Akcyzowa wyobraźnia

sg

sgWczoraj funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili nielegalny towar o wartości ponad 100 tys. zł. Działania przeprowadzono w powiatach: gołdapskim oraz bartoszyckim.

Na jednej z dróg w okolicy Gołdapi kierowca nie podporządkował się wezwaniom funkcjonariuszy Straży Granicznej i nie zatrzymał się do kontroli. Na widok patrolu w desperacji przyspieszył, przejechał nawet kolczatkę drogową. Funkcjonariusze udali się w ślad za uciekinierem. Szybko odnaleziono porzucony pojazd niedaleko od miejsca zdarzenia. Czarny VW Passat niemal „po brzegi” był zapakowany papierosami bez akcyzy. Nawet tylne siedzenia pasażerów zostały wymontowane, prawdopodobnie po to, aby móc przewieźć więcej nielegalnego towaru. W sumie w samochodzie znajdowało się ponad 9200 paczek papierosów.

 

Jednak auto nie zupełnie było porzucone. Na miejscu obok kierowcy siedział niewidomy pasażer. Funkcjonariusze po przeprowadzeniu niezbędnych czynności przewieźli niewidomego mężczyznę do lekarza, po czym go zwolniono. Jednak ze względu na wyjątkową sytuację funkcjonariusze powiadomili o zajściu najbliższych 40-letniego niepełnosprawnego mężczyzny. Z racji, iż rodzina zatrzymanego pochodzi z centralnej Polski zaopiekowano się niewidomym do czasu przybycia opiekuna.

 

Również funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach ujawnili papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy wartości kilku tysięcy złotych. W tym przypadku towar został ujawniony na posesji mieszkańca powiatu bartoszyckiego. Mężczyzna przechowywał papierosy z czarnych foliowych workach na podwórku przysypane obornikiem. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Bezled.

Por. SG Justyna Szubstarska, rzecznik prasowy komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły