Grabowo ma monografię

monografia_druk_3

monografia_druk_3Ukazała się, licząca pięćset stron, monografia pt. „Grabowo”. Jest to zbiór szkiców o wsi oraz miejscowościach położonych w granicach tej parafii. Autorami są zarówno eksperci lokalni, jak i naukowcy spoza powiatu gołdapskiego. Książka jest w twardej, płóciennej oprawie z obwolutą.

Oprócz tematyki ogólnej kilkadziesiąt stron poświęcono pochodzeniu nazw z tego terenu (autorką jest prof. Krystyna Szcześniak). Tematykę osadnictwa od XVI wieku opisał historyk dr Jerzy Kiełbik. Walory przyrodnicze – Tomasz Biwo, oświatę – Jacek Brezgieł, sport i rekreację – Andrzej Żyliński, przemiany w zagospodarowaniu przestrzennym – suwalski konserwator zabytków Adam Żywiczyński.

Jest osobny tekst Krystyny Pasiuk o powojennym podziemiu i działalności ówczesnych służb bezpieczeństwa. O urodzonym w pobliskich Kowalkach (i ochrzczonym w kościele w Grabowie) Marcinie Gierszu pisze prof. Zbigniew Chojnowski.

Znajdują się również w publikacji osobne krótkie szkice o, nieistniejącej już na tym terenie, kolei (autor Paweł Tryk) i historii samej parafii (autor Konrad Sęk). W aneksie natrafimy m.in. na przepisy kulinarne i legendy, które wraz z młodzieżą zebrała Katarzyna Solarczyk.

Całość uzupełniają zdjęcia, m.in. w dwóch kolorowych wkładkach. Na pewno atutem są liczne fotografie grabowian sprzed lat, choćby ze szkolnych uroczystości, ślubów, komunii i zwykłych spotkań towarzyskich.

Publikacja jest efektem projektu „Sintautai-Gołdap 2” realizowanego przez litewskie Sakiai i Gołdap (koordynatorem z naszej strony jest Dom Kultury). Redagowali: Remigiusz Karpiński i Mirosław Słapik. Layout został niejako narzucony przez litewskiego partnera, bowiem książka ukazała się w zuniformizowanej litewskiej serii. Natomiast bariera językowa przyczyniła się m.in. do tego, że konieczne będzie zamieszczenie w książce erraty.

Na razie gołdapski wydawca otrzymał tylko sygnalne egzemplarze, zatem promocja odbędzie się po otrzymaniu całego nakładu.

Niestety, książki finansowane z funduszy unijnych najczęściej nie są przeznaczone do sprzedaży – są na ogół darowywane bibliotekom, instytucjom kulturalnym oraz pasjonatom. Podobnie jest z publikacją „Grabowo”.

monografia_druk_3

monografia_druk_1

monografia_druk_2

 

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Grabowo ma monografię

  1. qwerd

    Przepraszam ,ale to nie jest monografia Grabowa tylko autobiografia Andrzeja Żylińskiego (obecnego komendanta). Mam wrażenie że ten funkcjonariusz cirpi na megalomanię.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...