Rewitalizacja zabytkowego parku

Puszcza 006

Puszcza 006Zabytkowy park podworski w Bludziach doczeka się rewitalizacji. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach dużego projektu obejmującego budowę lub renowację infrastruktury turystycznej w ośmiu parkach krajobrazowych naszego województwa.

Projekt przygotowała Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku we współpracy z parkami krajobrazowymi województwa warmińsko-mazurskiego w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Wartość projektu wynosi prawie 3 mln złotych. Został on wysoko oceniony zajmując trzecią pozycję na liście rankingowej.

W ramach projektu w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej będą przeprowadzone trzy działania. Największym z nich jest rewitalizacja parku podworskiego w Bludziach – jednego z najcenniejszych tego typu założeń zachowanych na naszym terenie.

Park w Bludziach zajmuje powierzchnię 2 ha. Występuje tu cenny starodrzew obejmujący kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów. Wśród nich znajdują się okazy pomnikowe. Obecnie park jest silnie zarośnięty i trudny do przejścia. Jego teren zostanie oczyszczony i uporządkowany, tak by przywrócić pierwotny układ założenia.

Przy drzewach i krzewach zostaną umieszczone tabliczki z opisami gatunków. W parku powstanie sieć alejek z ławkami, a w miejscach tego wymagających barierki i schody. Zbudowany będzie parking oraz plac zabaw. Ukaże się także folder turystyczny z mapą całego założenia.Ponadto w ramach projektu przeprowadzona zostanie renowacja wieży widokowej przy ścieżce „Rechot” oraz wieży widokowej i wiaty turystycznej w Będziszewie.

Powstaną też kolejne tablice informacyjne o walorach Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.Działania zostaną zrealizowane do końca 2014 roku. (an)

Puszcza 009

 


Aktualności

Powiązane artykuły