Jego Majestat Cesarz w Gołdapi

Te zdjęcia przeleżały już pewien czas w  naszym redakcyjnym archiwum. Dziś nadarza się niezwykła okazja by je zaprezentować.  Gołdap szykuje sie do wizyty prezydenta Komorowskiego.  Prezentujemy przyżółkłą fotorelację z innej ważnej dla miasta wizyty sprzed blisko stu lat a dokładnie sprzed dziewięćdziesięciu pięciu.

W roku 1917 miasto odwiedził cesarz Wilhelm II, który mimo że w pobliskich Romintach posiadał pałacyk myśliwski, nie był częstym gościem w mieście. Efekty tamtej wizyty były bardzo wymierne. Dzięki wstawiennictwu cesarza dofinansowana została budowa  budynku starostwa powiatowego. Pisaliśmy o tym  we wpisie „Pozostały tylko fotografie„.

Prezydencka wizyta pozostanie raczej wizytą kurtuazyjną, ale jako obywatele demokratycznego państwa nie powinniśmy chyba spodziewać się, że prezydent w każdym mieście, które odwiedzi stawiać będzie gmachy.

Fotoreportaż, to ciekawe świadectwo tamtych czasów. Na zdjęciach cesarz przechadzający się po rynku. W tle odbudowujące się po wojnie miasto. Bose dzieci nie są rzadkością (co ciekawe – bose są dziewczynki, chłopcy obowiązkowo w butach). Na jednym ze zdjęć widać rannych. Na ostatnim zdjęciu cesarz na cmentarzu – prawdopodobnie tym, który znajduje się przy ulicy Reymonta.

 

Powiązane artykuły