Najpierw w Gołdap, potem w Pznaniu

ale_kino

ale_kinoW dniach 8 – 24 października w gołdapskim Domu Kultury po raz kolejny miał miejsce miejsce 3. Festiwal Wędrujące Ale Kino.

Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! Impreza jest „walizkową”, wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbywającego się od ponad 40 lat w Pozna­niu (www.alekino.com). Wzorem ubiegłych lat odwiedziliśmy miejscowości oddalone od wielkomiejskich centrów kulturalnych, by pokazać w nich najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży z całego świata. Obok seansów film­owych odbyły się konkursy i plebiscyty. Festiwal wpisał się w ogólnopolskie obchody Roku Janusza Korczaka. Z tej okazji młodzi widzowie mogli zapoznać się z biografią i dorobkiem twórczym Starego Doktora. Wędrujące Ale Kino! to wydarzenie o charakterze niekomercyjnym i nieodpłatnym.

Wędrujące Ale Kino! to festiwal filmowy dla dzieci i młodych ludzi, którzy ze względu na miejsce zamieszkania są wykluczeni z udziału w wielkich imprezach i nie mogą zobaczyć pokazywanych na festiwalach filmów. W programie Wędrującego Ale Kino! znalazły się najciekawsze filmy z repertuaru poznańskiego festiwalu, które rywalizowały o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności.

Miło nam dodać, że 2. Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! zdobył nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”. W tym samym roku, nasz macierzysty Międzynarodowy Festiwali Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu zdobył nagrodę Instytutu w kategorii „Międzynaro­dowe wydarzenie filmowe”.

Przy okazji prezentujemy fotoreportaż z podsumowania, które odbyło się w Poznaniu.

 Organizatorzy

Widziane projektowym obiektywem

Fotoreportaż z końca 2012 roku ze słowem wstępnym

 

W okresie od 2 do 9 grudnia 2012 roku byłem uczestnikiem cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza „Ale Kino”, który (jak zawsze) odbywał się w Poznaniu – wspomina Maciej Iwanowski, mój wychowanek z Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, beneficjent projektu SMS. To głównie on wykonywał fotosy na tej imprezie, ale jeszcze wspomagałyśmy go we dwie: Ewelina Lenczewska i ja. Koordynuję projekt „Spełnienie Mazurskich Snów” (SMS) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Równać Szanse” dotowanego przez PAFW i chociaż ów festiwal nie był wydarzeniem projektowym, to postanowiliśmy wykorzystać okazję i sprawdzić, czego już podczas realizacji projektu nauczyli się beneficjenci. Okazało się, że całkiem dobrze spisała się ta dwójka uczestników projektu, albowiem, przemawiali publicznie, umieli znaleźć się w nowym środowisku, nawiązywali przyjaźnie i robili fotosy, dumnie pokazując projektowy zakup – Nikona D 7000.

Wspomniana impreza kulturalna odciska swe piętno na młodych, którzy dumnie reprezentują gołdapskie środowisko, w tym wspomniane powyżej gimnazjum i S.Ket-Alternatywę. Oto dalsze wyznania Maćka, który w 2011 r był na niej jurorem. Tak mi się to spodobało, że postanowiłem w tym roku ponownie pojechać do Poznania, niestety, tylko jako gość, bez możliwości zabierania głosu. Tym bardziej, iż w tym roku konkurs na najlepszą recenzję wygrała moja koleżanka z klasy, która tak jak i ja, jest beneficjentką projektu SMS. Pojechała z nami nasza wychowawczyni, Pani Ewa Jurkiewicz – prezes Stowarzyszenia S.K.E.T. – Alternatywa.

Festiwal rozpoczął się w poniedziałek uroczystym otwarciem. Każdy kolejny dzień, chociaż byłem tylko gościem, miałem, aż po brzegi wypełniony różnymi, bardzo ciekawymi zajęciami: przysłuchiwałem się wywiadom i przeprowadzałem wywiady, uczestniczyłem w seansach kinowych i seansach z muzyką na żywo. Zamieniałem się w dźwiękowca, filmowca, fotografa i reżysera, uczestniczyłem w zajęciach „Filmoteki Szkolnej”, a przy okazji zbierałem autografy aktorów i reżyserów. Czas mijał bardzo szybko i po sobotniej gali zakończenia festiwalu zaczął się nasz powolny powrót do domu. Mam nadzieję, że za rok będę mógł znowu uczestniczyć w „Ale Kinie”.

Dodam, iż ja także, oprócz oglądania filmów, uczestniczyłam w warsztatach dla nauczycieli, poznając tajniki tworzenia filmów i realizując swój pierwszy filmowy wywiad świąteczny. W tym miejscu dziękuję organizatorom festiwalu z Poznania oraz panu Markowi z Kina „Kultura” i dyrektorowi mojej szkoły pani Bożenie z Gołdapi (a także wszystkim innym, którzy się do tego przyczynili) za możliwość uczestnictwa w tej międzynarodowej imprezie.

Koordynator SMS Ewa Jurkiewicz

 

ale_kino

Powiązane artykuły