„Dni Gołdapi” zaczęły się od malarstwa

wystawa_litwini_1

wystawa_litwini_1Kawałek niezłego malarstwa profesjonalnego można od piątku oglądać w galerii Muzeum im. Mieczysława Ratasiewicza. Jest to pokłosie polsko-litewskiego pleneru z udziałem artystki z Francji – Catherine Launay. Wystawę zatytułowano: „Ziemia mówi”.

Co ciekawe, mimo zdecydowanych różnic w aspekcie malarskiego rękopisu autorów łączy podobna tonacja – liryczna, nieco nostalgiczna z onirycznymi niuansami.

Plener odbywał się w remontowanym dworze Sapiehów, toteż jednym z motywów jest architektura. Tu szczególnie zwraca uwagę sposób jej ujęcia przez gołdapiankę Barbarę Kolejnik, która otacza detale i domostwo subtelną surrealistyczną mgiełką. Poza płaszczyznę obrazu, niejako w kierunku assemblage’u, wyszli – Valentinas Antanavičius i Zbigniew Mieruński.

Są też motywy figuratywne (jak u wspomnianej Catherine Launay) oraz impresje malowane szybkimi pociągnięciami pędzla, choćby w przypadku Ramŭnasa Dagysa lub Remigijusa Janušaitisa.

Otwarcie wystawy „Ziemia mówi” zapoczątkowało jednocześnie kolejne „Dni Gołdapi. Otwarcia dokonała Beata Otto, gośćmi były m.in. dwie przedstawicielki Litwy.

Po wystawie, już na targowicy przy dużej grupie publiczności odbyły się koncerty i jednocześnie dyskoteka pod gwiazdami z zespołami: Skaner i Summer Night.

 

Powiązane artykuły