Na starej fotografii – ulica Słoneczna

Na starej pocztówce pochodzącej sprzed wieku widać niegdysiejszą Lazarettstrasse – dzisiejszą ulicę Słoneczną. Lazarett to dawny odpowiednik szpitala, można by więc powiedzieć że była to ulica Szpitalna. Napis na pocztówce tłumaczymy jako: konsekwencje (efekty) rosyjskiej dominacji (rządów) w Gołdapi. Oczywiście chodzi o czasy, kiedy w wyniku walk toczonych w I wojnie światowej Rosjanie zajęli miasto. Ze stempla na odwrocie wynika, że pocztówka wysłana została w 13 listopada 1915 roku roku, zdjęcie wykonane zostało zatem nieco wcześniej.

 

Na pierwszym zbliżeniu ruiny budynku, który stał w miejscu, w którym obecnie znajduje się bank. Z napisu na tabliczce wynika że w tym miejscu stał browar braci Schultz.

Kolejne zbliżenie przedstawia budynek Słoneczna 3, który zachował się do czasów dzisiejszych. Na jego ścianie widoczne są jeszcze napisy w języku niemieckim. Kiedy przyjrzymy się dokładnie obu fotografiom, zauważymy że hydrant stoi w tym samym miejscu.Uzupełniamy nasz wpis o kolejne fotografie tego samego obiektu. Zdjęcia wykonano w tym samym czasie. Pochodzą z pocztówek, które obrazować miały skutki I wojny światowej.

Na zdjęciu wykonanym prawdopodobnie z wieży kościelnej na pierwszym planie widzimy ruiny browaru braci Schultzów i ruiny między obecnymi ulicami Słoneczną i Paderewskiego. W głębi po lewej stronie Kantschule (obecne LO) i z prawej budynek obecnej „jedynki”. Nieco poniżej widać fragmenty budynku, który jeszcze w latach dziewięćdziesiątych stał na skrzyżowaniu ulicy Paderewskiego i Wąskiej.

Ten sam fragment miasta widoczny z przeciwnej strony. Zdjęcie wykonane z okien szkoły. W głębi wieża kościelna i nieco z prawej charakterystyczny komin browaru.

Jeszcze raz ten sam charakterystyczny komin widziany z perspektywy ulicy Paderewskiego (Muehlenstrasse). Widać też fragment wieży kościelnej.


Aktualności

Powiązane artykuły