W niedzielę Europejski Dzień Seniora

Promedica24-1

Promedica24-1Z tej okazji przedstawiamy badanie, instytutu Millward Brown, który na zlecenie firmy Promedica24 przeprowadził badanie na temat opieki Polaków nad seniorami. Temat: Czy Polacy pomagają osobom starszym?

 

Już w najbliższą niedzielę odbywa się Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji Millward Brown na zlecenie firmy Promedica24 przeprowadziła badanie na temat opieki Polaków nad seniorami. Jak pokazują wyniki, prawie połowa z nas nie opiekuje się osobami starszymi. 51% dba o seniorów, ale najczęściej poświęca na to nie więcej niż 5 godzin tygodniowo. Około 1/3 Polaków zaznacza, że opieka wiążę się z różnymi wyrzeczeniami w życiu prywatnym.

 

20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To jeden z trzech takich dni w naszym kalendarzu. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie o osobach starszych w naszym otoczeniu i pomóc im w codziennych czynnościach. W ramach tego dnia agencja badawcza Millward Brown na zlecenie firmy Promedica24, lidera w zakresie opieki nad osobami starszymi w Polsce i za granicą, przeprowadziła badanie na temat tego, jak i czy Polacy opiekują się seniorami.

 

Połowa Polaków nie pomaga seniorom

Jak pokazują wyniki, 49% Polaków nie opiekuje się osobami starszymi. Te dane obrazują, jak wielu seniorów jest pozostawionych samych sobie. Natomiast osobom starszym pomaga i poświęca swój czas 51% Polaków. Najczęściej są to osoby w wieku od 45 do 59 lat (68%) oraz od 35 do 44 lat (53%). Seniorom częściej pomagają osoby ze średnim (60%) i wyższym wykształceniem (57%). Do pomocy najczęściej skłania nas wewnętrzna potrzeba pomagania (51%) oraz konieczność, ze względu na relacje rodzinne (41%).

 

Jak pomagamy seniorom? Głównie w codziennych sprawach. Polacy pomagają seniorom najczęściej w prowadzeniu gospodarstwa domowego (80% odpowiedzi), w załatwianiu spraw u lekarza, w urzędzie czy banku (76%) oraz dotrzymując towarzystwa (73%). 65% udziela osobom starszym porad, a 64% pielęgnuje ich w chorobie. 39% Polaków samemu zajmuje się opieką seniorów. 31% jest wspieranych przez rodzinę, a 26% przez partnerkę lub partnera.

 

Opieka nad seniorem to ciężka i wymagająca praca. Przy naszych codziennych obowiązkach trudno jest przeznaczyć nawet kilka godzin dla starszych członków rodziny. Jednak to dobrze, że przynajmniej połowa Polaków próbuje pomagać osobom starszym w ich codziennych czynnościach. – mówi Dorota Machnik, Dyrektor Operacyjny z firmy Promedica24.

 

Pomimo tych pozytywnych danych osoby pomagające poświęcają seniorom bardzo mału czasu. Najczęściej jest to do 5 godzin tygodniowo (39%). 27% osób pomaga od 5 do 10 godzin, a 9% od 10 do 20 godzin. Tylko 19% osób opiekujących się seniorami przeznacza na to ponad 20 godzin tygodniowo, czyli prawie 3 godziny dziennie.

 

Opiekujemy się głównie rodziną

69% seniorów, którzy otrzymują pomoc to rodzina. Pozostałe grupy są mniej liczne. 15% to sąsiedzi, a 7% przyjaciele lub znajomi osób pomagających. Seniorzy, którym udzielana jest pomoc najczęściej mieszkają w najbliższym otoczeniu osób, które się nimi zajmują (42%). 30% mieszka z osobami im pomagającymi, a 23% mieszka w znacznej odległości od nich.

 

Pomoc seniorom a czas dla siebie

Około 1/3 Polaków podkreśla, że pomoc osobie starszej wiąże się z ograniczeniami w życiu prywatnym. Najczęściej wskazywane problemy to brak czasu na urlop lub odpoczynek (24%), spotkania towarzyskie (23%), rozrywkę (22%) oraz brak czasu dla najbliższej rodziny, partnera, dzieci (18%). Rzadziej opieka nad seniorem wpływa negatywnie na nasz rozwój osobisty (9%) i karierę (7%.)

 

Kto powinien zająć się seniorami?

88% Polaków uważa, że opieka nad osobami starszymi należy do ich rodziny. 53% twierdzi, że to Państwo powinno się nimi zaopiekować. Natomiast 40% uważa, że opieką nad seniorami powinny zająć się wyspecjalizowane firmy i osoby.

 

Wyniki naszego badania pokazują, że Polacy oczekują profesjonalnej opieki. Dedykowana opiekunka lub opiekun to dobry wybór dla osób, które chcą zapewnić odpowiednią opiekę seniorom bez wprowadzania w ich życiu zbyt wielu zmian. Nie tylko pomogą oni w codziennych czynnościach, ale również często, ze względu na swoje kompetencje może wspierać działania rodziny. – dodaje Machnik, z firmy Promedica24.

 

W przypadku pytania o to, jaki rodzaj opieki chcielibyśmy zapewnić seniorom w swojej rodzinie i sobie, gdy będziemy starsi najczęstszą odpowiedzią jest opieka ze strony rodziny (w obu przypadkach 62%). Drugim wskazanym rodzajem opieki jest opiekun w miejscu zamieszkania (odpowiednio 24% i 17%).

 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-30 września 2013 roku techniką CATIBUS na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 668 osób w wieku 35+.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły