Szkoły przeszły pod fundację

przekazanie_szkol_frrg_1

przekazanie_szkol_frrg_1Po półtoragodzinnej debacie gołdapscy radni zadecydowali o przejęciu przez Fundację Rozwoju Regionu Gołdap szkół w Boćwince, Galwieciach i Jabłońskich. Mimo transparentów o treściach protestacyjnych nie było ostrej wymiany zdań. Ciekawostką była jednogłosowa różnica w trzech głosowaniach, bowiem nad każdą ze szkół głosowano osobno.

Za przekazaniem Szkoły Podstawowej w Galwieciach 11 radnych było za, 7 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Podobnie było w przypadku Boćwinki.
Natomiast za przekazaniem FRRG Szkoły Podstawowej w Jabłońskich głosowało 12 radnych, 6 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Swoje argumenty miała każda ze stron, np. Joanna Kołosza w swojej wypowiedzi sugerowała, by zamiast przekazywania szkół fundacji dać szansę Międzyszkolnemu Zespołowi do Spraw Oświaty na Wsi. – Prosimy, nie zawiedźcie nas i dzieci.

Dorota Sadowska z Galwieć proponowała, aby pozostawiając szkoły przy dotychczasowym statusie dać szansę tym placówkom przy pomocy działalności społecznej rodziców. Wyraziła wątpliwości, co do FRRG: Ufam wam, szanowny panie burmistrzu, i wam drodzy radni, a nie instytucji, o której nic nie wiemy.

Radny Piotr Rant zaproponował zawierzenie propozycjom nauczycieli, co do oszczędności i dać sobie jeszcze kilka miesięcy na podjęcie uchwały.

Robert Bernatowicz z Jabłońskich stwierdził, że zamiast oszczędzać na przekazywaniu szkół, trzeba było przestawić się na inny rodzaj ogrzewania.

Marek Miros przypomniał o inicjatywie kilku radnych, którzy byli za likwidacją tych wiejskich szkół. – Jeśli nie podejmiemy tej uchwały, to przy każdej następnej kadencji będą kolejne naciski na likwidację tych szkół. Podkreślił też, że, jeśli eksperyment się nie sprawdzi, to po jakimś czasie będzie się można z niego wycofać.

Po głosowaniach przewodniczący Wojciech Hołdyński odczytał negatywną opinię związków zawodowych na temat restrukturyzacji i pozytywną opinię kuratora oświaty.

Fot. Alicja Tynecka


Aktualności

Powiązane artykuły

27 komentarzy do “Szkoły przeszły pod fundację

 1. Dyzio

  A może da radę dokładniej sprecyzować, kto jak głosował? Ludzie chcą wiedzieć, tak mi się wydaje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. rozczarowana

  Jak fałszywym człowiekiem trzeba być, żeby przez kilka miesięcy deklarować poparcie dla szkół a w ostatniej chwili zagłosować inaczej. Panie Dominiuk a moze pan po prostu nie zrozumiał pytania i pomylił się?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. CCC

  Rozczarowana, a wiesz, że to chyba tak było. W tym przypadku to normalne.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Karol

  Nie jest tajemnicą, że pan radny Faliński głosował „za” tylko w przypadku szkoły w Jabłońskich (owa „jednogłosowa różnica”).

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. xd

  Odsyłam na goldap.info tam wyniki głosowania. Żal. żal ,żal…….

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. zawiedziona

  A jednak jest tak jak myślałam…jak burmistrz zagra tak niektórzy radni tańczą…A więc spełnią się ich marzenia luksusowy samochód i wycieczka do Grecji za zaoszczędzone pieniądze na szkołach…
  Panie radny Dzienis i Panie radny Luto to dzięki nam jesteście na tych stołkach bo gdyby nie wasi wyborcy stalibyście teraz w urzędzie pracy lub w opiece po zasiłek. A dziś śmiejąc się nam prosto w twarz zadecydowaliście o losie naszej szkoły, naszych dzieci i nauczycieli nie patrząc na to czego chcemy my wasi wyborcy dla naszej szkoły, naszych dzieci i nauczycieli. Zadbaliście jedynie o własne stołki i przyszłość. Przy nadchodzących wyborach zostaniecie za to rozliczeni…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Anka

