Tę pocztówkę zamieszczamy dzięki uprzejmości redakcji „Heimtabrücke” – znajduje się na niej budynek. Pytanie – przy jakiej ulicy on stał? Co się w nim mieściło?
Na pocztówce znajduje się o góry podpis, który tymczasowo zatarliśmy.
I…. Zagadka szybko została rozwiązana. Zdjęcie ukazało się w „Heimatbruecke” nie bez powodu, gdyż w jednym z artykułów zabytkowy budynek znajdujący się bliżej Urzędu Pracy (na początku lat 90. również bar piwny) był opisany właśnie jako ta kaplica. Tekst w ostatnim numerze jest polemiką dołączamy zatem mapkę z zaznaczonym miejscem.
Ciekawostką jest – zaznaczona na mapce – króciutka uliczka von Lossowa, przyjaciela Immanuela Kanta i komendanta garnizonu. O tym też już wspominaliśmy w jednym z wpisów.
to był kościół na ul. Jaćwieskiej na przeciw szkoły zawodowej.
Jaćwieska , budynek stoi odnowiony kościoła brak
Czy nie jest to przypadkiem kaplica z plebanią przy obecnym ” białym” kościele przy ul. mazurskiej.
Wydaje się ,że to kaplica baptystów. Ulicy nie znam.
Kościół babtystów na ulicy Górnej, kościół został zniszczony w czasie działań wojennych, w tym miejscu stoi mały domek dwurodzinny, natomiast budynek mieszkalny przedstawiony na zdjęciu stoi do dnia dzisiejszego.
Już wiem. To ulica Podgórna. Dawna Bergerstrasse.
Niemiecka nazwa kaplicy – Baptisten Kapelle.
Zgadza się – zdjęcie ukazało się w „Heimatbruecke” nie bez powodu, gdyż w jednym z artykułów zabytkowy budynek znajdujący się bliżej Urzędu Pracy (na początku lat 90. również bar piwny) był opisany właśnie jako ta kaplica. Tekst w ostatnim numerze jest polemiką dołączamy zatem mapkę z zaznaczonym miejscem.
Czy chodzi o budynek nr.15 do którego dobudowana była kaplica ? Pisze o tym „maad”. Jeżeli tak to on ucierpiał w wyniku działań wojennych . Odbudowano go inaczej nie jak pierwowzór. Na zdjęciu jest parter i dwa pełne piętra. Natomiast w „realu” parter ,piętro i drugie piętro ze skośnym dachem