Gołdapianin laureatem nagrody „Przypisanych Północy”

Po raz trzynasty Stowarzyszenie „Przypisani Północy” przyznało honorową nagrodę Pasjonat „Przypisanych północy”. Tym razem jedenastoosobowa kapituła nagrodziła gołdapianina Mirosława Słapika. Posiedzenie kapituły odbyło się w czwartek.

Kandydatami do nagrody mogą być osoby działające na terenie Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, zajmujące się szeroko pojętą animacją środowiska społecznego w dziedzinach: kultury, sztuki, ekologii, turystyki, działań społecznych (z „Leksykonu Kultury Warmii i Mazur).

Wręczenie statuetki i dyplomu będzie miało miejsce w Olecku 29 listopada.

To już drugi gołdapianin, który otrzymał to wyróżnienie – w 2001 roku laureatem został Mieczysław Marian Ratasiewicz.

Pozostali laureaci to:

2011 – Ewa Kozłowska – za niezwykłość spojrzenia twórczego, za konsekwencję i głęboki humanizm, za dociekliwość artystyczną.

2010 – Dariusz Morsztyn – za wieloletnie propagowanie w życiu zasad Harcerskiego Ruchu Ochrony Środowiska im. Św. Franciszka z Asyżu, aktywne szerzenie zasad zdrowego, harmonijnego życia w zgodzie z naturą, za promowanie Dzikich Mazur we wszystkich formach swej działalności, postawę człowieka niezłomnego, twórcy Republiki Ściborskiej, wybitnego maszera, zdobywcy i odkrywcy przyjaciela ludzi i zwierząt.

2009 – Marek Gałązka.

2008 – Andrzej Kamiński – za pasję działania na rzecz środowiska lokalnego w dziedzinie sportu.

2007 – Adam Andryszczyk – za niespokojne i artystyczne grzebanie w ludzkich duszach i wskrzeszanie w nich prawdziwych pasji.

2006 – Wojciech Kot – za wieloletni mecenat nad różnorakimi inicjatywami kulturalnymi oraz wspieranie sportowych pasji i działań o charakterze społecznym.

2005 – Józef Krajewski – za odwagę i pasję w tworzeniu pierwszej wyższej uczelni na Mazurach, znaczący wkład w budowanie nowoczesnego i wykształconego społeczeństwa oraz rozsławianie ziemi Oleckiej.

2004 – Ryszard Demby – za pasję wnikliwego badania i przekazywania historii Ziemi Oleckiej kolejnym pokoleniom.

2003 – Katarzyna i Zygmunt Waraksowie – za propagowanie historii, walorów krajobrazowo-turystycznych, literatury, muzyki, plastyki.

2002 – Władysław Żurowski – za pasję krzewienia wśród dzieci i młodzieży harcerskich idei i wartości braterstwa, służenia innym ludziom, popularyzowanie i rozwijanie sportu, kultury. fizycznej i turystyki, rozsławianie Olecka poprzez tworzenie zimowych, baśniowych pejzaży lodowiska „Bajka”, utrwalanie w swoich wspomnieniach historii ostatniego półwiecza Ziemi Oleckiej.

2001 – Mieczysław Marian Ratasiewicz – za osobne pogłębianie i przybliżanie pogranicza suwalsko-mazurskiego oraz wyjątkową pasję przekazywania wiedzy pokoleniom.

2000 – Zbigniew Fałtynowicz – za archiwizację wydarzeń kulturalnych i społecznych, zatrzymywanie na kartach książek ludzi i ich historii ważnych dla Mazur i Suwalszczyzny.

 

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Gołdapianin laureatem nagrody „Przypisanych Północy”

 1. bibliotekarz

  Serdeczne gratulacje!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Ja

  Mirku,
  oby tak dalej 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. J.

  Uuuuu, nie wiem co powiedzieć. No gratki!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...