  W „Założeniach niezbędnych zmian ustawowych w oświacie (propozycja organizacji samorządowych, stanowiących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i ST)” czytamy: „1.b) zniesienie limitu liczby uczniów w szkołach przekazywanych do prowadzenia innym podmiotom (art. 5 ust. 5g USO)”. To oznacza, że taki los może spotkać każdą szkołę. Nauczyciele słabo opłacani będą udawać, że pracują (i trudno się temu dziwić), co z czasem doprowadzi do upadku polskiej szkoły. Panie i Panowie Radni, to nasze i Wasze dzieci i wnuki są/będą ofiarami takich działań.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. wyborca

  Panie radny Luto podjął pan jedynął słuszną decyzję. Pana wyborcy chcął szkoły, która dzięki pańskiemu głosowaniu zostanie ale chcą też innych innwestycji, które dzięki panu są realizowane.pozdrawiamy.wyborca

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. uczciwa osoba

  Pan Luty to chyba najmniej się popisał. Za co go chwalić, chyba za głupotę lub za cwaność. Przecież jego dziecko nie koniecznie musi uczęszczać do szkoły w Jabłońskich, nie jest z tą miejscowością przecież związany!!!Przy układach stać go będzie dowozić dziecko do Gołdapi. A przy okazji zdradził prawdziwe zamiary dyrektorki ze szkoły w Jabłońskich! Przykro panie tam uczące i pracujące? Prawda?A panowie Rant i Kowalczuk? Czy Wam nie wstyd? Nie macie twarzy!!! Układy tez was skusiły! Wstyd! WSTYD RADNI, WSTYD!!! Wycieczka do Grecji, układy z burym to wasz priorytet???Ale pamiętajcie,Wasi wyborcy nie śpią, zapomnijcie o następnej kadencji. PRZEGRALIŚCIE Z WŁASNYM SUMIENIEM I UCZCIWOŚCIĄ WOBEC WYBORCÓW. MY NIE JESTEŚMY GŁUPI JAK SIĘ WAM WYDAJE!!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. zawiedziona

  bardzo popieram uczciwą osobę. WSTYD RADNI WSTYD!!!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. qwerd

  Zawiedziona nauczycielko tak się składa że że radni Dzienis i Luto bardziej dbają o swój elektorat niż pani o te dzieci których naucza! Dzisiejsze głosowanie uświadomiło mi jakimi jesteście wielkimi hipokrytami,(to przykre do jakich manipulacji i oszczerstw jesteście w stanie się posunąć by zatrzymać Kartę Nauczyciela! Nie przepadam za burmistrzem,ale za to co robicie jest mi wstyd za was, egoiści!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. zawiedziona

   Nie jestem nauczycielką tylko rodzicem, a co do nauczycieli to proszę ich nie obrażać. Uczą i dbają na pewno lepiej niż ty wychowujesz swoje dziecko o ile masz…A co do pana Dzienisa i pana Luto to żadna obraza tylko prawda… Są tak jak reszta radnych marionetkami Pana Burmistrza!!!

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 12. marian

  Bylem na sesji i widziałem ten cały cyrk. Radni nikogo nie słuchali , ziewali udawali zainteresowanie. Protegowani Burmistrza nawet nie kryli znudzenia.Mają wyborców w DDDD. Burmistrz jest dla nich jak Car i Bóg. Ale jako katolik wierzę, że prędzej czy pożniej pokaże was ten prawdziwy Bóg za to, że w imię własnych korzyści odbieracie chleb ludziom

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 13. Barbara

  A Ty wiesz chociaż kogo popierasz,mi jest WSTYD że Wy tak wypisujecie na tych ludzi…Co Was boli ta wycieczka do Grecji, ludzie spojrzcie na to z innej strony…Tak Pan Dzienis i Pan Luto to limuzynami sie rozwożą,czego Wy zazdrościcie tym ludziom,zastanówcie się,nie jeden z Was jeżdzi lepszymi autami, ale co tam krytykowac trzeba i te głupociny wypisywać…Jak to pisać na kogoś że ktoś jest fałszywy a Ty „Rozczrowana” nie jesteś fałszywa?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 14. Ci którzy byli na sesji widzieli jaka była kolejność głosowania.Najpierw było – kto jest ZA. Okazało się ,że 11 radnych podniosło ręce( dwóch z nich zaskoczyło ).I wtedy było już jasne,że szkoły przejdą pod fundację.Pozostałe głosowanie nie miało już znaczenia. To,że dwóch radnych zawiodło bo deklarowali ,ze będą przeciw, a głosowali za ,mogło powstrzymać pozostałych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 15. waldi

