Z pomocą nietoperzom – dobre praktyki

piwnice 2013 jesien 30

piwnice 2013 jesien 30Od wielu lat Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej jest mocno zaangażowany w ochronę nietoperzy. W Puszczy występuje 11 gatunków tych latających ssaków, spośród których 5 pozostaje tu na zimę. To właśnie z myślą o osobnikach zimujących na naszym terenie Park remontuje i adoptuje schronienia, z których nietoperze chętnie korzystają.

 

Późną jesienią pożywienie nietoperzy w postaci owadów przestaje być dostępne. Dlatego ssaki te szukają miejsc, w których mogą przeczekać najtrudniejszy dla nich okres zapadając w stan hibernacji. Najczęściej na zimowe schronienia nietoperze wykorzystują jaskinie, sztolnie, fortyfikacje oraz piwnice. Wszędzie tam, gdzie nie ma przeciągów, panuje odpowiednia wilgotność oraz stabilna i niska (lecz nie spadająca poniżej 0oC) temperatura.

 

Przed wojną na wielu obszarach zajętych teraz przez Puszczę Romincką istniały wsie. Domy i budynki gospodarcze nie zachowały się do czasów obecnych, przetrwało za to wiele piwniczek ukrytych obecnie w leśnej gęstwinie. W 2002 roku Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej zaadoptował pierwsze śródleśne piwnice na potrzeby hibernujących nietoperzy. W latach następnych odszukiwane były i remontowane kolejne potencjalne schronienia. W bieżącym, 2013 roku, na naszym terenie nietoperze mają już do dyspozycji 33 wyremontowane piwnice i 2 przystosowane od potrzeb hibernacji bunkry. Celowość tych działań potwierdzają wyniki prowadzonego przez Park regularnego monitoringu. Każdego roku z zimowych schronień korzysta coraz więcej nietoperzy. W ubiegłym sezonie zimowały w nich 234 osobniki, w tym gatunki rzadkie i zagrożone, takie jak mroczki pozłociste i mopki.

 

Jesienią piwnice są przeglądane i przygotowywane do sezonu zimowego. Domurowywane są ściany, które uległy zniszczeniu, stare drzwi wymieniane są na nowe, uszczelniane są okna i kominki, tak by piwniczki nie przemarzały, sprawdzany jest stan poroterm, montowane są też nowe cegły-dziurawki. To właśnie w ich szczelinach zimuje najwięcej nietoperzy. Także w tym roku wszystkie schronienia przeszły gruntowny remont. Już z końcem października zaczęły się w nich pojawiać pierwsze nietoperze.

 

Dobrymi praktykami w postaci sprawdzonego systemu czynnej ochrony nietoperzy Park postanowił podzielić się z partnerami rosyjskimi. We wrześniu 2013 roku w Puszczy Rominckiej przebywało czterech Rosjan z zaprzyjaźnionych trzech organizacji pozarządowych. Gościom zaprezentowano podejmowane od lat działania na rzecz ochrony nietoperzy, wyniki prowadzonych letnich i zimowych inwentaryzacji, dyskutowano także o możliwościach współpracy na tym polu.

 

Wizyta studyjna Rosjan oraz tegoroczny remont piwnic zostały sfinansowane ze środków WFOŚiGW w Olsztynie oraz Powiatu Gołdapskiego. Projekt realizowała Fundacja Puszczy Rominckiej we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.

(an)


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Z pomocą nietoperzom – dobre praktyki

  1. XYZ

    Takich śródleśnych i śródpolnych niewykorzystanych piwnic w Powiecie Gołdap jest bardzo dużo, każdą z nich można było by wykorzystać w sposób jaki zareprezontował Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Przykład konstruktywnego myślenia i działania. Brawo. !!!! Znam taką piwnicę z nietoperzami a nawet z jaszczurkami Salamadrami.