Rozwiązanie fotozagadki

Na zdjęciu satelitarnym widoczny jest zarys ulicy w kształcie w jakim wyglądała ona blisko 100 lat temu. Z ciągu odbudowanych w latach po I wojnie światowej budynków pozostał jeden.
Zdjęcia naszej fotozagadki przedstawiają ulicę Dolną. Obecnie cała ulica to łącznie odcinek przyległy do ulicy Okrężnej oraz drugi wiodący ku rzece. Przed wojną ten pierwszy odcinek stanowiła ulica Mauerstraße, drugi odcinek posiadał własną nazwę. Na planie widać to wyraźnie, jednak ze względu na niską rozdzielczość obrazka nie potrafimy tej nazwy określić. Być może z pomocą przyjdą nam internauci.

Pewnym ułatwieniem w rozwiązaniu zagadki mogła być mapka prezentowana w naszym wpisie o odbudowie miasta a będąca jednocześnie ilustracją do książki.  Na mapce widać wyraźnie że ten fragment był odbudowany po I wojnie. Widzimy również jak przebiegała wówczas ulica. Nie było jeszcze nasypu stanowiącego obecnie ulicę Lipową – powstał później. Ulica prowadziła ku rzece, a na jej przedłużeniu znajdował się most.
Jeśli dobrze przyjrzeć się zdjęciu na z widokiem w kierunku południowym można dostrzec niewyraźne zarysy budynku, stanowiącego nadbudowę zejścia od strony ulicy Lipowej. Wydaje się że budynek, który  zachował się do czasów dzisiejszych to ten oznaczony na kolorowym planie numerem 5

Właściwie naszą fotozagadkę rozwiązał jurek i Adam, który dodatkowo nadesłał nam zdjęcia. Gratulujemy spostrzegawczości.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Rozwiązanie fotozagadki

 1. maad

  Wydaje mi się, że jest to Grabenstrasse

 2. wojteks

  To jest Grabenstrasse. Nie wiem czy pamiętacie, ale nazwa tej ulicy padła w na Waszej stronie w artykule „Wasserturm przy Muehlenstrasse”. Chodziło o lokalizację jednej z gołdapskich studni właśnie przy Grabenstrasse. Wówczas nie mogliście zlokalizować z kolei ulicy. Tak więc za jednym razem wyjaśniły się dwie zagadki 🙂

  1. Wiedzieliśmy że ktoś nam pomoże rozwiazać zagadkę. A przy okazji… jak to można przetłumaczyć??

   1. Adam

    Niemcy to tłumaczą jako Okopowa.