Dwójka” ustanawiała ŚWIATOWY REKORD w udzielaniu pierwszej pomocy!

dwojka_rekord_1

dwojka_rekord_1Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) przy współpracy z Polską Radą Resuscytacji oraz szkołami uczestniczącymi w Programie Edukacyjnym “Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR) 16 października 2013 r. w samo południe biła rekord w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. W ustanawianiu tego rekordu uczestniczyła gołdapska „Dwójka”.

Organizatorzy postawili sobie za cel, by jak najwięcej uczestników prowadziło resuscytację krążeniowo-oddechową (wdechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej) w jednym czasie. Działania były prowadzone na fantomach otrzymanych od Fundacji. Akcję zorganizowano w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca (16 października), by w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy (na podstawie informacji otrzymanej od Rzecznika Prasowego Fundacji WOŚP).

W ustanawianiu tego rekordu uczestniczyła „Dwójka”. Tak jak w ponad 12 tysiącach placówek w całej Polsce od 12.00 do 12.30 nasi uczniowie i nauczyciele prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową na trzech fantomach. Mogliśmy też zobaczyć transmisję na żywo z przebiegu akcji w Warszawie za pośrednictwem kanału Youtube. W sumie w akcji w naszej szkole uczestniczyły 123 osoby. Za organizację odpowiedzialni byli: Anna Budzińska, Helena Galińska, Małgorzata Wojciechowska–Gutowska z drużyną harcerską AWES. Bardzo pomogli Barbara Nierwińską i Cezary Barwicki.

Nasza szkoła była jedną z pierwszych w warmińsko–mazurskim, które prawie 8 lat temu przystąpiły do programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Uczniowie kończący klasę III potrafią: wezwać pomoc, przeprowadzić rozmowę z osobą poszkodowaną, sprawdzić przytomność, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową. Od ubiegłego roku szkolnego po zakończeniu szkolenia uczeń otrzymuje na świadectwie hologram świadczący o zdobytych umiejętnościach. Panie – Anna Budzińska i Helena Galińska od prawie 8 lat realizują program w „Dwójce”. Małgorzata Wojciechowska – Gutowska prowadzi takie działania wśród zuchów i harcerzy.

 

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”

 

Celem Programu Ratujemy i Uczymy Ratować jest edukacja dzieci ze szkół podstawowych w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy, a co za tym idzie ratowania życia drugiego człowieka. Program od stycznia 2008 roku objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej RP. W ramach jego działań przeszkolonych zostało 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół, którzy w ramach zajęć edukacyjnych nauczyli udzielania pierwszej pomocy ponad półtora miliona dzieci. Fundacja WOŚP w ramach programu rozdała 65 293 fantomy, potrzebne do przeprowadzenia zajęć praktycznych w szkołach objętych programem. To jedyny taki program w Polsce. (Informacja otrzymana od Rzecznika Prasowego Fundacji WOŚP)

Autorzy zdjęć – Maria Podskrobko i Cezary Barwicki

 

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Dwójka” ustanawiała ŚWIATOWY REKORD w udzielaniu pierwszej pomocy!

  1. prc

    Gratulujemy i cieszymy się z udziału w tej wspaniałej akcji
    http://www.prc.krakow.pl/

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...