Ekomuzea Mazur

Gołdapski Fundusz Lokalny we współpracy ze stowarzyszeniami: „Nadzieja” z Lis, „Puszcza Borecka” z Jeziorowskich i „Żytkiejmska Struga” z Żytkiejm realizuje od 1 czerwca 2012 r. projekt „Ekomuzea Mazur”.

Oficjalne otwarcie odbyło się na początku lipca 2012 r. w otoczeniu 100-letnich murów szkoły w Lisach. Kolejnym etapem działań były spotkania i warsztaty w poszczególnych miejscowościach i zdiagnozowanie własnych zasobów oraz przygotowanie oferty poszczególnych Ekomuzeów.

Ekomuzeum „Trzy Dęby” – znajduje się w miejscowości Lisy i najbliższej okolicy. Wieś Lisy – jedna z najstarszych na tym terenie – założona została w 1566 roku przez Wawrzyńca Liska z Ręku. Malownicza mazurska wieś położona jest na terenie Mazur Garbatych, gdzie królują długiej zimy i krótkie lata. Krajobraz otaczający wieś cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, licznymi wzniesieniami i bogactwem przyrodniczym pobliskiej Puszczy Boreckiej.

Zachowały się tu liczne budynki będące klasycznym przykładem architektury mazurskiej oraz ciekawe obiekty przyrodnicze, które występują na terenie wsi oraz w najbliższej okolicy: pomnik przyrody „Trzy Dęby”, głaz narzutowy (granit róż drobnoziarnisty), rzeka Lisówka, góra Zamkowa, ruiny starej kuźni z przełomu XIX i XX wieku.

W roku 1947 zamieszkali w Lisach Ukraińcy – pierwsi przesiedleńcy z akcji „Wisła”, którzy wkrótce stanowili większość mieszkańców gminy Banie Mazurskie.

Ekomuzeum zaprasza do skosztowania lokalnych potraw. Zapraszamy wszystkich chętnych na: pierogi, hahanki, ser, masło i twarogi wiejskie, krokiety, babkę ziemniaczaną, placki oraz ciasta domowe. Osoby, które lubią rękodzieło zapraszamy do zakupu ręcznie wykonanej biżuterii.

Ekomuzeum Żytkiejmski Trójstyk – mieści się na terenie gminy Dubeninki, powiat Gołdapski, województwo warmińsko – mazurskie. Rozciąga się nad obszarem położonym na skraju Puszczy Rominckiej, nieopodal granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja) i Litwą.

Na terenie miejscowości utworzono centrum informacyjne w starej remizie, gdzie można nabyć produkty wykonane przez naszych rękodzielników jak również uzyskać informacje o ofercie Ekomuzeum.

Ekomuzeum zaprasza wszystkich chętnych na: chleb, smalec, ogórki, drożdżówkę z kruszonką, bigos, krokiety z kapustą i mięsem, kartacze, karkówka z grzybami, jaja wiejskie, wędliny, babkę ziemniaczaną, sałatkę wielowarzywną z sosem miodowym, cygankę, babkę z cukinii, sery podpuszczkowe, sękacz „Bożeny zza lasu”, pączki, mrowisko, roladę i biszkopt z jabłkami, makowiec i sernik.

Osoby, które lubią rękodzieło zapraszamy do zakupu ręcznie wykonanej biżuterii, ozdób ogrodowych z witek brzozowych, koszyków wiklinowych, pisanek wielkanocnych, jaj zdobionych i pocztówek okolicznościowych. Dla tych, którzy pasjonują się rękodziełem proponujemy warsztaty: wikliniarskie, plecionkarskie, wykonywania biżuterii, wykonywania stroików okolicznościowych, pieczenia sękacza na ogniu i wypieku chleba.

Osoby indywidualne zapraszamy na questy, a grupy do przeżycia gry terenowej.

Ekomuzeum posiada imprezę cykliczną „Święto Sękacza w Żytkiejmach”- co roku 15 sierpnia, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.

Ekomuzeum „U Jeziorowskich” – to malowniczo położona wieś w gminie Kruklanki nad jeziorem Gołdopiwo, które przylega do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Bliskie sąsiedztwo Puszczy Boreckiej z żyjącymi na wolności żubrami, rzadko spotykanymi gatunkami ptaków i roślin, strefa ciszy, różnorodność ryb występujących w jeziorze oraz liczne obiekty wypoczynkowe i agroturystyczne zwiększają atrakcyjność oferty ekomuzeum.

