Okrasa łamał przepisy w Żytkiejmach

okrasa_1

okrasa_1W Wielką Sobotę na antenie TVP 1 będzie emitowany program kulinarny z cyklu „Okrasa łamie przepisy”. Odcinek ten został zrealizowany w Żytkiejmach, a zobaczymy w nim między innymi dania, w których podstawą są jajka. Zapowiedź odcinka pojawiła się już na stronie internetowej Telewizji Polskiej, a brzmi ona tak:

 

Jajka na wielkanocnym stole to symbol odradzającego się życia i nie może ich zabraknąć podczas Świąt w żadnym domu. Jajka na twardo, jajka faszerowane lub w sałatce jarzynowej – pyszne i dobrze znane. Jednak Karol Okrasa potrzebuje nowych wyzwań i jak zawsze przygotował dla widzów kilka niespodzianek. W świątecznym spotkaniu udamy się z Karolem do miejscowości Żytkiejmy, gdzie nauczymy się jak z kilkudziesięciu jaj, mąki, masła i śmietany przyrządza się sękacza – ciasto popularne na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Gościć nas będzie Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga” i jej przedstawicielka pani Bożena Mikielska. Stowarzyszenie organizuje co roku, 15 sierpnia, Święto Sękacza. Pani Bożena ma jaja od własnych kur, hodowanych ekologicznie, sama robi śmietanę, a masło ręcznie ubija w kierzance. Razem z Karolem upieką sękacza na żywym ogniu. Karol oczywiście złamie tradycyjny przepis na sękacza dodając do składników mąkę gryczaną oraz grzyby suszone. A tak przygotowany sękacz zostanie podany z glazurowaną w krupniku wątróbką. Drugim daniem, jakie przygotuje Karol będzie łosoś pieczony na desce z sosem żółtek jaj i ziół. W gotowaniu pomagać będą dwie córki pani Bożeny, które pokażą jak robi się mrowisko – mniej znaną niż sękacz, lokalną specjalność z jajek i mąki. Po skończeniu gotowania Karol Okrasa ruszy dalej szukać nowych smaków i przepisów, które jak zwykle złamie na swoją modłę.

 

Poniżej link, m.in. ze zdjęciami z nagrywania programu. Jako tło do odcinka posłużyła agroturystyka „Chata na końcu świata”. Efekt końcowy pracy filmowców będzie można zobaczyć 30 marca 2013 r. o godz. 14.30 na antenie TVP1. Zapraszamy!

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/puszczyrominckiej/aktualnosci-okrasa_lamal_przepisy_w_zytkiejmach.html

 

(tvp.pl,an)


Aktualności

Powiązane artykuły