Dofinansowali i zlikwidowali

W iście ekspresowym tempie  gołdapska Rada Miejska przyjęła dziś uchwały dotyczące zmian w gminnym budżecie (w piątek posiedzenie wszystkich komisji a już w poniedziałek nadzwyczajna sesja). Dzięki jego modyfikacji możliwe stało się zwiększenie kapitału zakładowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej o kwotę 1,7 mln. zł.

Zabieg ten pozwala gminie na wyłożenie pieniędzy na spłatę zobowiązań spółki wobec dłużników, a w części zabezpieczy pieniądze na odprawy zwalnianym pracownikom (około 160 tys zł).

Tak… zwalnianym, bo również na dzisiejszej sesji zapadła decyzja o rozwiązaniu spółki. Jak zapewniał burmistrz Miros, pokrycie długów spółki pozwoli na uniknięcie długotrwałych procedur, w czasie których dłużnicy mogliby wywalczyć znacznie większe kwoty odszkodowania z tytułu odsetek od nieopłaconych zobowiązań.
Aby taki manewr mógł zostać przeprowadzony radni zadecydowali jednocześnie o wycofaniu z planu wydatków zadań inwestycyjnych: modernizacji ulic Sosnowej i Cisowej na Podlasiu – kwota 586427,- zł („zadanie to zostaje przesunięte na rok następny i zostanie wykonane jeśli radni wyrażą taką wolę”); zmniejszenie planu wydatków na budowę cmentarza komunalnego i przeniesienie na kolejny rok – 900 000,- zł oraz wycofanie udziału własnego w zadaniu „Rekultywacja jeziora Gołdap” kwota 213 000,- zł (ta ostatnia inwestycja nie miała szans na realizację, ponieważ gmina nie uzyskała dofinansowania).


Aktualności

Powiązane artykuły

14 komentarzy do “Dofinansowali i zlikwidowali

 1. Natalia

  Ileż w Was złośliwości i jadu Redakcjo. Napisaliście ten tekst jak nie przymierzając jaki Bronek Wildstein. A można tę samą informację podać z pozytywnym wydźwiękiem.

 2. Zofia

  Do Natalii:
  O czym kobieto piszesz, dużo jadu i złośliwości? – zwykła informacja. Jak można o PECu i o tym co się wydarzyło pisać z pozytywnym wydźwiękiem? Podaj przykłady.

 3. essoxx

  Budowana jest pijalnia wód i tężnie, woda w jeziorze przypomina szambo a gmina wycofuje kasę na głośną w czasie wyborów rekultywacje wód jeziora. Przez ładnych kilka lat Pan Prezes PEC co miesiąc brał dość ładną sumkę chyba około 8 tys zł. mimo, że spółka była w bardzo złej kondycji. A na koniec dostanie jeszcze ładniejszą odprawę. Brawo radni gdzie byliście wcześniej.

  1. Czak N.

   „… woda w jeziorze przypomina szambo a gmina wycofuje kasę na głośną w czasie wyborów rekultywacje wód jeziora.”
   A zastanowiłeś się essoxx i zadałeś sobie odrobinę choćby wysiłku żeby zamiast bez zastanowienia pisać gorące i bez pomyślunku komentarze – sprawdzić, dlaczego akurat na tę potrzebę zdjęto pieniążki z programu rekultywacji jeziora? Żeby cię nie narażać na dodatkową pracę (bo to dla ciebie zbyt wiele) informuję, że jeden z radnych pojaśnił mi, że aktualnie są małe szanse aby gmina uzyskała dotację zewnętrzną na jezioro (gmina ubiega się o to w ramach jakiegoś konkursu i nie wiadomo czy go wygra) i w związku z tym NA RAZIE odkłada się tę sprawę i tworzą się więc wolne środki finansowe. Ponoć kwestię jeziora odkłada się nie na zawsze a do czasu kiedy będzie większa szansa na pozyskanie tej dotacji.

 4. Natalia

  Do Zofii: kobieto, o czym Ty piszesz? Ty w ogóle nie zrozumiałaś mojego tekstu. Dodam dla jasności, ten co chwaliłby PEC jest niepoważny. Ale informację należy podawać rzetelnie i bezstronnie.

 5. Gołdapianin

  Straszne. Burmistrz zachachmęcił z naszych pieniędzy. Podatników!

