Chroń Swój Świat – Zaszczep się!

etsz

etszW dniach 22 – 27 kwietnia 2013 roku obchodzony będzie po raz kolejny Europejski Tydzień Szczepień objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia.

 

Europejski Tydzień Szczepień 2013

Chroń Swój Świat – Zaszczep się!

W dniach 22 – 27 kwietnia 2013 roku obchodzony będzie po raz kolejny Europejski Tydzień Szczepień objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia.

Celem tego przedsięwzięcia jest :

 • podkreślenie znaczenia szczepień dla ochrony zdrowia i życia ludzkiego przed chorobami, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.
 • podnoszenie świadomości na temat potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych

Szczepienia ochronne są jednym z najważniejszych odkryć w medycynie i przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Taka opinia wyrażana przez Światową Organizację Zdrowia jest ciągle aktualna i potwierdza potrzebę ich kontynuacji.

Kluczowe fakty na temat szczepień:

 • szczepienia ratują życie;
 • powinno się dążyć do zwiększenia dostępności szczepień dla wszystkich;
 • epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie;
 • choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych wciąż prowadzą do zgonów;
 • istnieje możliwość eliminacji chorób za pomocą szczepień;
 • szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.

 

Choroby zakaźne, którym można zapobiec dzięki szczepieniom są groźne, mogą prowadzić do hospitalizacji, niepełnosprawności(nawet na całe życie)a nawet do śmierci.

Niestety są osoby, które nie chcą szczepić siebie ani swoich dzieci, sprzeciwiają się idei szczepień, uważają bowiem,” że nie ma niebezpieczeństwa”. Nic bardziej błędnego. Fakty wskazują na to, że są powody do obaw. Dane epidemiologiczne potwierdzają występowanie epidemii w krajach Europejskich. Jedynym sposobem zatrzymania tych epidemii i zapobieżenia im w przyszłości to zapewnienie, że osoby będą się szczepić zgodnie z zaleceniami. Szczepienia ochronne są najbardziej skuteczną bronią w walce z chorobami zakaźnymi a ich zaniedbywanie oznacza ponowny wzrost zachorowań na groźne i niebezpieczne choroby, które dzisiaj wydają się być zapomniane.

Szczepienie każdego dziecka ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom i ochrony życia”(WHO)

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można będzie uzyskać bezpośrednio w punkcie informacyjnym Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wolności 11

 


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Chroń Swój Świat – Zaszczep się!

 1. Samozwańczy Poeta

  Jednym słowem – BZDURY!

  A tu parę argumentów :
  1. Składnikiem szczepionek są m.in. rtęć, aluminium, formaldehyd – czy są to związki bezpieczne dla człowieka? NIE.
  2. Szczepione dzieci częściej mają autyzm (wynika z powyższego), ale to nie jedyne „pozytywne” skutki poszczepienne.
  3. Wyprodukowanie jednej szczepionki kosztuje ok. 5 centów, sprzedawane są zaś np. po 20zł. Niezła przebitka, nie?
  4. Wprowadzenie szczepień nie spowodowało zmniejszenia zachorowalności na choroby zakaźne. Statystyki pokazują, że w momencie wprowadzenia szczepionki na daną chorobę, choroba ta była już na „wymarciu” (do czego doprowadziła poprawa warunków sanitarnych oraz brak głodu).
  5. Wirus grypy mutuje co sezon – jaki jest sens tworzenie coraz to nowych szczepionek skoro za każdym razem musiała by być tworzona inna i to dopiero po sezonie byłaby skończona (nie mówiąc już o testach).

  To tak po krótce. W sieci można znaleźć masę niezależnych, potwierdzonych dowodami artykułów na temat sensowności i „prozdrowotnego” wpływu szczepień.

  Dziękuję za uwagę.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Anka

  A ja kilka razy chorowałam na grypę. Od czasu kiedy regularnie się szczepię (raz w roku), NIE CHORUJĘ. Wierzę, że to dzięki szczepionkom. Zachęcam do szczepienia się, a zwłaszcza do szczepienia dzieci.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Samozwańczy Poeta

  A ja ani razu się nie szczepiłem przeciw grypie i NIE CHORUJĘ, więc Twój argument Anka jest słaby. No i jakoś nie zauważyłem by ludzie, którzy się nie szczepią chorowali za każdym razem na grypę.Dodatkowo mówisz, że wierzysz – nauka nie opiera się na wierze, a na dowodach, a te wskazują przede wszystkim na szkodliwy wpływ szczepionek.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Anka

  Na szczęście mamy wybór. Ja się szczepię, Poeta nie. Pozdrawiam i życzę więcej wiary w ludzi, ot choćby w medyczne autorytety, bo przecież nie przypadkowy przechodzień dopuszcza szczepionki na rynek.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...