Dofinansowali i zlikwidowali

W iście ekspresowym tempie  gołdapska Rada Miejska przyjęła dziś uchwały dotyczące zmian w gminnym budżecie (w piątek posiedzenie wszystkich komisji a już w poniedziałek nadzwyczajna sesja). Dzięki jego modyfikacji możliwe stało się zwiększenie kapitału zakładowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej o kwotę 1,7 mln. zł.

Zabieg ten pozwala gminie na wyłożenie pieniędzy na spłatę zobowiązań spółki wobec dłużników, a w części zabezpieczy pieniądze na odprawy zwalnianym pracownikom (około 160 tys zł).

Tak… zwalnianym, bo również na dzisiejszej sesji zapadła decyzja o rozwiązaniu spółki. Jak zapewniał burmistrz Miros, pokrycie długów spółki pozwoli na uniknięcie długotrwałych procedur, w czasie których dłużnicy mogliby wywalczyć znacznie większe kwoty odszkodowania z tytułu odsetek od nieopłaconych zobowiązań.
Aby taki manewr mógł zostać przeprowadzony radni zadecydowali jednocześnie o wycofaniu z planu wydatków zadań inwestycyjnych: modernizacji ulic Sosnowej i Cisowej na Podlasiu – kwota 586427,- zł („zadanie to zostaje przesunięte na rok następny i zostanie wykonane jeśli radni wyrażą taką wolę”); zmniejszenie planu wydatków na budowę cmentarza komunalnego i przeniesienie na kolejny rok – 900 000,- zł oraz wycofanie udziału własnego w zadaniu „Rekultywacja jeziora Gołdap” kwota 213 000,- zł (ta ostatnia inwestycja nie miała szans na realizację, ponieważ gmina nie uzyskała dofinansowania).


Aktualności

Powiązane artykuły

14 komentarzy do “Dofinansowali i zlikwidowali

 1. Natalia

  Ileż w Was złośliwości i jadu Redakcjo. Napisaliście ten tekst jak nie przymierzając jaki Bronek Wildstein. A można tę samą informację podać z pozytywnym wydźwiękiem.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Zofia

  Do Natalii:
  O czym kobieto piszesz, dużo jadu i złośliwości? – zwykła informacja. Jak można o PECu i o tym co się wydarzyło pisać z pozytywnym wydźwiękiem? Podaj przykłady.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. essoxx

  Budowana jest pijalnia wód i tężnie, woda w jeziorze przypomina szambo a gmina wycofuje kasę na głośną w czasie wyborów rekultywacje wód jeziora. Przez ładnych kilka lat Pan Prezes PEC co miesiąc brał dość ładną sumkę chyba około 8 tys zł. mimo, że spółka była w bardzo złej kondycji. A na koniec dostanie jeszcze ładniejszą odprawę. Brawo radni gdzie byliście wcześniej.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Czak N.

   „… woda w jeziorze przypomina szambo a gmina wycofuje kasę na głośną w czasie wyborów rekultywacje wód jeziora.”
   A zastanowiłeś się essoxx i zadałeś sobie odrobinę choćby wysiłku żeby zamiast bez zastanowienia pisać gorące i bez pomyślunku komentarze – sprawdzić, dlaczego akurat na tę potrzebę zdjęto pieniążki z programu rekultywacji jeziora? Żeby cię nie narażać na dodatkową pracę (bo to dla ciebie zbyt wiele) informuję, że jeden z radnych pojaśnił mi, że aktualnie są małe szanse aby gmina uzyskała dotację zewnętrzną na jezioro (gmina ubiega się o to w ramach jakiegoś konkursu i nie wiadomo czy go wygra) i w związku z tym NA RAZIE odkłada się tę sprawę i tworzą się więc wolne środki finansowe. Ponoć kwestię jeziora odkłada się nie na zawsze a do czasu kiedy będzie większa szansa na pozyskanie tej dotacji.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 4. Natalia

  Do Zofii: kobieto, o czym Ty piszesz? Ty w ogóle nie zrozumiałaś mojego tekstu. Dodam dla jasności, ten co chwaliłby PEC jest niepoważny. Ale informację należy podawać rzetelnie i bezstronnie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Gołdapianin

  Straszne. Burmistrz zachachmęcił z naszych pieniędzy. Podatników!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. wyborca z ul. Cisowej

