Sesja Rady Miejskiej: Głównym punktem – obligacje

sesja_2

sesja_2Istny maraton zafundowali w środę radni samym sobie i pozostałym zebranym na sali sesyjnej. Głównym punktem sesji Rady Miejskiej, który wywołał najwięcej emocji, była sprawa emisji obligacji przez Gminę Gołdap. W końcu uchwałę przyjęto głosami 14 za i 5 przeciw.

Zdaniem pomysłodawców obligacje mają umożliwić głównie pokrycie deficytu budżetowego gminy, mają też być lepszym finansowo wyjściem niż zaciąganie kredytów. Radny Andrzej Pianka próbował uzasadnić, że propozycja nie jest aż tak optymistyczna.

W swoim wystąpieniu na temat pracy urzędu burmistrz Marek Miros poinformował m.in. o pozytywnych wynikach kilkomiesięcznej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Urzędzie Miejskim oraz odrzuceniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny argumentacji gołdapskich związków zawodowych skierowanej przeciwko przejęciu trzech szkół gminnych przez Fundację Rozwoju Regionu Gołdap (jeśli nie będzie kolejnego odwołania związków to szkoły w Boćwince, Galwieciach i Jabłońskich przejdą od 1 września pod zarząd FRRG). Burmistrz zaproponował szefom związków wspólną rozmowę na ten temat.

W dalszym ciągu sesji rajcy zatwierdzili uchwały dotyczące m.in.: nadania statutu uzdrowisku Gołdap, zasad korzystania ze skweru i parkingu miejskiego przy placu Zwycięstwa oraz zmian w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gołdap. I tu jeden z punktów wzbudził wątpliwości radnego Mariana Waraksy – chodziło o dozwoloną liczbę królików hodowanych przez jednego właściciela na terenie miasta, czyli 25 sztuk. Radny stwierdził, że to będzie trudne do wyegzekwowania. Mimo to uchwała przeszła w zaproponowanym wcześniej kształcie.

Podczas interpelacji z istotną propozycją wyszedł Piotr Kuśtowski – by coś zrobić nareszcie z nieestetycznym płotem okalającym część plebanii parafii NMP MK od strony ulicy Żeromskiego. Ryszard Wrzosek zasugerował by, wzorem naszych partnerów rosyjskich, podczas Dni Gołdapi w Gusiewie więcej było naszych akcentów regionalnych. Natomiast radny Jan Steć zainteresował się: dlaczego kilka gołdapskich konkretnych firm z bazą noclegową nie odprowadza opłaty uzdrowiskowej? Jego zdaniem gmina nie wykorzystuje istniejących dostępnych narzędzi by to skutecznie egzekwować. Burmistrz zlecił urzędnikom by zajęli się tą sprawą. Wydaje się, że interesującą jest propozycja Piotra Ranta by honorować w jakiś sposób gołdapskich przedsiębiorców.

Czterogodzinne obrady zakończyła informacja o działalności spółki GoldMedica.

sesja_1

sesja_3

sesja_4

sesja_5

sesja_6

sesja_7

sesja_8

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

13 komentarzy do “Sesja Rady Miejskiej: Głównym punktem – obligacje

 1. Anonim

  Mamy aż 14 niekompetentnych radnych całkowicie uzależnionych od burmistrza!? Cóż za hipokryzja,decydują się losy mieszkańców gminy a 14 radnych interesują tylko tylko ich własne korzyści. Nigdy w tym kraju nie będzie dobrze kiedy nawet w takiej Gołdapi nepotyzm i prywata przedkładane są nad dobro pozostałych mieszkańców o których głosy poparcia będziecie wkrótce żebrać! Tylko 5 osób miało odwagę przeciwstawić się burmistrzowi? Proszę o podanie ich nazwisk.

