Sieć Współpracy Ekomuzea Mazur

Na terenie Mazur powstała Sieć Współpracy „Ekomuzea Mazur”. Inicjatorem i zarządzającym Siecią jest Gołdapski Fundusz Lokalny. Projekt „Ekomuzea Mazur” realizowany jest we współpracy ze stowarzyszeniami: „Nadzieja” z Lis, „Puszcza Borecka” z Jeziorowskich i „Żytkiejmska Struga”.

Ekomuzea to jeden ze sposobów rozwoju społeczno-ekonomicznego wsi. W przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów, ekomuzea są miejscami, w których odwiedzający doświadczają, przeżywają i angażują wszystkie zmysły. Ekomuzea to muzea społeczności, muzea bez murów, wypełnione pasją ludzi, którzy je tworzą. W ekomuzeach wykorzystujemy w sposób odpowiedzialny zasoby przyrodnicze, kulturowe, tradycje, historię, aby stworzyć ciekawą, żywą ofertę turystyczno-edukacyjną.

W ramach projektu „Ekomuzea Mazur” taka oferta powstała w trzech mazurskich miejscowościach – Jeziorowskie gm. Kruklanki, Lisy, gm. Banie Mazurskie i Żytkiejmy gm. Dubeninki, które znajdują się na terenach pomiędzy Suwalszczyzną, Pojezierzem Ełckim i Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

Ekomuzeum u Jeziorowskich działa w gminie Kruklanki nad jeziorem Gołdopiwo. Bliskie sąsiedztwo Puszczy Boreckiej z żyjącymi na wolności żubrami, rzadko spotykanymi gatunkami ptaków i roślin, strefa ciszy, różnorodność ryb występujących w jeziorze oraz liczne obiekty wypoczynkowe i agroturystyczne zwiększają atrakcyjność oferty ekomuzeum.

Oferta obejmuje warsztaty rękodzielnicze (ceramika, garncarstwo, makrama, rzeźba) i warsztaty plecenia sieci rybackich. Spróbować też można lokalnych potraw, takich jak: „Czebureki Natalii”, miód z mniszka, pierogi ukraińskie, wiejski chleb na tataraku, puzate ciasta, konfitury babcine, ryby w occie i wędzoną sielawę.

Cyklicznie, w połowie lipca, odbywa się impreza „Nie ma jak u Jeziorowskich”.

Ekomuzeum zaprasza też na piesze i rowerowe ścieżki tematyczne: „Na tropie żubra” i „Wokół matecznika siei i sielawy” oraz na quest „Tropem Kaczki”.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Ekomuzeum u Jeziorowskich.

Ekomuzeum „Trzy Dęby”  – znajduje się w miejscowości Lisy i najbliższej okolicy. Krajobraz otaczający wieś cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, licznymi wzniesieniami i bogactwem przyrodniczym pobliskiej Puszczy Boreckiej. Zachowały się tu liczne budynki będące klasycznym przykładem architektury mazurskiej oraz ciekawe obiekty przyrodnicze. Mieszkańcy Lis pielęgnują i odtwarzają polskie i ukraińskie obyczaje i tradycje.

Ekomuzeum zaprasza do skosztowania lokalnych potraw. Zapraszamy wszystkich chętnych na: pierogi, hahanki, ser, masło i twarogi wiejskie, krokiety, babkę ziemniaczaną, placki oraz ciasta domowe. Ekomuzeum to także warsztaty rękodzielnicze – można nauczyć się wyplatania wiklinowych koszy, wykonywania zabawek z siana, łyżek z drewna, lalek z gałganka czy też sprawdzić się w wykonywaniu dawnych prac domowych i rolniczych.

Okolice można podziwiać podczas przejażdżki bryczką lub wozem drabiniastym.

Ekomuzeum zaprasza na imprezy – w lipcu na „Lisowisko”, a w drugą niedziele sierpnia na „Zażynki w Lisach”, podczas których można przypomnieć dawne prace w polu, uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych i kulinarnych, a także skosztować tradycyjnej polskiej i ukraińskiej kuchni. Klimat imprezy można poczuć oglądając film o Zażynkach.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Ekomuzeum Trzy Dęby.

Ekomuzeum Żytkiejmski Trójstyk – mieści się w Żytkiejmach i okolicach na skraju Puszczy Rominckiej, nieopodal granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja) i Litwą.

W centrum Żytkiejm, w starej remizie znajduje się centrum informacyjne, w którym można uzyskać informacje o ofercie Ekomuzeum, obejrzeć wystawę starych narzędzi i fotografii oraz nabyć produkty wykonane przez rękodzielników. Latem centrum czynne jest codziennie od 11.00 do16.00.

Ekomuzeum posiada bogatą ofertę tradycyjnych kulinariów, można spróbować: sękacza „Bożeny zza lasu”, chleb Zdzicha, krokiety z kapustą i mięsem, kartacze, karkówkaz grzybami, babkę z cukinii, sery podpuszczkowe, drożdżówkę z kruszonką, mrowisko i wiele innych. Dla tych, którzy pasjonują się rękodziełem dostępne są warsztaty: wikliniarskie, plecionkarskie, wykonywania biżuterii, wykonywania stroików okolicznościowych, pieczenia sękacza na ogniu i wypieku chleba.

Osoby indywidualne zapraszamy na quest, a grupy do przeżycia gry terenowej „Śladami Żytkiejmira”.

Ekomuzeum posiada imprezę cykliczną „Święto Sękacza w Żytkiejmach”- co roku 15 sierpnia, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Ekomuzeum Żytkiejmski Trójstyk.

Ekomuzea Mazur to Sieć Współpracy w której wsie, organizacje pozarządowe i inne podmioty współpracują na rzecz rozwoju terenów wiejskich na mazurach. Zapraszamy do współpracy.

Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2012, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminy Kruklanki, Gminy Banie Mazurskie i Gołdapskiego Funduszu Lokalnego.
– gfl-Aktualności

Powiązane artykuły