  I co warte są słowa radnych którzy zapewniali o wykonaniu inwestycji na naszej ulicy i ulicy sąsiedniej, łącznie z radnym seniorem,widać to teraz na tym przykładzie ,mówi się o przyszłym roku, w następnym roku znowu wyniknie potrzeba dokapitalizowania np ADM lub spłacenia długów i tak co roku wyborcy są zwodzeni. Dlatego apeluję do wszystkich mieszkańców Podlasia pamiętajcie w kolejnych wyborach o radnych których mamy kilku z tego terenu oraz o innych /pozostają w pamięci/ którzy zapewniali,że te dwie ulice będą wykonane w roku bieżącym i jak zwykle ulegają namowom burmistrza głosując tak jak on chce. A tak na marginesie to sprawa niegospodarności w PEC i długów powinna mieć swój finał gdzie indziej a nie kończyć się tylko finałem dokapitalizowania firmy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Teresa

  Cytuję „I co warte są słowa radnych którzy zapewniali o wykonaniu inwestycji na naszej ulicy i ulicy sąsiedniej, łącznie z radnym seniorem”.
  Ptaszki ćwierkają, że i w obradach ostatnich komisji w sprawie PEC i w poniedziałkowej sesji nasz senior – radny udziału z jakiegoś powodu nie wziął. Chyba możemy się domyślać z jakiego.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. Zofia

  Do Natalii:
  Informacja na temat PECu podana przez redakcję jest zrozumiała, natomiast komentarze Pani Natalii, to bełkot. Szczególnie drugi.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. essoxx

  Do Czak N. Gratuluje naiwności i wiary w to co „pojaśnił” Ci jeden radny’ który „ponoć” powiedział, że na razie odkłada się ta sprawę … ( tak więc” jedna baba drugiej babie”)Zanim się wypowiesz poczytaj na czym polegają sprawdzone metody rekultywacji jezior bo eksperyment z chińska glinką nie dawał pewności i prawdopodobnie dlatego projekt, a nie konkurs został odrzucony.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. Natalia

  Właściwie to nie ma sensu odpowiadać pani Zofii, bo widać wyraźnie, ze nie rozumie tekstu pisanego i potrafi tylko obrażac, ale jeszcze ten jeden raz napiszę.
  Czy Pani nie rozumie, że ja również widzę bardzo wiele złego w historii PEC a pretensje mam do redakcji o to, że informację podaje w sposób stronniczy?
  Przykład:
  Czemu redakcja nie pisze po ludzku i w kolejności następującej:
  – rada rozwiązała PEC;
  – rada musiała z pewnych powodów (i tu podać z jakich) dokapitalizować PEC?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Do Natalii:
  Wytaczasz wobec nas armaty oskarżając o wszystkie możliwe grzechy.
  W naszej lapidarnej notce nie ma żadnej nieprawdziwej informacji, a ponieważ nie jest pełną relacją nie mogła zawierać wszystkich wiadomości.
  Przyznajemy że kolejność podejmowania uchwał była inna. Można to nazwać błędem, uchybieniem ale nie złośliwością czy jadem.
  A właściwa kolejność podejmowania uchwał była następująca:
  – rozwiązanie przedsiębiorstwa PEC w Gołdapi sp. z o.o.
  – podwyższenia kapitału zakładowego PEC w Gołdapi sp. z o.o.
  W tym wypadku tytuł naszej informacji winien brzmieć „Rozwiązali i dokapitalizowali”. Czy istotna jest kolejność zdarzeń? Niestety tak. Czy można dokapitalizować rozwiązaną już spółkę??? Skoro decyzja o jej rozwiązaniu podjęta została jako pierwsza to następna uchwała o dokapitalizowaniu nieistniejącej spółki może być niezgodna z prawem.
  Ale nie twierdzimy że tak jest – to pytanie do prawnika. Być może kolejność nie ma znaczenia ponieważ obie uchwały przyjmowane były na tym samym posiedzeniu.
  Z drugiej strony skoro jednak program sesji został zatwierdzony przez radę w takim kształcie to uchwała o rozwiązaniu spółki ma niższy numer niż uchwała o jej dokapitalizowaniu. Czy w tym wypadku wojewoda lub jego prawnicy nie będą zbyt skrupulatni i nie dopatrzą się uchybienia?
  Jak pokazuje czasem życie, tego typu drobne przeoczenia mogą mieć poważne konsekwencje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 12. fizyk

  skąd Pani (Pan??) Natalia tak dobrze zna przebieg wydarzeń? brała w tym udział? nie kojarzę radnej o tym imieniu więc może jednak Pan… Taki ze mnie fizyk jak z ciebie natalia

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 13. Rafał

  Brutus (fizyk)… szukaj szpiega… szukaj!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...