 2. qwerd

  Proszę o podanie do wiadomości publicznej nazwisk 14 radnych którzy tak ślepo wierzą w to że obligacje są dobrym rozwiązaniem

 3. xyz

  Do ” Anonim ” i „qwerd” proszę przedstawić swoje konkretne propozycje , bo na razie leci krytyka a może nawet krytykanctwo i zwykły populizm.

 4. Franek

  Panie Kuśtowski !
  Panu się pomyliło.Ogrodzenie plebanii i kościoła jest bardzo estetyczne.Ta część płota obita skorodowaną blachą stanowi tablice ogłoszeniową dla mieszkańców miasta i powinna być nadzorowana przez służby miejskie..
  A przy okazji rajcowie zajmują się budową posągów a nie potrawią załatwić słupów i tablić ogłoszeniowych w mieście,przez co mieszkańcy zmuszeni są czepiać ogłoszenia na drzewach i niekiedy je uszkadzać.
  Następna sprawa to niechlujstwo przy wieszaniu flag. W tej sprawie obowiązuja odpowiednie przepisy i kolorystyka flag, Najwięcej pomyłek jest przy wieszaniu flag w Boże Ciało. Z reguły mylone sa flagi Maryjne. Zamiast wieszać biało-niebieskie,wiesza się odwrotnie – niebiesko -białe,.
  A tą cześć płota na ul,Zerowskiego proponuje przekazać do użytkowania graficiarzom w zamian za mslowanie estetycznych grafik

 5. qwerd

  Drogi xyz swoje propozycje dość często przedstawiałem nie tylko szefowi PUP ,ale też i burmistrzowi niestety bez odzewu. Widocznie inwestycje w zalew,tężnie….. do których będą jeszcze nasze dzieci dopłacać są ważniejsze niż walka z 25 % bezrobociem, jednym z najwyższych w kraju.O patologi inwestycji w naszym regionie (przetargach) i bezmyślnym wydawaniu publicznych środków mógłbym napisać setki stron,tylko co to zmieni?

 6. Józef kiszkorno

  Przy dochodach 70mln. zł, budżetu gminy na 2013 rok i zadłużeniu ponad 70mln.zł stoimy na granicy bankructwa. W takiej sytuacji przy dalszym rządzeniu kolalicji, (Gołdap Razem, Wspólny Powiat Gospodarne Gminy oraz PO), która doprowadziła Gminę Gołdap na skraj bankructwa, kupowanie obligacji daje wątpliwy zysk. Nie widać realnych podstaw do wyprowadzenia gminy z tak drastycznego zadłużenia. Sprzedane mienie majątkowe przejedzono, zamiast zainwestować w przedsięwzięcia dające pracę i zysk, np zmarnowane 60 tys. zł w plany lotniska w Botkunach, czy ponad 7mln zł w nowy cmentarz, gdy wystarczyło przedłużyć granice dotychczasowego do „Irydu” itd, itp. Ciągłe zmiany budżetu gminy w prognozach do 2032r, nie budzą zaufania. Dlatego nie piszę się na listę kupujących.

 7. zygmuś

  qwerd
  twoim moralnym obowiązkiem jest ujawnienie siebie i swoich genialnych propozycji. Gołdapianie z nadzieją czekają na poprowadzenie nas ku jasnej przyszłości pod twoim przewodnictwem. Nie każ nam już czekać. Nazwisko i program. Nawet jeśli będzie liczył kilkaset stron. Wytrzymamy. Plisss:)
  A jeśli chodzi o patologie, o których wiesz, to przypominam, że masz nie tylko moralny, a wręcz prawny obowiązek zawiadomić o tym organy ścigania. Jeśli tego nie robisz, łamiesz prawo.
  Bo albo kłamiesz i jesteś oszczercą, albo masz informację o przestępstwach i je zatajasz. A to jest karalne.
  A jeśli chodzi o Kiszkornę
  Czekamy na dzień, gdy napisze tekst, w którym nie zawarłby co najmniej trzech kłamstw.
  po pierwsze zadłużenie gminy jest zdecydowanie mniejsze, po drugie gmina nie stoi na skraju bankructwa, po trzecie przekazuje ewidentne nieprawdy na temat cmentarza ( w ogóle Kiszkorno ma jakąś obsesję związaną z cmentarzem, nie wiem, czy nie jest zafascynowany satanizmem:) po czwarte żadnego mienia nie przejedzono itd itd
  Apeluję do Kiszkorny, aby zmienił zdanie i kupił obligacje, bo bez niego gmina nie da sobie rady. Panie Józefie. Tylko pan. Tylko w panu nadzieja. No i oczywiście w qwerdzie. Jeśli okaże nam uciemiężonym odrobinę współczucia i ujawni nazwisko i program.
  Inaczej jak żyć panie Józefie……

