Daj sobie spokój z porządkami w ogrodzie – zrób coś dla siebie i zwierząt

zieba-podpisane

zieba-podpisaneKolejny tekst z cyklu: Jestem na pTAK w Gołdapi.

Nie pociągają cię jesienne prace ogrodowe? Nie daj sobie wmówić lenistwa! Twój „zaniedbany” ogród może zimą uratować niejednego zmarzniętego mieszkańca.

 

Jeśli recykling – to zawsze i wszędzie!

Pozwól roślinom obumierać naturalnie – kiedy wiosną tryskały zielenią i pięły się w górę z impetem, niech oddadzą teraz całą energię ziemi. Najlepszym przykładem są liście. Daj spokój grabiom i pozostaw opadłe liście. Niech leżą i powoli wzmacniają to drzewo, które je wydało. Przyroda perfekcyjnie zaplanowała ten cykl życia – jak doskonały system recyklingu. Jedynie my go przerywamy, pozbawiając nasze drzewa naturalnych substancji i minerałów z opadłych liści.

 

Dla miłośników grabienia – kryjówka i stołówka

Jeśli już koniecznie musisz grabić – zagrab liście w stożek pod płotem, gdzieś w rogu ogrodu i pozostaw na całą zimę. Chętnie przezimuje tam jeż. Wdzięczne będą Tobie również ślimaki. A jeśli jeże i ślimaki to za mało – na pewno zajrzą tam w poszukiwaniu pożywienia kosy, drozdy, czy rudziki. Wszystko za darmo – w Twoim własnym ogrodzie.

 

Przetwory z Gołdapi

Masz już dość przygotowywania przetworów z malin, jagód czy porzeczek? Wyjdź z kuchni i odpocznij. A te owoce, które jeszcze zostały na krzakach – pozostaw w spokoju. Bardziej niż Tobie, przydadzą się przelatującym przez nasze okolice kapturkom i innym gatunkom pokrzewek migrującym masowo przez nasz kraj we wrześniu. Razem z kwiczołami, drozdami i droździkami chętnie zatrzymają się na odpoczynek i posilą pod Twoim oknem. Czeka je jeszcze długa droga na Południe – niech wzmocnią się w Gołdapi!

Nie martw się jeśli nie znajdą wszystkich smakowitych owoców jakie zostawisz.

Z pewnością zostaną one potem odnalezione przez inne ptaki podczas mroźnych, zimowych dni. Mogą zająć się nimi np. jemiołuszki, przylatujące do nas na zimę z Północy.

 

Jeśli masz w ogrodzie zakątek z dzikimi roślinami – ostami, chabrami i cykorią podróżnik – przełóż porządkowanie na wiosnę. Zimą na pewno odwiedzą Cię szczygły – jedne z bardziej kolorowych ziarnojadów w Polsce i skorzystają z tego naturalnego karmnika.

Pamiętaj też o tych najmniejszych. Pozostaw łodygi malwy, ostróżki, łopianu i innych dużych roślin. Stworzą doskonałą zimową „rezydencję” biedronkom i innych owadom.

Odpocznij w ten weekend i zamiast walczyć z Przyrodą w ogrodzie – zabierz rodzinę na spacer. Możesz też poczytać więcej o wrześniowych ogrodach w Polsce:

http://jestemnaptak.pl/artykul/artykuly/wrzesien

Anna Pilarska

Fot. Arek Glaas

 


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Daj sobie spokój z porządkami w ogrodzie – zrób coś dla siebie i zwierząt

 1. tak

  Ciekawie napisane ;chętnie zajrzałam na tę stronkę :)Chyba jestem na pTAK:)

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. J

  Mnie też tekst bardzo się spodobał.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...