Zalepki gołdapskie i wschodniopruskie

Zalepka (Siegelmarke) to zwykle okrągła lub owalna nalepka, która stosowana była głównie przez instytucje rządowe i wojskowe do zaklejania kopert i listów oraz identyfikacji korespondencji służbowej, ale też w korespondencji prywatnej i firmowej. Wymiary wahają się w granicach około 4 cm tak jak przedstawione przez nas okrągłe i owalne, prostokątne mają wymiar 6×4 cm. Zastąpiły dawny zwyczaj lakowania i pieczętowania korespondencji. Używane były od około 1850 roku do 1945 r.

Zalepki były drukowane ale z czasem również zaczęto stosować tłoczony wzór urzędowej pieczęci, bądź herbu. Czasem wykonywane były ręcznie – tak jak ta z pieczęcią gołdapskiego magistratu.

Od około 1920 r. stosowanie urzędowych zalepek stopniowo spadło i po 1933 wykorzystywane było tylko przez kilka departamentów. Stosowane prywatnie zawierały inicjały bądź elementy heraldyczne.

Zalepki traktowane są jako nalepki okolicznościowe bądź jako dział filatelistyki. Zbierane są według kryteriów geograficznych, tematycznych bądź motywów graficznych.

Mimo stuletniej historii zalepek trudno w internecie doszukać się więcej informacji na ten temat  Wydaje się, że z czasem przekształciły się w pamiątkowe nalepki filatelistyczne. Przykładem tego może być zalepka z motywem pałacyku myśliwskiego w Romintach wydana z okazji odbywającej się w 1935 roku w Koenigsbergu wystawy filatelistycznej „Ostropa 1935”, czy prezentowane dwie prostokątne zalepki z herbem Gołdapi i pałacykiem w Romintach. (RK)

Informacje na podstawie Wikipedii.

 

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Zalepki gołdapskie i wschodniopruskie

 1. xyz

  Dzięki za kawałek historii poczty pruskiej no i Gołdapi.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. apostata

  świetny pomysł na promocję Gołdapi… każda z firm prowadzi korespondencję pocztową…. jakim „bajerem” była by taka zalepka na kopercie! Podnosi ważność korespondencji, prestiż firmy, promuje miasto i jeszcze jest fajnym gadgetem filatelistycznym. CPRG powinno o tym pomyśleć, a koszt tego praktycznie znikomy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. xyz

   Popieram „apostatę”, bardzo ciekawa inicjatywa.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...