O środowisku nigdy za wiele

Światowy Dzień Ziemi, który oficjalnie obchodzimy 22 kwietnia, nierzadko przeradza się kilkudniowe akcje ekologiczne. I tak jest w przypadku gołdapskiej „Dwójki”, gdzie cykl spotkań związanych z problemem ochrony środowiska trwa kilka dni.

Głównym animatorem od jedenastu lat jest nauczycielka Alina Oleszczuk, która przy wsparciu dyrekcji i zaangażowaniu uczniów, przy pomocy spektakli, warsztatów i szczególnego pokazu mody ekologicznej zwraca uwagę na istotne problemy zagrażające środowisku naturalnemu. Są to m.in. dni „pokolorowane”.

Najbardziej rozbudowana, bo i z udziałem licznych gości z zewnątrz, była wtorkowa Wielka Narada Przyjaciół Ziemi. Mówiono między innymi o szkodliwości wypalania traw, dyrektor szkoły Stefan Piech,wraz z wicedyrektor Lilią Bogdańską i opiekunką Klubu Naszej Ziemi Przy SP nr 2 Aliną Oleszczuk przyznali tytuły Przyjaciela Szkoły w roku szkolnym 2012/2013: Agnieszce Zdancewicz (za wspaniałe fotografie ekologicznej działalności), ornitologowi i fotografikowi Marcinowi Siuchno (za cykl warsztatów – „Sztuka latania”) i Zbigniewowi Czuprowi (za ciekawe lekcje w Lesie Kumiecie).

Jak zwykle dużym powodzeniem cieszył się kolejny (jedenasty) konkurs „Modny Strój 2013 – wyczarowane z odpadów”. Wystartowało 35 dzieci. Najlepsze zdaniem jurorów stroje nagrodzono: wśród dziewcząt I miejsce zajęła Julia Bagińska z IVa, II – Magdalena Augustynowicz z IIa, III – Wiktoria Żamojtuk z kl III; wśród chłopców I miejsce zajął Kacper Dziatkowski z Ib, Mateusz Piwowar z IIa i Piotr Winiarski z kl V.

Wyróżniono: Kacpra Święckiego z 5-latków, Gabrysię Bielską z IIa i Angelikę Rozmysłowską z IIIa.

Wśród gości Wielkiej Narady Przyjaciół Ziemi obecni byli m.in. Anna Naruszewicz – specjalistka do spraw edukacji Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, Ewa Bolewskaz z gołdapskiego SANEPIDU, Barbara Sereda z oczyszczalni ścieków, fotografik i ornitolog Marcin Siuchno, leśnicy: Marzanna Konieczny i Zbigniew Czuper oraz zastępca nadleśniczego Tomasz Waraksa.

Przybyli też rodzice, uczniowie i nauczyciele.

Zdjęcia z pokazu mody, autorstwa Agnieszki Zdancewicz, zamieściiliśmy dzięki uprzejmości portalu gołdapskiej „Dwójki”.

 


Aktualności

Powiązane artykuły