  1. Józef kiszkorno

   Wiedziałem Zygmuś- Oleś, że odezwiesz się. Od jakiegoś czasu, (gdy przejrzałem na oczy)-nie przepadamy za sobą. Uszczegóławiam dane, bo odnośnie zadłużenia wkradł się laptus Rzeczywiste zadłużenie na 2013r. wynosi: -46 260 200,70, co zjada 65,51% dochodów budżetu w wysokości: +70 613 861,00zł.
   Nie przeczy to temu, że i tak stoimy na skraju bankructwa, bo banki nie dają już kredytów, więc inspirujesz Radnego Wrzoska do zaproponowania sprzedaży obligacji. Niestety wygląda to bardzo blado i wcale nie daje gwarancji ich sukcesu. Wątpię, czy z owych 14 radnych głosujących za wyemitowaniem obligacji, któryś zdecyduje się na ich zakup . Odnośnie cmentarza dobry gospodarz patrzy przyszłościowo na rozwój gminy i nie pozbywa się ziemi za ogrodzeniem cmentarza aż do Irydu, by następnie z braku miejsca pochówek budować nowy cmentarz od podstaw za ponad 7mln zł na koszt podatnika. A wystarczyło przekazać ziemię dla Parafii św. Józefa w innym miejscu, co skutkowałoby kosztem dla nas podatników tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych (na przedłużenie ogrodzenia) a nie ponad 7mln.zł. Więc nie ma to nic wspólnego z satanizmem, tylko ewidentną niegospodarnością burmistrza jako gospodarza gminy.

 8. qwerd

  Moralny obowiązek, to chyba żart? Gdybym wierzył w skuteczność naszego wymiaru sprawiedliwości już dawno bym to zgłosił odpowiednim organom. Poczytaj moje wcześniejsze posty, a być może ironia Twoich tekstów będzie bardziej przemyślana. Co do odpowiedzialności za swoje komentarze ,to jestem w pełni świadomy tego co tu piszę i nie uważam w przeciwieństwie do innych abym był anonimowy w sieci . Możesz też poczuć się silnie obrażony tym co tu napisałem i skierować sprawę do odpowiednich służb zarzucając mi pomówienia domagają się zadośćuczynienia w wysokości np: 30 mln zł tak jak to zrobił Sławomir Nowak by zastraszyć „Wprost”. Tak więc panie radny proszę podać adres e-mail, a chętnie poza forum będę kontynuował ów wątek.

 9. J

  Panie Józefie, ja też uważam, że wkradł się Panu l a p t u s. I ma Pan w swoim tekście jeszcze więcej l a p t u s ó w!

 10. xxx:)

  Zygmuś: dziękuję, ubawiłam się. Złoszczą mnie ci recenzenci cudzych działań. Z bezpiecznej pozycji najlepiej sie pluje. I oczywiście udają, że wiedzą o co chodzi i co zrobić żeby poprawić sytuacje…nooo i te propozycje ( utajnione). A Pana JK nie warto poważnie traktować.

 11. mk

  Standardem gołdapskich władz jest nic innego jak hipokryzja i Prywata i to przez duże P.

 12. mk

  Ponadto dodałbym jeszcze Paradę Oszustów i To ja złodziej.