Będzie lepiej od Gołdapi po Pasłęk…

glowka-Edit

glowka-EditDzięki nowym inwestycjom drogowym do 2015 r. powstanie wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim zmodernizowany ciąg dróg wojewódzkich od Gołdapi po Pasłęk, gdzie połączy z drogą ekspresową nr 7 Gdańsk – Warszawa.

 

W ostatnich dniach minionego roku zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął decyzję o dofinansowaniu projektu własnego dotyczącego rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 650 na odcinku Srokowo-Węgorzewo (do skrzyżowania z drogą krajową nr 63).

Całkowite koszty projektu wynoszą 50 mln 637 tys. zł z czego 95% czyli 48mln 105 tys. zł to dofinansowanie unijne z RPO Warmia i Mazury 2007-2012. Natomiast 5% czyli 2 mln 532 tys. zł to wkład własny beneficjenta-czyli samorządu województwa.

Podpisana została umowa z wykonawcą.

 

Projekt ten wchodzi w skład „Programu usprawnienia powiązania komunikacyjnego w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Przebudowa obejmie w jego ramach 150,9 km dróg. Wartość szacunkowa tych inwestycji to około 88 mln euro.

 

W połowie stycznia 2013 przewidywane jest otwarcie ofert na wykonawstwo kolejnych projektów drogowych w ramach tego programu: droga woj. nr 650 Węgorzewo-Banie Mazurskie oraz Srokowo-Stara Różanka, droga woj. nr 591 Stara Różanka – Kętrzyn, droga woj. nr 513 Lidzbark- Orneta i Orneta- Pasłęk.

 

W trakcie realizacji jest przebudowa drogi nr 650 na odcinkach: Banie Mazurskie-Boćwinka, Grabowo-Gołdap z ulicami Wojska Polskiego i Paderewskiego w Gołdapi o długości 16,4 km i wartości robót 55 mln zł. Zaawansowanie tych prac sięga 65%.

 

W Bartoszycach wykonano już przebudowę drogi wojewódzkiej nr 592 w ciągu ulic Kętrzyńskiego i Bohaterów Warszawy, a wcześniej zmodernizowano odcinki dróg Bartoszyce – Kętrzyn i Boćwinka-Grabowo.

 

Dzięki tym inwestycjom do 2015 r. powstanie wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim zmodernizowany ciąg dróg wojewódzkich od Gołdapi po Pasłęk, gdzie połączy z drogą ekspresową nr 7 Gdańsk – Warszawa.

 

Z pewnością przyczyni się to do zwiększenia dostępności komunikacyjnej obszarów nadgranicznych, zwiększenia ich atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału gospodarczego jak też bezpieczniejszego przemieszczania pojazdów w tym w ramach małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Jarosław Słoma

 


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Będzie lepiej od Gołdapi po Pasłęk…

  1. Pankracy

    Nareszcie, jak mnie to cieszy. W końcu będzie można normalnie pojechać nad morze 🙂

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...