  @Basiu, wyluzuj, nie patrz na innych przez własny pryzmat – wstyd droga Pani! Tu nie chodzi o to, ile kasy ma ten, czy tamten radny. Są to dorośli ludzie, a jednak własnego zdania nie mają. Z mojej obserwacji tej całej sprawy, widać, jak nasi radni są słabi, jak łatwo nimi manipulować. I jeszcze jedno. P. Pianka wspomniał o dywaniku u burmistrza. Ja poszedłbym dalej, bo na 100% dyktafon nagrywałby całą rozmowę, a wszelkie naciski poleciałyby do prokuratury. To jest zwykły mobbing (zapraszam do wikipedii).

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 16. Niobe

  Sesja wyglądała tak: wystąpienie Przewodniczącego, który zaproponował porządek. Przegłosowano. Następnie głos zabrał burmistrz. Potem pani nauczycielka, potem przedstawiciel rodziców z Galwieć , potem przedstawiciel rodziców z Jabłońskich. Naturalnie potem burmistrz bo on zawsze chce mieć ostatnie słowo.
  Potem wystąpił przedstawiciel radnych (pan Pianka) i stanął po stronie nauczycieli pokazując, że uchwały są krzywdzące i powinny zostać odrzucone. Potem wystąpił pan Rant i w imieniu radnych PO zaproponował odłożenie w czasie podjęcia decyzji. Propozycja została odrzucona.
  Pomijając drobniutkie nieważne szczegóły powiem, że potem było głosowanie i spuszczone głowy radnych Kowalczuka, Dominiuka, Luto. Reszta głów, których ręce podniosły się za przekazaniem szkół skierowana była tylko w stronę Przewodniczącego, czyli ż a d e n z nich przy podnoszeniu ręki nie patrzył, nie miał odwagi spojrzeć w stronę nauczycieli i rodziców.
  No i na koniec jeszcze jedno. Wystąpił burmistrz (za), wystąpili rodzice (przeciw), wystąpili nauczyciele (przeciw), wystąpił radny Pianka (przeciw)… A gdzie wystąpienie któregoś z radnych z głosem za przekazaniem szkół? Nie było. Bo być nie mogło. Bo ich tubą był, jest i będzie burmistrz.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 17. Mieczyk

  Drodzy moi i kochani! Czepiacie się nie tych, co trzeba i nie tym, co trzeba grozicie, że ich nie wybierzecie w następnej kadencji. Zagroźcie i nie wybierzcie sprawcy 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 18. Józef Kiszkorno

  Ciekawe, dlaczego Pan Burmistrz nie wdrażal oszczędności w szkołach wczesniej, tylko dopiero w ostatnim roku, gdy ten punkt znalazł sie w programie wyborczym SLD? A można to było robić wcześniej, bo tylko w ciągu 1 roku 2011(w/g relacji P. Mirosa z 29.05.br.) szkoły zaoszczędziły 2 mln.zł Gdyby polityka „zaciskania pasa” była realizowana wcześniej plus zgoda na wybudowanie kolejnych „wiatraków” (z ustawionych 18-tu mamy za „friko” 1,6mln. zł podatku rocznie), zapewne nie doszłoby do tak drastycznych posunięć. Szkoda dzieci, nauczycieli i rodziców. Niestety dopóki Pan burmistrz bedzie dobierał sobie radnych do „Gołdap Razem” przed wyborami i nimi później „sterował” dopóty nic sie nie zmieni na lepsze.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 19. marian

