To głosowanie było ewenementem

sesja_budzetowa_2

sesja_budzetowa_2Albo gołdapscy radni gminni się dziś dokądś mocno spieszyli, albo budżet gminy na przyszły rok został wyłożony tak wyjątkowo przejrzyście, że nie mieli powodów do zadawania pytań na ten temat podczas sesji. Za to jak zwykle pytania zadawał przewodniczący rady osiedlowej Józef Kiszkorno, zaś polemiki pomiędzy nim a burmistrzem Markiem Mirosem, zdaje się, są już nową gołdapską, świecką tradycją.

Piątkowa sesja rozpoczęła się od podziękowań starosty Andrzeja Ciołka za pomoc finansową Gminy Gołdap przy remoncie ulicy Kolejowej. Przy okazji w imieniu wojewody Mariana Podziewskiego starosta wręczył podziękowania za dobre funkcjonowanie sztabu kryzysowego – Markowi Mirosowi, Władysławowi Frydrychowi i Stanisławowi Sawickiemu.

Wstępne wystąpienie burmistrza było krótkie, jako że potem miał zabrać głos na temat budżetu. Przypomniał tylko, że zapewnione zostało 80-procentowe dofinansowanie na rekultywację wysypisk w Kośmidrach i przy ulicy Gumbińskiej (koszt całkowity to około 3 mln złotych). Przekazał też informacje: o tym, że został rozstrzygnięty przetarg na sprzedaż budynku po dawnym kasynie wojskowym (nabywcami są osoby z Białegostoku) oraz o tym, że wraz z prezesem związku Miast Polskich Ryszardem Grobelnym został jednym z pełnomocników do spraw kontaktów z parlamentarzystami w ramach akcji 8 mld.

Budżet Gminy Gołdap na 2013 rok przegłosowano jednogłośnie (szczegółowe informacje na temat uchwały budżetowej są na stronie gminnej), co było chyba zdecydowanym wyjątkiem w ostatnim dwudziestoleciu w wypadku gołdapskiej Rady Miejskiej. Mocno i anegdotycznie zaakcentował ten fakt Marian Waraksa dziękując przy okazji radnemu Antoniemu Banelowi, do tej pory zdecydowanemu opozycjoniście.

Oprócz uchwały budżetowej radni tego dnia zaakceptowali jeszcze m.in. przekazanie wojewodzie działki gruntu pod fragment drogi prowadzącej do przejścia granicznego.

Podczas interpelacji radny Ryszard Wrzosek pytał: Czy to prawda, że na naszym wysypisku nocują bezdomni? Pytał też, czy nie dałoby się coś zrobić z gołdapskim kloszardem, który wystaje od lat przed naszymi sklepami.

– Te osoby były stamtąd zabierane i potem wracały – odpowiedział przewodniczący Komisji Spraw Obywatelskich Piotr Kuśtowski.

Natomiast radny Marian Skiba przypomniał, że ów kloszard był wywożony do ośrodków i potem wracał. Burmistrz podkreślił, że ten bezdomny ma zameldowanie u swojej matki, mimo to zlecił urzędnikom zbadanie sytuacji razem prawnymi uwarunkowaniami.

Głos zabrała przedstawicielka Bronisz, pytając dlaczego pobliska droga nie jest odśnieżana i tu poparł ją radny Jarosław Dzienis.

Sesję zakończono życzeniami noworocznymi.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “To głosowanie było ewenementem

 1. Karol

  Czy wiadomo, co będzie mieścić się w budynku gołdapskiego kasyna wojskowego?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Nie wiadomo.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Józef Kiszkorno

  W dochodach na 2013r zaplanowano budżet mniejszy o 10mln. zł., w związku z tym skromniejsze są tez wydatki, choć nie we wszystkich działach. Przykładowo na schronisko dla psów nakłady zwiększono z 300tys.na 420tys.zł. Zsumowany §4260 w 10 działach budżetu na 2013r. wskazuje wydatki na zakup energii w gminie w 2013 roku aż na kwotę : 3 173 600 000 00zł. w tym tylko na oświetlenie ulic i placu 920tys.zł Wystąpiłem z wnioskiem do Komisji Rewizyjnej aby sprawdziła zasadność aż tak dużych nakładów, m.in. w związku z tym, ze prąd nie podrożeje od nowego roku. Ponadto przy tak dużym zakupie energii warto sprawdzić czy Burmistrz negocjuje cenę z zakładami energetycznymi. Niepokój budzi skala dofinansowania inwestycji wiejskich w stosunku do miasta, m.in. wydatek 420tys.zł na budowę wiaty rekreacyjnej w Juchnajciach za 420tys. zł, gdy od 2 lat podejmowane monity przez Rade Osiedla do Burmistrza o budowę wiaty na przystanku dla kuracjuszy nie dają rezultatu.
  W Juchnajciach Burmistrz oddał za bezcen budynki szkoły z boiskiem i placem w prywatne ręce i zamiast zostawić „w zarząd” dla sołtysa z 1 klasę na zebrania wiejskie, bądź spotkania integracyjne mieszkańców wsi. Gdyby tak zrobiono, nie trzeba byłoby z naszych podatków wydawać 420 tys. zł . To kolejny przykład [po fakcie przekazania ziemi w przedłużeni cmentarza na mienie kościelne(teraz trzeba wydać aż 7mln. zł na nowa infrastrukturę cmentarza) marnotrawstwa publicznych pieniędzy oraz co najmniej niefrasobliwości władz miasta.
  W związku z dysproporcja inwestycji wiejskich w stosunku do miasta wystąpiłem na Sesji z wnioskiem do Rady Miejskiej aby zaplanowany wydatek 1 122 262,00zł na 2013r. na drogi publiczne gminne został przeznaczony na remont ulicy Ogrodowej, która jest w tej kategorii dróg, w związku z tym, ze już od wielu lat nakłady na drogi gminne były przeznaczane dla wsi. Nadto w obecnym kształcie finansowania ulic 50/50 % powiat-gmina, ta droga gminna nie ma szans na szybki remont.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Tetris

  Józef Kiszkorno jest nie do zdarcia. Człowieku!!! Czy ty widziałeś kiedyś żeby ktoś wiatę budował za 420 tysięcy zł? Czy ty miałeś w ręku budżet? Popatrz sobie dokładnie w rubryki a nie słuchaj czyichś głupot. Sprawdź, potem pisz! Nie przyszło ci do głowy, że taka kwota jest po prostu absurdalna. Ośmieszasz się i tyle.
  Przecież w budżecie jak byk stoi, że na wiatę w Juchnajciach zapisano 42 tys. zł!! . To samo na wiatę w Skoczach. Gdzie jest te twoje 420 tysięcy? Kogo ty tam słuchasz? Czytaj dokładnie i to wystarczy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. sdfgh

  panie Wrzosek a co z nauczycielami. Ilu w 2013r straci pracę. ????????????????????? zajmujesz się pan pierdołami. Nie ośmieszaj się pan.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Czysciciel

  Tetris czytać to trzeba umieć a gość i inicjałach „jk” nawet tego nie potrafi…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Czysciciel

  miało być „o inicjałach”

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...