Znów mamy w Polsce „sezon” zatruć grzybami. Wobec tego zagadka na czasie… Podczas dzisiejszej wycieczki do puszczy zrobiliśmy zdjęcia trzech grzybów kapeluszowych. Jednego z nich szczególnie nie polecamy. Który to i jak się nazywa?
Powiązane artykuły
-
Tenis stołowy. Wywalczyli osiem punktowanych miejsc
20 października odbyły się „XXVIII Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Szczytna” w tenisie stołowym. Bardzo dobre zaprezentowali się... -
Uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych
Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych w Parku Krajobrazowym Puszczy... -
Magiczny kasztan. Warsztaty kosmetyczno-zielarskie z Katarzyną Enerlich
W naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Katarzyną Enerlich, znaną autorką i pasjonatką zielarstwa, która poprowadziła...
zd.1.szatan,zd.2kożlarz zd.3.borowik -pozdrowienia dla fotoreportera.
ps.uwaga szatan jest niejadalny.
Gdyby zdjęcia były troszkę wyraźniejsze napisałbym precyzyjniej. Ale podejrzewam, że nie należy spożywać grzyba nr 1 (szatan) i nr 2 (może to być nawet jeden z muchomorów – naświetlone zdjęcie). Na trzeciej fotce jest zdaje się borowik szlachetny – mozna spożywać. I tak okaże się dopiero po spożyciu. Amen.
Tak – pierwszy to szatan i coraz częściej go można spotkać. Pozostałe – to borowik szlachetny i maleńki koźlaczek. Dorzucam fotkę szatana z innej pozycji.
Inna pozycja szatana nie pozostawia wątpliwości. Nie jeść – licho nie śpi.
Wszystkie trzy grzyby są jadalne.1-czerwony łepek, 2-koźlarz,3-prawdziwek
Radzę poczytać atlas grzybów. Borwik szatański występuje jedynie w lasach liściastych południowej Europy, W Polsce chyba już nie występuje. Reszta się zgadza. Na pierwszy rzut oka, zdjęcie Nr 1 to borawik ceglastopory grzyb niejadalny.Pozdrawiam.
W Polsce raczej występuje. Wzbudziłeś jednakowoż moje wątpliwości, ale czerwonogłówek to nie jest na pewno, jak ktoś zasugerował w jednym z komentarzy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Borowik_szata%C5%84ski
I na korzyść Twojej teorii fragment wpisu z wikipedii: Grzyb jadalny, jednak ze względu na czerwone zabarwienie porów i trzonu rzadko przez grzybiarzy zbierany, gdyż kojarzony bywa z trującymi borowikami o czerwonym zabarwieniu (np. borowikiem szatańskim). Niektórzy jednak uważają go za smaczny grzyb jadalny[4]. Spożywany może być tylko po obróbce termicznej, gdyż surowy, niedogotowany lub niedosmażony jest trujący[3].