Chcę… Twarze Rzeczpospolitej Lokalnej 2014

chce_twarze_rz_L_2014_01_17_129

chce_twarze_rz_L_2014_01_17_129Kolejna akcja Zbigniewa Mieruńskiego łącząca sztukę i działania społeczne miała miejsce w dniach 16 i 17 stycznia 2014 roku w Warszawie, gdzie pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odbył się Sejm Społeczników, Bojowników i Ekspertów – Rzeczpospolita Lokalna.

 

„(…)Sejm ma za zadanie upowszechniać i rozwijać partycypację publiczną w Polsce. Nie chodzi tu tylko o uczestnictwo obywateli w decyzjach politycznych, ale również o ich głos w debacie publicznej (…)” – mówi Bohdan Skrzypczak, pomysłodawca wydarzenia, pedagog społeczny i prezes Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

 

Podczas obrad wystąpiło wielu znakomitych przedstawicieli nauki, polityki i działaczy społecznych , między innymi: Henryk Wujec, prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Paweł Jordan, Jakub Wygnański, prof. Jerzy Regulski, sędzia Jerzy Stępień, którzy odnieśli się do kondycji samorządności, współpracy i partycypacji społecznej w Polsce.

 

Ciekawym wydarzeniem była akcja wymyślona i przygotowana przez Zbigniewa Mieruńskiego pod nazwą „Chcę… twarze Rzeczpospolitej Lokalnej”, w ramach której artysta z Gołdapi przygotował w ciągu 8 godzin 199 portretów uczestników Sejmu. Portrety zostały uzupełnione przez portretowane osoby zdaniem zaczynającym się od słowa „chcę…”. Afirmację napisane przez uczestników dotyczyły radości życia, pomagania innym, bycia wśród szczęśliwych ludzi, rozmów i rozwijania się. Wszystkie prace zawisły na ścianie sali, w której odbywał się Sejm Rzeczpospolita Lokalna.

 

-gfl-

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Chcę… Twarze Rzeczpospolitej Lokalnej 2014

  1. zainteresowany

    Henryk Wujec..takiego znam osobiście i chyba o NIM w tym art. napisano.Jeżeli tak…to przez U piszemy Jego nazwisko.I pytanie – gdzie w Warszawie to wszystko można zobaczyc?

  2. Prawda, jakiś błąd się zakradł w nazwisku Pana Henryka Wujca – proszę redakcję o poprawę. Cała akcja trwała w czasie Sejmu – na zakończenie uczestnicy zabrali swoje portrety ze sobą. Ale jestem otwarty na propozycję i możemy w innych miejscach zrealizować podobne akcje. Pozdrawiam

  3. zainteresowany

    „Cała akcja trwała w czasie Sejmu”..tylko że 16 i 17 stycznia 2014 nie było OBRAD Sejmu. W gmachu Sejmu nie bylo posłów!.Więc dla kogo była TA AKCJA przeznaczona?