  Nauczyciele macie duży wpływ na ludzi których uczycie i tych, których dzieci uczycie. Jak dobrze wykonacie robotę to za 2 lata jest szansa,że coś się zmieni.Nie dajcie ludziom zapomnieć, że Burmistrz pozbył się waszych szkół. Wy nie przegraliście z władzą, to głupota zwyciężyła nad rozumem.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 20. Barbara

  Panie Waldi ja wiem co pisze,czepiacie sie tych ludzi,a o co ten spór…Wszystko im wytykacie,co robią,ile zarabiają,czym jeżdżą,gdzie pracują.Śmieszy mnie to jak wypisujecie,że ten ręke podniósł tak a następny inaczej, a patrzeliście może noge podnosili,a nie reke…Ja współczuje dla Burmistrza,że ma wokół siebie tylu okropnych ludzi,a najlepsi jesteście Wy,Ci piszący…Panie Waldi wstyd to dla Pana!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 21. Barbaro – radni i burmistrz maja służyć. I wszyscy oni podlegają ocenie wszystkich, a nie tylko tych co to glosowali na daną personę, lub głosowali w ogóle. Przed wyborami można tych nawet nazwać elektoratem. Dzięki niemu i regulacjom prawnym otrzymują jeszcze za ową służbę pieniądze. Chociażby dlatego mamy prawo od nich różnych rzeczy wymagać. Wszyscy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 22. obserwator

  Byli też radni, którzy głosowali przeciw przekazaniu szkół. Szanowne panie nauczycielki zapomniały powiedzieć „dziękujemy”. Tylko żale i narzekanie na tych złych. Naprawdę panie myślicie tylko o sobie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 23. waldi

  Basiu, ty moja, nic nie poradzę, że zakochałaś się w mirosie i gotowa jesteś iść za nim w ogień – miłość nie jedno ma imię.
  Poznałem dobrze tego człowieka (chociaż słowo człowiek, to za dużo powiedziane) i wiem na co go stać. Jak widać, bez skrupułów pozbawił przynajmniej dwie, może trzy osoby pracy. Dla tych ludzi świat się pewno zawali, ale co cię to obchodzi i twego ukochanego. To, że mamy przynajmniej 13 czopków w mieście, to pokazała ostatnia sesja. Nie wiem, czy ktoś pamięta początek walki mirosa o przekazanie szkół fundacji: zero zwolnień i oczywiście płace nie ulegną zmianie. No i co się stało? I ostatnie – ZA ROK NIE BĘDZIE TYCH SZKÓŁ !!! O to w tym przekazaniu chodzi.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 24. Anonim

  Burmistrz tak bardzo dążył do przekazania tych trzech szkół Fundacji, a teraz sam nie ma pojęcia, co robić dalej…Ale co tam…
  Tak bardzo boli Go Karta Nauczyciela…a mnie bolą wycieczki radnych i burmistrza oraz rozjeżdżanie się drogimi autami, na które nauczyciela w życiu nie będzie stać.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 25. Barbara

  Panie Waldi ja nie zakochałam sie w Burmistrzu,tylko wszystkim dogodzić się nie da rady i pewnych spraw nie powinniście tak upubliczniać,zachowajcie je lepiej dla siebie a jak tak chcecie po tych ludziach „jechać”to podpisujcie się z imienia i nazwiska tak jak np.nasz Gołdapski „Piecia”.Panie Piotrze krytykować można ale z rozsądkiem…a pieniądze biorą ale z tego co wiem to żadne kokosy i to że biorą pieniądze to chyba nie powód żeby ich tak oczerniać…Wymagać mamy prawo ale nie w taki sposób jak to robicie…Można napisać co nas boli ale po co „walić” nazwiskami i np.pisać że to czopki,żołnierzyki czy takie tam…można troche to ładniej ując.Mi też wiele spraw się nie podoba…potrafie to przetrawić a jeśli nie to napewno bym nie wypisywała i obrażała tych ludzi na forach…Powagi ludzie!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 26. Ja o oczernianiu nic nie pisałem; nie mam też zamiaru przytulać się do wszystkich niezaczadzających się z decyzja Rady Miejskiej o przekazaniu 3 gminnych szkół Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap, czy krytyków pana burmistrza w ogóle. A przy zarobkach ogółu władza zarabia sporo.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...