Apel 5 starostów i propozycja „wiatrakowego moratorium”

suczki_wiatraki

suczki_wiatrakiPrezydent Bronisław Komorowski na grudniowej konferencji „Nowe źródła energii – jaka energia dla Polski?” energetykę wiatrową nazwał przyczyną „złej energii społecznej” i zaproponował wprowadzenie moratorium na wydawanie pozwoleń na nowe farmy do czasu wejścia w życie ustawy o OZE. Jednocześnie w grudniu ukazał się apel pięciu starostów, którego treść zamieszczamy niżej.

 

APEL STAROSTÓW

Suwalskiego, Ełckiego, Gołdapskiego, Oleckiego i Sejneńskiego z dnia 5 grudnia 2012 roku

w sprawie podjęcia działań zmierzających do uregulowania stanu prawnego dotyczącego lokalizacji farm wiatrowych.

Zwracamy się do władz rządowych i parlamentarnych o pilne podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do precyzyjnego określenia warunków lokalizacyjnych elektrowni wiatrowych znacznie bardziej chroniących cenne przyrodniczo, krajobrazowo i turystycznie obszary kraju, ale przede wszystkim chroniących zdrowie i życie mieszkańców.

W ostatnich latach na obszarze Polski północno-wschodniej obserwuje się zdecydowanie narastający proces budowy farm wiatrowych, przy jednoczesnym masowym wzroście niezadowolenia społecznego. Powstają liczne stowarzyszenia mieszkańców wielu gmin z obszaru Mazur i Suwalszczyzny, których głównym celem i misją jest przekonywanie społeczeństwa i władz samorządowych do sprzeciwu wobec inwestorów, którzy za wszelką cenę chcą tutaj lokalizować siłownie wiatrowe. Przeciwnicy tych obiektów organizują liczne spotkania, konferencje i pikiety przed siedzibami samorządów. Uczestnicy tych zgromadzeń domagają się zahamowania tego procesu. Zarzucają samorządom, że przy wydawaniu zezwoleń na lokalizację farm wiatrowych, a zwłaszcza w trakcie opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, nie uwzględniają negatywnego wpływu tych elektrowni na zdrowie i życie mieszkańców, akceptując ich budowę w zbyt bliskiej odległości od siedlisk ludzkich. Protestujący posługują się różnego rodzaju opracowaniami naukowymi 
i pseudonaukowymi.

Również Ministerstwo Zdrowia Departament Zdrowia Publicznego przedstawia swoje stanowisko w odpowiedzi z dnia 27 lutego 2012 roku na pytanie Przewodniczącego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Pleszewie, woj. wielkopolskie o wpływ elektrowni wiatrowych na zdrowie. Ministerstwo Zdrowia, w oparciu o opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, wskazuje na możliwość występowania w najbliższym otoczeniu farm wiatrowych syndromu turbin wiatrowych (WTS), choroby wibroakustycznej (VAD), promieniowania elektromagnetycznego oraz efektu migotania cienia i refleksu światła.

Na spotkaniach i pikietach podkreśla się również fakt, że tak liczne farmy wiatrowe umiejscowione w północno-wschodniej Polsce, gdzie walory przyrodnicze i krajobrazowe zaliczają się do jednych z najbardziej atrakcyjnych w kraju, zdecydowanie już ograniczyły 
i ograniczać będą rozwój działalności turystycznej i agroturystycznej prowadzonej 
i podejmowanej przez wielu mieszkańców tej ziemi.

W związku z powyższym apelujemy o wprowadzenie przepisów określających lokalizację wiatraków w takiej odległości od siedlisk ludzkich, aby całkowicie wyeliminować wszelkie wątpliwości, szczególnie wykazane w cytowanym wyżej piśmie Ministerstwa Zdrowia dotyczące różnorodnego negatywnego oddziaływania na zdrowie mieszkańców farm wiatrowych.

O moratorium prezydenta, m.in. pod tym linkiem:

http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/64/1/prezydent-chce-moratorium-na-wydawanie-pozwolen-na-farmy-wiatrowe.html

apel_starostow_1

apel_starostow_2

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Apel 5 starostów i propozycja „wiatrakowego moratorium”

 1. XYZ

  Cytuje redakcję: (… ) zaproponował wprowadzenie moratorium na wydawanie pozwoleń na nowe farmy do czasu wejścia w życie ustawy o OZE.( … ) Od propozycji nic się narazie nie zmieni. Przy konstruowaniu przepisów OZE naeleżało by wprowadzić przepis uchylajacy wszystkie mpzp, które były darowane lub finansowane przez firmy budujące wiatraki a jednocześnie wprowadzić przepis nakazujący rozebranie takich farm wiatrowych opartych o kupione przepisy

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. abc

  Popieram „xyz” , wreszcie coś drgnęło w tej materii .Zaśmiecono tymi wiatrakami Mazury i Suwalszczyznę – „Cud Natury” .Pozdrawiam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. mam nadziję, że ten koszmar się wreszcie skończy

  mam nadzieję, że ten koszmar niepewności dla mnie i dla mojej się wreszcie skończy

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...