W ramach Ekomuzeum proponujemy ścieżki i szlaki tematyczne:

„Na tropie żubra„ – długość trasy ok.25 km, czas trwania 4-6 godzin. Trasa prowadzi wśród malowniczych krajobrazów otaczających Jeziorowskie pola i łąki do lasów Puszczy Boreckiej, gdzie spotykamy największego ssaka europejskiego – żubra.

„Wokół matecznika siei i sielawy„ – długość trasy ok.16 km, czas trwania 2-4 godziny. Trasa przebiega wokół jeziora Gołdopiwo, które zachwyca swoim atrakcyjnym położeniem i pięknymi zachodami słońca. Ekomuzeum oprócz pokrzepienia dla ducha zapewnia też i strawę dla ciała, którą są potrawy lokalne. Zapraszamy wszystkich chętnych na: „Czebureki Natalii”, miód z mniszka, pierogi ukraińskie, wiejski chleb na tataraku, puzate ciasta, konfitury babcine, ryby w occie, wędzoną sielawę.

Osobom, które pasjonują się robótkami ręcznymi proponujemy warsztaty rękodzielnicze (ceramika, garncarstwo, makrama, rzeźba) i warsztaty plecenia sieci rybackich.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich na imprezy cykliczne „Nie ma jak u Jeziorowskich”, które odbywają się co roku w połowie lipca i sierpnia.

Podczas realizowanego projektu, każdy z partnerów miał możliwość uczestniczyć w działaniach organizowanych lokalnie przez poszczególne podmioty zaangażowane w realizację projektu. A więc: Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga i Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Puszcza Borecka” odwiedziły miejscowość Lisy, gdzie na „Lisowisku – 2012” zaprezentowały własne wyroby kulinarne i uczestniczyły w konkursie głównym na „Lisie danie”. W trakcie „Lisowiska – 2012” na odwiedzających czekało jedzenie regionalne, rękodzieło, konkursy dla dorosłych i dla dzieci, występy zespołów.

Następnie odbyła się impreza plenerowa „Nie ma jak u Jeziorowskich”, w której partnerzy projektu prezentowali własne wyroby rękodzielnicze i kulinarne. Organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje, takie jak: warsztaty na kole garncarskim czy rzeźbiarskie. Imprezę zakończyła wspólna zabawa.

15 sierpnia odbyła się ostatnia impreza z cyklu zaplanowanego w „Ekomuzeach Mazur”, a było to „Święto sękacza w Żytkiejmach”. Na granicy Puszczy Rominckiej uczestników festynu, przyciągały zapachy kuchni regionalnej. Wielu smakoszy mogły skosztować sękacza olbrzyma, wypieków regionalnych, wędlin, serów i pieczywa swojskiego. W parku przygotowano stoiska rękodzielników z naszego regionu. Wśród tych stoisk były także stoiska Stowarzyszenia „Nadzieja” z Lis i Stowarzyszenia „Puszcza Borecka” z Jeziorowskich, które prezentowały swoje wyroby kulinarne i rękodzielnicze. Oba stowarzyszenia z dużym zaangażowaniem wzięły również udział w konkursie na „żarcie z ognia”. Festyn zakończyła zabawa ludowa pod gwiazdami.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia powyższych wydarzeń już w 2013 roku.

W ramach projektu przygotowano cykl warsztatów podwyższających wiedzę i umiejętności przedstawicieli poszczególnych Ekomuzeów z Jeziorowskich, Lis i Żytkiejm. Jednym z ciekawszych był warsztat wyjazdowy do Ekomuzeów Dolnośląskich. W trakcie wyjazdu uczestnicy mieli okazję poznać działalność tamtejszych ekomuzeów. Podsumowaniem wyjazdu była prezentacja Ekomuzeów Mazurskich podczas inscenizacji Oblężenia Klasztoru w Lubiążu. Uczestnicy wzięli również aktywny udział w inscenizacji.

Projekt będzie realizowany do września 2013 roku.

Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2012, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminy Kruklanki i Gołdapskiego Funduszu Lokalnego.

– gfl-

 


Aktualności

Powiązane artykuły