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią w Niemczech. Instytut zajmuje się historią i kulturą Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji i Obwodu Kaliningradzkiego (www.herder-institut.de). Między innymi szczególne polecenia ( subiektywnie) są tzw. pionowe zdjęcia lotnicze z okresu walk o Gołdap na przełomie 1944 i 1945 roku. Skany zdjęć w formacie pliku TIF o rozdzielczości 300 dpi, w skali od 1:9000 do nawet 1:5000 i wielkości 50×50 cm są niezwykle dokładne ( sprawdziłem ) i są niemym świadkiem tego co działo się z infrastrukturą miasta w okresie między październikiem 1944 a styczniem 1945 roku. Dla indywidualnego odbiorcy jedyną wadą jest cena. Odwzorowanie cyfrowe na płycie CD kosztuje 33 € czyli w zależności od kursu około 140 zł. Tak, że gdyby „ któryś ze wspomnianych …”

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...