Na starej fotografii

Znalezione w internecie – kilka fotografii z przedwojennej Gołdapi.


Wybudowany w 1900 roku most na Gołdapie, przy obecnej ulicy Kolejowej. Widok w kierunku północnym. Most miał 20 m długości.

Fragment rynku. Stojący wśród dębów pomnik pułkowy 44 Pułku Piechoty im. Hrabiego Dönhoffa. W tle fragment ratusza.

Zniszczona w czasie działań I wojny Toepferstrasse (dzisiejsza Armii Krajowej). W głębi widoczna wieża stojącego w rynku kościoła garnizonowego.


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Na starej fotografii

 1. wojteks

  Jeżeli pierwsze zdjęcie przedstawia most na Kolejowej w kierunku północnym z 1920 r., to gdzie znajdował się most kolejowy ? Przecież kolej w kierunku Olecka (i nie tylko) była już uruchomiona.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Zapewne skrył się 😉 Ale mówiąc serio – to zagadka. Pocztówka opisana była jako Most nad Gołdapą przy Elisenthalu wybudowany w 1900 roku. Dla niezorientowanych: Elisenthal to jar rzeczki Elise płynącej wąwozem, kończący się z ujściem rzeki do Gołdapy. Sądząc z kierunku w którym płynie rzeka powinno być to zdjęcie wykonane w kierunku północnym. Być może opis jest błędny co do miejsca lub co do daty wybudowania mostu.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. wojteks

  Chyba, że zdjęcie zostało zrobione w kierunku południowym. Rzeka za mostem skręca w prawo, a widoczne odgałęzienie w lewo, to po prostu wlot strumyka do rzeki.
  Czyli zdjęcie zrobione byłoby spod mostu kolejowego po prawobrzeżnej stronie Gołdapy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...