VII spotkanie z naturą i sztuką

NASZE NIE NASZE

NASZE NIE NASZE

Dom Kultury w Gołdapi, pracownia fotografii „Gniazdo”, zapraszają na VII edycję spotkań z naturą i sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”.

W tym roku rozpoczniemy od prezentacji fotografii Dawida Cząstkiewicza, który z zawodu jest leśnikiem a jego pasją jest ornitologia. Na wystawie zaprezentuje serię zdjęć ptaków, które wykonał w północno-wschodniej Polsce.

Wystawę pn. „Nasze Krajobrazy”, obok Dawida Cząstkiewicza współtworzą również fotografie Jarosława J. Jasińskiego, który od kilkudziesięciu lat zgłębia tajniki pejzażu, a jego prezentacja podczas VII spotkań nawiązuje do optymistycznych i jasnych prac Jana Bułhaka, który w okresie II Rzeczpospolitej tworzył w tzw. nurcie fotografii ojczystej pod wpływem ówczesnych piktorialistów, czyli twórców fotografii czerpiących swoje inspiracje z grafiki i malarstwa.

W drugiej części spotkań zaprezentujemy diaporamę cyfrową zbudowaną z prac gołdapskich pasjonatów fotografii a są nimi: Agnieszka Urynowicz, Agnieszka Zdancewicz, Zuzanna Osiecka, Wioletta Osiecka, Anna Ostrowska, Marian Ostrowski, Mariusz Duszak, Tadeusz Krzywicki, Maciej Rakowski, Dawid Cząstkiewicz, Marcin Urzędowski, Jarosław Jasiński i zaprzyjaźnieni fotograficy z Puszczy Boreckiej: Maciej Kupczyński i Antoni Danielewicz.

W trzeciej części zaprezentujemy dwugodzinny dokument pt. „Home – S.O.S. Ziemia!”.

Jeden ze scenarzystów tego filmu Denis Carot o filmie pisał tak:

Skoro możemy poprawiać zdjęcia świata, pewnie potrafimy poprawić sam świat”, Wim Wenders

Przypuszczalnie nigdy wcześniej te słowa nie były tak adekwatne w odniesieniu do filmu, jak ma to miejsce w przypadku HOME- S.O.S. ZIEMIA!, którego celem jest pobudzenie ludzkiej świadomości i zachęcenie do działania. Bo choć obecnie zwraca się coraz większą uwagę na kwestie ekologiczne, konkretnych działań jest wciąż za mało i są zbyt wolno podejmowane,

o czym najdosadniej mówi kredo tego filmu: jest już za późno na pesymizm. HOME- S.O.S. ZIEMIA! to nie tylko dokument z wzniosłym przesłaniem, ale przede wszystkim wspaniały, pełnoprawny film. Zapierające dech w piersiach zdjęcia pokazują Ziemię, jakiej z pewnością do tej pory nie znaliśmy. Każde ujęcie zdaje się mówić: „Spójrz, jaka piękna jest nasza planeta, popatrz, jakiemu ulega zniszczeniu, a przede wszystkim zdaj sobie sprawę ile jej cudów można wciąż ocalić.

NASZE NIE NASZE

 

 

Powiązane artykuły