 6. wyborca z ul. Cisowej

  I co warte są słowa radnych którzy zapewniali o wykonaniu inwestycji na naszej ulicy i ulicy sąsiedniej, łącznie z radnym seniorem,widać to teraz na tym przykładzie ,mówi się o przyszłym roku, w następnym roku znowu wyniknie potrzeba dokapitalizowania np ADM lub spłacenia długów i tak co roku wyborcy są zwodzeni. Dlatego apeluję do wszystkich mieszkańców Podlasia pamiętajcie w kolejnych wyborach o radnych których mamy kilku z tego terenu oraz o innych /pozostają w pamięci/ którzy zapewniali,że te dwie ulice będą wykonane w roku bieżącym i jak zwykle ulegają namowom burmistrza głosując tak jak on chce. A tak na marginesie to sprawa niegospodarności w PEC i długów powinna mieć swój finał gdzie indziej a nie kończyć się tylko finałem dokapitalizowania firmy.

 7. Teresa

  Cytuję „I co warte są słowa radnych którzy zapewniali o wykonaniu inwestycji na naszej ulicy i ulicy sąsiedniej, łącznie z radnym seniorem”.
  Ptaszki ćwierkają, że i w obradach ostatnich komisji w sprawie PEC i w poniedziałkowej sesji nasz senior – radny udziału z jakiegoś powodu nie wziął. Chyba możemy się domyślać z jakiego.

 8. Zofia

  Do Natalii:
  Informacja na temat PECu podana przez redakcję jest zrozumiała, natomiast komentarze Pani Natalii, to bełkot. Szczególnie drugi.

 9. essoxx

  Do Czak N. Gratuluje naiwności i wiary w to co „pojaśnił” Ci jeden radny’ który „ponoć” powiedział, że na razie odkłada się ta sprawę … ( tak więc” jedna baba drugiej babie”)Zanim się wypowiesz poczytaj na czym polegają sprawdzone metody rekultywacji jezior bo eksperyment z chińska glinką nie dawał pewności i prawdopodobnie dlatego projekt, a nie konkurs został odrzucony.

 10. Natalia

  Właściwie to nie ma sensu odpowiadać pani Zofii, bo widać wyraźnie, ze nie rozumie tekstu pisanego i potrafi tylko obrażac, ale jeszcze ten jeden raz napiszę.
  Czy Pani nie rozumie, że ja również widzę bardzo wiele złego w historii PEC a pretensje mam do redakcji o to, że informację podaje w sposób stronniczy?
  Przykład:
  Czemu redakcja nie pisze po ludzku i w kolejności następującej:
  – rada rozwiązała PEC;
  – rada musiała z pewnych powodów (i tu podać z jakich) dokapitalizować PEC?

 11. Do Natalii:
  Wytaczasz wobec nas armaty oskarżając o wszystkie możliwe grzechy.
  W naszej lapidarnej notce nie ma żadnej nieprawdziwej informacji, a ponieważ nie jest pełną relacją nie mogła zawierać wszystkich wiadomości.
  Przyznajemy że kolejność podejmowania uchwał była inna. Można to nazwać błędem, uchybieniem ale nie złośliwością czy jadem.
  A właściwa kolejność podejmowania uchwał była następująca:
  – rozwiązanie przedsiębiorstwa PEC w Gołdapi sp. z o.o.
  – podwyższenia kapitału zakładowego PEC w Gołdapi sp. z o.o.
  W tym wypadku tytuł naszej informacji winien brzmieć „Rozwiązali i dokapitalizowali”. Czy istotna jest kolejność zdarzeń? Niestety tak. Czy można dokapitalizować rozwiązaną już spółkę??? Skoro decyzja o jej rozwiązaniu podjęta została jako pierwsza to następna uchwała o dokapitalizowaniu nieistniejącej spółki może być niezgodna z prawem.
  Ale nie twierdzimy że tak jest – to pytanie do prawnika. Być może kolejność nie ma znaczenia ponieważ obie uchwały przyjmowane były na tym samym posiedzeniu.
  Z drugiej strony skoro jednak program sesji został zatwierdzony przez radę w takim kształcie to uchwała o rozwiązaniu spółki ma niższy numer niż uchwała o jej dokapitalizowaniu. Czy w tym wypadku wojewoda lub jego prawnicy nie będą zbyt skrupulatni i nie dopatrzą się uchybienia?
  Jak pokazuje czasem życie, tego typu drobne przeoczenia mogą mieć poważne konsekwencje.

 12. fizyk

  skąd Pani (Pan??) Natalia tak dobrze zna przebieg wydarzeń? brała w tym udział? nie kojarzę radnej o tym imieniu więc może jednak Pan… Taki ze mnie fizyk jak z ciebie natalia

 13. Rafał

  Brutus (fizyk)… szukaj szpiega… szukaj!