Trzy epizody

3

3W dniach 26 – 27 września na terenie miasta i gminy Gołdap odbywały się ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych „Pogranicze – 2013”. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy Państwowej Straży Pożarnej z policją, pogotowiem ratunkowym, strażą graniczną i przede wszystkim z załogą policyjnego śmigłowca Mi-8T z Lotnictwa Komendy Głównej Policji. Epizody zakładały 3 scenariusze:

Epizod I – straż graniczna w raz z policją ściga grupę przestępców, którzy nielegalnie przekroczyli „zieloną granicę”. Przestępcy znajdują schronienie w nieużytkowanym dworcu PKP w Górnem. Wywiązuje się strzelanina w wyniku, której powstaje pożar drewnianego stropu.

Epizod II – paralotniarz podczas wykonywania manewru skrętu uderza w drzewo i zawisa na gałęzi. Na miejsce zdarzenia zostaje wezwana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Gołdap” (SGRW „Gołdap”), której zadaniem jest bezpieczne opuszczenie paralotniarza na ziemię oraz przekazanie pogotowiu ratunkowemu.

Epizod III – podczas jesiennej powodzi osoby ratują się ucieczką na dach własnego budynku. Najszybszym sposobem dotarcia do poszkodowanych jest użycie śmigłowca oraz ratowników wysokościowych z SGRW „Gołdap”, którzy przy pomocy dostępnego sprzętu ewakuują poszkodowanych na pokład policyjnego śmigłowca. Epizod miał miejsce w rejonie Zajazdu Rudziewicz pod Piękną Górą.

Ćwiczenia tego typu organizowane są w powiecie gołdapskim od 2003 roku, dając możliwość przećwiczenia realnych scenariuszy, które niewątpliwie mogą się zdarzyć w naszym powiecie jak również na terenie całego kraju.

(Tekst i zdjęcia: kpt. Kamil Pawlukanis)

 


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Trzy epizody

  1. Emil

    A od kiedy OSP Górne jest Państwową Strażą Pożarną, może chłopaki tak rozwinęli się ,że będzie można zlikwidować PSP . Mam nadzieję, że w tym artykule tylko redakcja przejęzyczyła się.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...