Fotozagadka

heimatbruecke_4

heimatbruecke_4Tę pocztówkę zamieszczamy dzięki uprzejmości redakcji „Heimtabrücke” – znajduje się na niej budynek. Pytanie – przy jakiej ulicy on stał? Co się w nim mieściło?

Na pocztówce znajduje się o góry podpis, który tymczasowo zatarliśmy.

I…. Zagadka szybko została rozwiązana. Zdjęcie ukazało się w „Heimatbruecke” nie bez powodu, gdyż w jednym z artykułów zabytkowy budynek znajdujący się bliżej Urzędu Pracy (na początku lat 90. również bar piwny) był opisany właśnie jako ta kaplica. Tekst w ostatnim numerze jest polemiką dołączamy zatem mapkę z zaznaczonym miejscem.

Ciekawostką jest – zaznaczona na mapce – króciutka uliczka von Lossowa, przyjaciela Immanuela Kanta i komendanta garnizonu. O tym też już wspominaliśmy w jednym z wpisów.

heimatbruecke_4

heimatbruecke_2

 

Powiązane artykuły

9 komentarzy do “Fotozagadka

 1. qwerty

  to był kościół na ul. Jaćwieskiej na przeciw szkoły zawodowej.

  1. Anonim

   Jaćwieska , budynek stoi odnowiony kościoła brak

 2. dociekliwy

  Czy nie jest to przypadkiem kaplica z plebanią przy obecnym ” białym” kościele przy ul. mazurskiej.

 3. Ega6

  Wydaje się ,że to kaplica baptystów. Ulicy nie znam.

 4. maad

  Kościół babtystów na ulicy Górnej, kościół został zniszczony w czasie działań wojennych, w tym miejscu stoi mały domek dwurodzinny, natomiast budynek mieszkalny przedstawiony na zdjęciu stoi do dnia dzisiejszego.

 5. Ega6

  Już wiem. To ulica Podgórna. Dawna Bergerstrasse.

 6. Ega6

  Niemiecka nazwa kaplicy – Baptisten Kapelle.

  1. Zgadza się – zdjęcie ukazało się w „Heimatbruecke” nie bez powodu, gdyż w jednym z artykułów zabytkowy budynek znajdujący się bliżej Urzędu Pracy (na początku lat 90. również bar piwny) był opisany właśnie jako ta kaplica. Tekst w ostatnim numerze jest polemiką dołączamy zatem mapkę z zaznaczonym miejscem.

 7. xyz

  Czy chodzi o budynek nr.15 do którego dobudowana była kaplica ? Pisze o tym „maad”. Jeżeli tak to on ucierpiał w wyniku działań wojennych . Odbudowano go inaczej nie jak pierwowzór. Na zdjęciu jest parter i dwa pełne piętra. Natomiast w „realu” parter ,piętro i drugie piętro ze skośnym dachem