Nasze cuda natury w obiektywie

album_starostwo_2

album_starostwo_2Gołdapskie Starostwo dorobiło się wreszcie całkiem przyzwoitej publikacji albumowej, w dużej mierze dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Tytuł „Cuda natury w obiektywie” bym co prawda zamienił na coś bardziej nawiązującego do ziemi gołdapskiej, ale i tak jest to wydarzenie pozytywne.

Rzecz jasna, publikacja by nie powstała gdyby nie ciężka praca dziesięciorga fotografików, czyli: Agnieszki Zdancewicz, Dawida Cząstkiewicza, Antoniego Danielewicza, Mariusza Duszaka, Jarosława J. Jasińskiego, Tadeusza Krzywickiego, Macieja Kupczyńskiego, Mariana Ostrowskiego, Macieja Rakowskiego i Marcina Urzędowskiego.

Liryczny tekst napisał Dawid Cząstkiewicz i przy okazji na jego fotografie zwierząt warto zwrócić uwagę – w kontekście „sytuacyjnym” są zdecydowanie najlepsze. Bowiem o wartości fotografii świadczy nie tylko jakość techniczna ale w równej mierze refleks i umiejętność notowania. Ponadto (a to już dotyczy całości publikacji) książka w podpisach przemyca istotną wiedzę o naszej florze i faunie. Układ graficzny również przyzwoity, choć drażnią trochę te „majtkowe” róże, którymi grafik zdominował sos publikacji.

Mimo to, by nie było tak dobrze, rzuca się tu w oczy bardzo istotny błąd edytorski – żelazną zasadą jest umieszczanie w publikacjach książkowych początku wstępu (w tym wypadku jest to wypowiedź starosty) na stronie nieparzystej. Tu wstęp w jakimś sensie został zdeprecjonowany – znalazł się na odwrocie… tytułowej, której w zasadzie nie zadrukowuje się istotnym tekstem.

Album liczy niespełna 90 stron formatu 160 na 235 mm i w sensie pozytywnym jest zdecydowanym przeciwieństwem, wydanej przed rokiem przez gołdapskie Starostwo, broszury poświęconej m.in. znanym gołdapianom, gdyż ta druga (zwłaszcza w aspekcie redaktorskim i układu graficznego) okazała się najdelikatniej mówiąc – wypadkiem przy pracy.

album_starostwo_1

 

 

Powiązane artykuły