Jarosław Słoma pisze o wodzie z czasów dinozaurów

pijalnie

pijalnieWoda z obu zdrojów (odwiertów) w pijalni uzdrowiskowej wypływa z osadów powstałych w erze mezozoicznej, przed co najmniej 160 i 90 mln lat. Na ziemi królowały wówczas dinozaury. Zdroje Uzdrowiska Gołdap to najgłębsze i jedyne ujęcia wody z tak odległych czasów na Mazurach.

 

Lecznicza woda mineralna ze zdroju ( odwiertu GZ-1) o głębokości 646 m pochodzi ze skał powstałych w mezozoiku, w dwóch piętrach (wiekach) jury środkowej : baton oraz kelowej. Baton, trzeci wiek jury środkowej trwał około 3 mln lat. Było to przed 166,1-168,3 mln lat. Kelowej, czwarty, najmłodszy wiek jury środkowej trwał około 3,5mln lat, w okresie przed 163,5-166,1 mln lat.

W składzie chemicznym tej wody występują kationy: sodowy, wapniowy, magnezowy, potasowy, żelazawy, amonowy, litowy, manganawy. Aniony to: chlorkowy, wodorowęglanowy, siarczanowy, bromkowy, fluorkowy, jodkowy. Składniki niezdysocjowane to kwas metaboprowy oraz kwas metakrzemowy. Suma głównych składników mineralnych rozpuszczonych: 5964,833 mg/dm szesc. Woda posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej. Wskazaniami są :

– zaburzenia czynności wydzielniczej żołądka (brak apetytu), zgaga;

– zaburzenia funkcjonalne (wydzielnicze i wydalnicze)wątroby, trzustki;

– niedobór elektrolitów w tym sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz fluoru i jodu;

– odwodnienie;

– kuracja pitna tą wodą wspomaga leczenie cukrzycy i gośca.

Przeciwskazaniami do kuracji pitnej są nieżyty żołądka i jelit ze skłonnością do owrzodzeń i krwawień oraz nadciśnienie tętnicze.

Sposób prowadzenia kuracji: dziennie 0,5-0,75 l wody o temperaturze pokojowej w 2-3 dawkach po 0,25 l- wypijać powoli przed lub w czasie posiłku.

Woda ta dostępna jest w pijalni uzdrowiskowej, wykorzystywana też będzie do tworzenia leczniczego aerozolu wykorzystywanego podczas inhalacji w Tężniach Mazurskich w Uzdrowisku Gołdap.

 

Naturalna woda mineralna ze zdroju ( odwiertu GZ-2) o głębokości 426 m pochodzi także z ery mezozoicznej. Dokładnie z cenomanu w górnej kredzie. Cenoman to najstarszy wiek późnej kredy (najniższe piętro górnej kredy). Trwał około 6 mln lat, w okresie 99,6 do 93,5 mln lat temu

Woda mineralna posiada znaczną zawartość sodu , chlorków, fluorków, występują też jodki. Woda ta została oceniona jako przydatna do udostępniania w opakowaniach jednostkowych ( może w przyszłości znajdzie się inwestor zainteresowany produkcją tej uzdrowiskowej wody mineralnej). Zalecana jest dla osób dorosłych, aktywnych fizycznie, nie należy jej podawać systematycznie dzieciom poniżej 7 roku życia.

Woda ta zawiera w 1 dm3 1200,45 mg rozpuszczonych składników mineralnych. Występują w niej kationy: sodowy, potasowy, litowy, wapniowy, magnezowy, żelazawy, oraz aniony: fluorkowy, chlorkowy, bromkowy, jodkowy, siarczanowy, wodorowęglanowy. Woda pobrana wprost z odwiertu nadaje się do spożycia w stanie naturalnym, bez uzdatniania ponieważ nie zawiera ona składników szkodliwych dla zdrowia ani zanieczyszczeń chemicznych czy mikrobiologicznych.

Dane dotyczące analiz składu i właściwości wód przekazuję na podstawie ocen Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jarosław Słoma

