Z wizytą u prezydenta i premiera

wizyta_u_premiera_2

wizyta_u_premiera_2W Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu miała miejsce kameralna uroczystość poświęcona współtwórcy polskiego samorządu prof. Michałowi Kuleszy. Wśród zaproszonych był też burmistrz Marek Miros, wiceprzewodniczący Związku Miast Polskich. Była to okazja do spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowski i premierem Donaldem Tuskiem.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kaplicy Prezydenckiej w intencji świętej pamięci profesora a później w kuluarach uczestnicy mieli okazję do przeprowadzenia kameralnych rozmów. W uroczystości, która miała bardzo kameralny charakter i skupiła ok. 25 osób uczestniczyli para prezydencka – prezydent Bronisław Komorowski i pierwsza dama Anna Komorowska, ministrowie kancelarii na czele z szefem Kancelarii Prezydenta ministrem Jackiem Michałowskim, żona śp. profesora oraz grono najbliższych przyjaciół samorządowców Michała Kuleszy reprezentujących poszczególne korporacje samorządowe – informuje Marek Miros. – Związek Miast Polskich reprezentował również dyrektor biura Zarządu Andrzej Porawski.

– Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze raz podziękował za wizytę w Gołdapi w dn. 9 listopada 2012 r. a Pierwsza Dama w dłuższej pogawędce z burmistrzem Markiem Mirosem wspomniała poprzednie spotkania i poprosiła o przekazanie pozdrowień wszystkim mieszkańcom naszej gminy.

O godz. 14:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska odbyło się kolejne robocze spotkanie z przedstawicielami polskiego samorządu. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył premier Donald Tusk, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister edukacji Krystyna Szumilas, minister środowiska Marcin Korolec, minister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz kilku podsekretarzy stanu.

– Innymi słowy było to spotkanie, można powiedzieć „małej rady ministrów,” z przedstawicielami polskiego samorządu. Spotkanie miało bardzo dobry i rzeczowy charakter i trwało ponad trzy godziny. Było to już drugie tego typu wydarzenie. Pierwsze miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Poruszyłem dwie bardzo ważne kwestie z punktu widzenia funkcjonowania samorządu terytorialnego: stan finansów JST szczególnie w kontekście art. 243 ustawy o finansach publicznych i stworzenie systemu finansowania budowy i modernizacji dróg lokalnych. Oba te tematy zdominowały dyskusję. Zarówno Premier Donald Tusk jak i Minister Michał Boni z całą otwartością podeszli zarówno do problematyki przedstawionej przeze mnie, jak również do trzeciego tematu głównego, czyli wniosków praktycznych wynikających z tzw. ustawy śmieciowej. W odniesieniu do stałego postulatu o stworzenie systemu finansowania dróg lokalnych a więc powiatowych i gminnych Premier stwierdził, że identyfikuje się z tym wnioskiem a jedno z pierwszych jesiennych spotkań będzie poświęcone tej tematyce.

W podsumowaniu ponad trzygodzinnej dyskusji Premier Donald Tusk zaprosił samorządowców na kolejne marcowe spotkanie, które w całości ma być poświęcone stanowi finansów publicznych JST, w szczególności w kontekście art. 243 ustawy o finansach publicznych.

– Z punktu widzenia samorządu polskiego spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem to zupełnie nowa jakość a jego osobiste zaangażowanie w sprawy samorządowe daje nadzieję na stopniowe rozwiązywanie złożonych problemów polskiego samorządu. Po oficjalnym spotkaniu, w krótkiej prywatnej rozmowie Donald Tusk prosił o pozdrowienie wszystkich mieszkańców gminy Gołdap. Również w czasie oficjalnej dyskusji Gołdap była wymieniana jako miasto bliskie panu premierowi. Mamy nadzieję, że spotkania te na trwałe wejdą do kalendarza zarówno strony rządowej jak i samorządowej. Cieszy to, że w tak kameralnym gronie uczestniczy również burmistrz Gołdapi. To daje szansę na przedstawienie problematyki polskich samorządów nie tylko z punktu widzenia dużych ośrodków miejskich, ale również małych, popegeerowskich, przygranicznych gmin. Strona samorządowa wtorkowe spotkanie oceniła bardzo wysoko.

wizyta_u_premiera_1

wizyta_u_premiera_2

wizyta_u_premiera_3

 


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Z wizytą u prezydenta i premiera

  1. gołdapianka

    Ajajaj ale mi sprawa

  2. xyz

    Bardzo wymowny „komentarz” „gołdapianki”. Dużo wnosi i świadczy o poczuciu „humoru „.Pozdro.P.S. Grajdołek gołdapski !!!!!