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

11 komentarzy do “Jarosław Słoma pisze o wodzie z czasów dinozaurów

 1. Mazur

  Już niedługo ta super woda, i ta którą pijemy na codzień może okazać się niezdatna do celów spożywczych czy też leczniczych, nawet niezdatna do wyprania brudnych gaci. Woda o której pisze Pan Słoma pochodzi z odwiertów na głębokościach 426 m – 646 m. Tymczasem rząd wpóścił na nasz teren sprzedając koncesję amerykanom na wydobycie gazu łupkowego. Z tego co się orientuję amerykańska firma przymierza się do badań nad zasobami złóż łupków w Juchnajciach, Maciejowej Woli i Ziemianach. Badania mają polegać m.in. na wykonaniu odwiertów powyżej 1000 m i wywołaniu reakcji chemicznej z łupkami poprzez wpompowanie kilkudzisięciu tysięcu litrów wody z chemikaliami w głąb ziemi. Zaznaczam ! – to jest etap badań. Proszę wyobrazić sobie co się stanie gdy złoże dla naszych ” przyjaciół amerykanów ” okaże się opłacalne . To nie będą tysiące litrów wody z chemikaliami jednorazowo tylko miliony litrów wpompowywane w naszą ziemię. Dodatkowo eksploatacja złóż spowoduje zmianę struktury górotworu co w wielu przypadkach na świecie wywoływało trzęsienia ziemi. Nasuwa się pytanie : komu mają służyć przyszłe badania nad złożami łupków i w imię czyjego interesu. Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie stwierdzić jakie są połączenia faktyczne podziemnych zbiorników wodnych od Ziemian po Juchnajcie i uzdrowisko Gołdap. Więc jeśli dojdzie do badań złóż może okazać się, że uzdrowisko swoje zdroje będzie mogło zamkąć w związku ze skażeniem chemicznym spowodowanym przez Amerykanów tak promowanych przez nasz rząd. Proszę sobie przypomnieć nie tak dawno odczuwalne o Bałtyku po Suwałki trzęsienie ziemi, które było tłumaczone ruchami płyt tektonicznych w tym rejonie ziemi. Zwykłe kłamstwo opłacone przez koncerny wydobywające ropę z pod dna Bałtyku. To trzęsienie ziemi wywołane było zapadaniem się podziemnych potężnych komór po wydobyciu ropy naftowej. W przypadku wydobycia gazu łupkowego takie komory podziemne też powstają i nikt ich nie jest w stanie zabezpieczyć, tak by nie stanowiły zagrożenia. Teraz mamy jeszcze wody powierzchniowe i podziemne na mniejszych głębokościach. Gdy dojdzie do wydobycia gazu łupkowego państwo polskie zobowiązane będzie amerykanom zapewnić wodę do eksploatacji za darmo czyli za nasze pieniądze. Reasumując : Amerykanie kupili za bezcen koncesje, żeby zarobić grubą kasę, zniszczą zasoby wody powierzniowe i podziemne, zarobią na tym, nam zostanie tylko perspetywa, że kiedyś zatrzęsie się ziemia i popękają nam lub zawalą sie nasze domy. Wówczas Amerykanie zaproponują nam zakup ” najlepszej na świecie ” wody i zakup amerykańskich ” najlepszych na świecie ” chałup z płuty wiórowej, w ramach ” pomocy humanitarnej „. Czy demagogiczne uniezależnienie się od Rosji w kwestii gazu musi oznaczać totalne uzależnienie się od USA ????

 2. qwerd

  Za górami, za lasami było sobie magiczne źródełko. Choć woda z tego ujęcia miała właściwości lecznicze to mieszkańcy osady chorowali częściej niż w innych opactwach, ba nie mieli nawet zagwarantowanej podstawowej opieki medycznej, a i szpital miał niebawem zostać zlikwidowany. Gdy po całym świecie wieść się rozniosła że gawiedzi już nie stać na utrzymanie źródła i jego zarządcy.
  Wnet z wielkiego miasta przyjechał czarodziej obdarzony niesamowitą mocą snując bajki i przepowiednie ,cóż to on może w zamian za poparcie dla jego dworu uczynić dobrego.
  Szkoda że nasz dobrodziej, czarodziej nie napisze czegoś o walce z bezrobociem, które w okresie zimowym dochodzi do 30% !

 3. Franek

  Coś ostatnio uaktywnił się w pisaniu artykułów redakcyjnych pan Marszałek.
  Ciekawe co ma decydyjący wpływ na wzrost aktywności ? Stosowana dieta czy zbliżające się wybory.
  A może są inne tego przyczyny ?

 4. Mazur

  Panie Qwerd, Pańskie sugestie dotyczące Autora artukułu trącają zawiścią i niezrozumieniem tematu. Jeden Jarosław Słoma nie zlikwiduje w zapyziałym powiecie bezrobocia, jednak gdyby wszyscy pochądzący z Gołdapszczyzny politycy tyle dawali Naszemu Regionowi co On, zapewniam pana, że bezrobocie spadło by poniżej 10 %. Jeśli już artykuł dotyczy wody muszę stwierdzić Qwerd, że ” lejesz wodę ” . Uzdrowisko i pijalnia wód to klolejne miejsca pracy, a amerykańscy ” dobrodzieje ” mogą je zniszczyć.

  1. Józef

   Szanowny panie mazur czy mógłby pan wymienić zasługi pana Jarosława Słomy dzięki którym powstały miejsca pracy.Ja znam działania pana Słomy,które spowodowały odwrotny skutek. Być może oczymś nie wiem.

 5. ghk

  Taką macie Gołdap, jakich włodarzy sobie wybieracie. Praktycznie od ćwierć wieku tym miastem rządzą ci sami ludzie. Nic się nie zmienia, a wy co cztery lata łudzicie się, że będzie lepiej. Na walkę z bezrobociem trzeba mieć pomysły, a TU ma się pomysły jedynie na swawole ,hulanki i nietrafione inwestycje. A praca jest, tyle że od dwudziestu paru lat tym samym ludziom.

 6. 2 177 309 000 złotych to dochody ze źródła pt. „Środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi” w 2012 roku.

  15 942 482 000 złotych to wydatki wykonania zadania działu „758″ budżetu państwa pt. „Rozliczenia z budżetem ogólnym Unii Europejskiej z tytułu środków własnych” w 2012 roku.

  Czyli w 2012 roku RP dopłaciła do UE 13 765 173 000 złotych.

  Niegasnące Słońce Peru wraz z przewodnią siłą narodu nie tylko USA się wysługują za pieniądze uczciwie pracujących. Jak kraść to miliony.

  1. qwerty

   Gołapski narzekacz. I tyle

 7. Józef

  gwerty do szkoły.Ty nawet nie potrafisz sklecić bezbłędnie nawet jednego znania..
  Udajesz światowca więc napisz nad jakim ciepłym morzem byłeś.
  Przy innym komentarzu powołujesz się na Koziołka Matołka.Kim on jest dla ciebie.

 8. Mazur

  Tak sprzedaje się Polskę :

  http://www.youtube.com/watch?v=7OnW-cv_Wa8

  A to czeka rolników , którzy wpóścili za 150 zł poszukiwaczy gazu na własną ziemię, również ich sąsiadów to może spotkać:

  http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/lupkowe-prawo-do-wywlaszczen,34584.html